W jakiej walucie zaciągnąć kredyt hipoteczny

Sposoby finansowania, kredyty bankowe, dofinansowanie.

W jakiej walucie zaciągnąć kredyt hipoteczny

Postprzez Patka » So 26 kwi 2014 13:27

Czy opłaca się jeszcze zaciągać kredyty we frankach szwajcarskich? Przeglądam kurs tej waluty [zaloguj się aby zobaczyć linki] i przyznać trzeba, że jest dość wysoki - małe prawdopodobieństwo jest że wzrośnie, raczej będzie spadał. Oprocentowanie kredytów we frankach jest tańsze no i dochodzi jeszcze możliwość oszczędności związanej z obniżeniem się kursu franka.
Patka

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Re: W jakiej walucie zaciągnąć kredyt hipoteczny

Postprzez Architekt » Pn 28 kwi 2014 8:58

Specjaliści od finansów radzą, aby kredyty zaciągać w walucie, w której uzyskujemy dochody.
Co do franków - obawiam się, że możliwość uzyskania kredytu jest czysto teoretyczna. Banki będą obserwowały pierwsze wyroki sądowe w sprawach dotyczących takich kredytów udzielanych przed kilku laty klientom, którzy dziś nie mogą się pogodzić ze wzrostem kursu waluty o kilkadziesiąt procent i dramatyczną zmianą wysokości rat.
Architekt
Ekspert

Obrazy: 361
Podziękował : 217 razy
Otrzymał podziękowań: 532 razy

Postprzez Kred.pl » Pn 19 maja 2014 5:16

Powinieneś wziąć kredyt w złotych.
Potwierdzam w pełni to, co napisał Architekt. Kredyt hipoteczny powinno się brać w takiej walucie, w jakiej osiąga się dochody. Zresztą w lipcu 2014 wejdzie w życie rekomendacja Komisji Nadzoru Finansowego, która sprawi, że kredyt hipoteczny w euro będzie mógł być udzielany tylko kredytobiorcom zarabiającym w euro, a osoby osiągające dochody w złotych będą mogły skorzystać jedynie z kredytu hipotecznego w PLN. Poza tym kredytów udzielanych w walutach obcych jest teraz jak na lekarstwo a ich marże są delikatnie mówiąc za wysokie.
http://www.kred.pl - kalkulator kredytowy hipoteczny, porównywarka i ranking kredytów
Kred.pl

Postprzez damapik » So 24 maja 2014 18:11

Zasada jest bardzo prosta - zaciągasz kredyt w takiej walucie w jakiej zarabiasz. Nie ponosisz wtedy ryzyka związanego ze zmianami kursów. A w takiej gospodarce jak polska - jest ono stosunkowo duże. Wciąż jesteśmy narażeni na ataki spekulantów. Poza tym z tego co wiem to już nie można zaciągać kredytów w PL walucie. Nie przewiduje tego nawet program MdM - [zaloguj się aby zobaczyć linki] .
damapik

Otrzymał podziękowań: 6 razy

Postprzez sylwia4012 » Pn 09 cze 2014 12:46

W lipcu, czyli za niecały miesiąc. Zresztą to chyba dobrze, bo z tego co widzę po znajomych, to coraz mniej osób zaciąga kredyt w walucie obcej - euro, dolary, czy franki. No jeden ma w euro, ale pracuje w Niemczech więc ma i tak zarobki w euro. Dla niego to lepiej nawet. Nawet na forach finansowych i kredytowych rzeczywiście mało osób pyta o kredyt w walucie obcej. Na przykład na [zaloguj się aby zobaczyć linki] . Ciekawe tylko jak ludzie wyjdą na tych kredytach. Mój brat ma we frankach już chyba 6 rok spłaca, a gdzie tam jeszcze do końca:(
sylwia4012

Postprzez paddingtton » Wt 24 cze 2014 11:44

Wydaje mi się, że obecnie nie ma to już takiej różnicy w jakiej walucie zaciągamy kredyty. Chociaż ja pod wpływem tekstu [zaloguj się aby zobaczyć linki] postanowiłam spróbować w ten sposób (tzn. inwestować w obligacje korporacyjne) odłożyć oszczędności na remonty czy inne dodatkowe rzeczy.
paddingtton

Postprzez kulesa » Cz 17 lip 2014 16:09

Ja mam zaciągnięty kredyt we frankach szwajcarskich, ale był on zaciągnięty jakiś czas temu, teraz nie pomogę Ci, nie wiem jak to wygląda.
kulesa

Postprzez Klaras » Pn 28 lip 2014 12:13

My braliśmy we frankach, dziś brałabym w zł.
_________
Klaras

Postprzez Oppenheimer » Śr 24 wrz 2014 23:48

Ja też brałem parę lat temu kredyt we frankach, z tym że coś się zmieniło i już teraz w nich nie warto. NIe znam się na ekonomii ale podobno niestety już nie warto, a szkoda.
Oppenheimer

Postprzez Filipka » Wt 21 paź 2014 19:59

Kredyty we frankach nie były dobrym rozwiązaniem. Wielu ludzi na nich dużo straciło. W tym momencie lepiej wziąć kredyt w złotych: [zaloguj się aby zobaczyć linki] Kredyty w obcej walucie są ryzykowne.
Filipka

Otrzymał podziękowań: 1 raz

Postprzez amelia.lenk » Wt 02 gru 2014 12:57

W NASZEJ POLSKIEJ, tylko i wyłącznie.
Kredyty we frankach były opłacalne ale jakieś 10 lat temu, teraz to lepiej nie pchać się w ten rodzaj kredytobrania. Jest to ryzyko i jednak dużo stresu związanego ze śledzeniem kursów itd.
Moim znajomi wzięli 4 lata temu na zakup mieszkania i teraz mają nieciekawą sytuacją, jak wiadomo frank mocno poszedł w górę.
amelia.lenk

Postprzez Marynata » Pn 15 gru 2014 19:41

Ja również słyszałam, iż należy brać kredyt w walucie w której zarabiasz. Wielu ludzi wpędziło się w dług zaciągając kredyt w Frankach jakiś czas temu.
Marynata

Postprzez Bartek R » Wt 16 gru 2014 17:26

Wolałbym nie zaciągać kredytu. Jeżeli jestem w stanie coś odłożyć, to odkładam na lokatę. Ale przeczytałem parę opinii o kredytach na http://www.az-finanse.pl i nie dziękuję.
Bartek R

Postprzez MajaLa » Pt 19 gru 2014 23:42

Zdecydowanie waluta, w której zarabiasz. Na kredytach w innej walucie wielu ludzi straciło, a banki nie stosują raczej korzystnych warunków przewalutowania. Warto też poważnie sprawdzić oferty poszczególnych banków :)
MajaLa

Podziękował : 1 raz

Postprzez wpcontent » Śr 25 lut 2015 9:30

W żadnej walucie.. Rynek walutowy jest bardzo niestabilny, co więcej, dochodzi do tego niepewna sytuacja polityczna na wschodzie (Ukraina), a także gospodarcza na południu (Grecja, Cypr, Hiszpania).

Frank Szwajcarski - odpada, brak oficjalnej pomocy Banku Szwajcarskiego, waluta najbardziej niestabilna.
Dolar - zależy od baryłki ropy, która coraz bardziej będzie nadszarpnięta wojną na wschodzie
Euro - o tym to ja już nie będę nawet pisał, Grecja, Cypr i wszystko w temacie.
wpcontent

Postprzez Wojciech_Maslowski » Cz 19 mar 2015 19:16

W obecnych czasach tylko i wyłącznie w złotówkach.
Wojciech_Maslowski

Postprzez Trami » N 02 sie 2015 11:04

Kredyt jipoteczny powinno się zaciągać w tej walucie, w której osiąga się zarobki. Większość kredytobiorców powinna się więc zadłużać w złotówkach, ale pamiętajmy, że jest sporo ludzi pracujących za granicą. Ci ostatni mogą nie dostać kredytu złotowego ze względu na przepisy Rekomendacji S, najazujących bankom udzielanie kredytów hipotecznych w walucie w jakiej się zarabia. Tak więc pracujący w Anglii dostaną tylko kredyt w funtach, a Ci którzy na przykład pracyją w Norwegii - wyłącznie w koronach norweskich.
Wyjątkiem są sytuacje gdy o wspólny kredyt stara się dwóch lub więcej kredytobiorców, bo przy dochodach osiąganych w różnych walutach mają szansę na kredyt w złotych, pod warunkiem, że przynajmniej jeden ze współkredytobiorców zarabia w złotówkach.
Trami

Postprzez maraa » Cz 20 sie 2015 21:34

W tej, w której zarabiasz, to raczej oczywiste.
maraa

Postprzez warkka » N 23 sie 2015 10:12

przy obecnym rynku najlepsza opcja to złotowki
warkka

Postprzez kamilbaginski » Pt 27 lis 2015 13:17

Jak patrzę na kurs franka i jego wzloty i spadki to przestrzegałbym przed braniem kredytu w tej walucie, proszę samemu spojrzeć i się przekonać: http://www.kantor.pl/frank-szwajcarski-kurs-waluty
kamilbaginski

Postprzez sabinka82 » Wt 01 mar 2016 21:18

Zarabiamy w złotówkach więc w takiej walucie najlepiej brać, kombinacje moim zdaniem są bezsensowne.
"Trzymaj szczęście za włosy, dopóki nie wyłysieje."
sabinka82

Postprzez TomGor » Pt 18 mar 2016 11:18

tylko nie we frankach. Chyba każdy już wie, że branie w obcej walucie, może być bardzo ryzykowne. Wiadome, raz się może opłacić, ale jak będzie krach, to zapłacisz mnóstwo więcej. Zdecydowanie odradzam. Jak zarabiasz w złotówkach, to bierz kredyt hipoteczny w złotówkach. Jak zaś zarabiasz w danej walucie, to weź kredyt w tej walucie. Chodzi o to, żeby nie kombinować, bo hazard to jest przy ruletce, a nie przy takich ważnych sprawach
TomGor

Postprzez namdu » Wt 22 mar 2016 9:47

Oczywiście. Bierzesz kredyt w walucie jaką zarabiasz. Nie pakuj się w sinusoidę skoków walutowych ;)
namdu

Postprzez tola01 » Śr 30 mar 2016 23:02

Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem jest kredyt w walucie w której się zarabia i taki też posiadam.
tola01

Postprzez ewaboberr » Wt 31 sty 2017 2:34

Teraz to we frankach już chyba nikt nie chce kredytów brać :)
:evil:
The important thing is not to stop questioning.
ewaboberr

Postprzez Bailando » Wt 14 lut 2017 10:45

Najlepiej nie kombinować i po prostu zaciągnąć kredyt w naszych polskich złotówkach. W końcu trzeba pamiętać, jak skończyła się przygoda frankowiczów i warto wyciągnąć z tego odpowiednie wnioski
Bailando

Postprzez paddingtton » Cz 13 kwi 2017 9:49

Obecnie już chyba mało kto decyduje się na kredyt walutowy, co nie zmienia jednak faktu, że osoby, które kilka lat temu podpisały taką umowę kredytową, dziś walczą z dużo wyższym zadłużeniem. Dlatego warto tutaj [zaloguj się aby zobaczyć linki] zobaczyć, jak renegocjować warunki i starać się o korzystniejsze zapisy. Oczywiście, pomoc specjalistów będzie w tym wypadku niezbędna.
paddingtton

Postprzez Tadeusz4K » Wt 09 maja 2017 14:56

Też dodam swoje cztery grosze, gdyż sam się wkopałem w kredyty frankowe. Teraz walczę o każdy grosz, jednak zdaję sobie sprawę że to tylko i wyłącznie moja wina - bank mówił mi, że jest takie i takie ryzyko. Jednak nie myślałem o tym wtedy i wiele osób chwaliło sobie takie pożyczki... Dlatego przestrzegam - jak już bierzecie pożyczkę, to tylko w złotówkach!
Tadeusz4K

Postprzez patryk.p3 » N 04 cze 2017 18:55

Najlepiej w złotówkach, jedyna waluta, która dla nas jest pewna. Kredyt hipoteczny to cos bardzo istotnego i nie ma co za bardzo ryzykowac obcymi walutami. Sprawdz najlepiej oferte raiffeisen polbank, z tego co wiem to bardzo dobre warunki na kredyt hipoteczny maja
patryk.p3

Postprzez konrado » N 18 lis 2018 9:33

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie, które należy zaciągać w walucie, w której osiąga się dochody. W przypadku ogromnej większości kredytobiorców mieszkających w Polsce powinno się zatem brać kredyt hipoteczny w złotych. Zresztą od 2014 roku funkcjonuje tzw. Rekomendacja S, która wymaga od banków, aby udzielały kredytu tylko w takiej walucie, w jakiej zarabia kredytobiorca. Pozostaje oczywiście pewna część osób, które pracują za granicą. W tym ostatnim przypadku warto rozważyć kredyt walutowy. Jednak należy pamiętać, że tank naprawdę niewiele banków w Polsce udziela takowych kredytów. Jeżeli chodzi na przykład o kredyt hipoteczny w euro, to w tej chwili można go dostać jedynie w Alior Banku oraz w Pekao SA. Wcześniej można było o niego starać się też w Deutsche Banku, ale na początku 2018 roku wycofał się on z udzielania takich kredytów.
konrado

Postprzez Agidena » Cz 20 gru 2018 11:57

Zastanawiam się nad kredytem, ale nie wiem w którym banku wziąść i w jakiej walucie? Podpowiedzcie ?
https://seokatalog24.net/biznes,i,ekonomia/teczki,ofertowe,warszawa,s,16603/
Agidena

Postprzez KR33P » So 05 sty 2019 13:46

Złotówkach? Bierz kredyt w walucie w której zarabiasz... Tym bardziej na 30 lat xd
KR33P

Postprzez runni » Śr 16 sty 2019 12:30

To w czym na dzień dzisiejszy najlepiej zaciągnąć ten kredyt? Podpowiedźcie coś
runni

Powrót do Finansowanie budowy