Projekt FIGA

Realizacje, kosztorysy, technologie, opinie inwestorów, ciekawostki.

Projekt FIGA

Postprzez Archeton » Cz 16 lut 2006 17:51

Projekt domu jednorodzinnego FIGA. Zapraszamy do dyskusji.

Zobacz projekt domu Figa
Archeton
Grupa Archeton

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 23 razy

Projekt Figa E-578

Postprzez leszek110 » Pn 25 wrz 2006 23:48

Witam, jestem zainsteresowany zakupem oraz realizacją tego projektu. Chciałbym zapytać czy ktoś z "formumwiczów" ma już doświadczenia oraz uwagi, które powstały podczas realizacji Figi ?
leszek110

Otrzymał podziękowań: 0 raz

Projekt Figa

Postprzez 13hp » Śr 06 gru 2006 15:59

Pytania do Archetonu:
1. Czy jest możliwe wykonanie schodów na poddasze ze spocznikiem?
2. Czy Archeton może wykonać projekt z częścią mieszkalną wydłużoną o ok. 0,5 m w stronę garażu (większy pokój, pom. gospodarcze i łazienka) i o ile wzrośnie wtedy cena projektu?
13hp

figa

Postprzez asiek » Cz 07 gru 2006 15:40

Witam.Ja już wybudowałam Figę.Obecnie mam stan surowy otwarty.Moja wersja jest poszerzona na długości 1m(z każdej strony po 0,5m).Ze względu na kształt działki przeniosłam taras na boczną elewacje.Na poddaszu zmieniłam układ ścianek działowych,tworząc dwie garderoby.[/img] :P :P
asiek

Zdjęcia mojej Figi:D:D:D:D

Postprzez asiek » Cz 07 gru 2006 16:16

[/img]http://img363.imageshack.us/img363/2408/cimg0083qx7.jpg
asiek

zmiana klatki schodowej w Fidze

Postprzez Architekt » Pt 08 gru 2006 11:22

1. Zmiana zabiegowej klatki schodowej FIGI spowoduje sporo zmian, głównie na parterze. Układ stopni ze spocznikiem miałaby długość prawie 3m. Kotłownia mogłaby być wówczas dostępna jedynie z garażu (pod biegiem schodów byłoby za nisko, aby przejść) i używanie jej jako pralni nie wchodziłoby w grę. Przejście do łazienki z holu zrobiłoby się bardzo wąskie – ok. 1m., a to z kolei wymusiłoby przesunięcie drzwi do łazienki w stronę pokoju i zmianę układu urządzeń sanitarnych (rezygnacja z wanny lub zamiana na brodzik).
2. W sprawie wyceny zmian w projekcie prosimy o kontakt z Działem Doradztwa Projektowego i Adaptacji – dane teleadresowe w zakładce „Kontakt”. Być może wydłużenie budynku dałoby możliwość obrócenia klatki schodowej i jeszcze innego, niż opisałam w p. 1, rozwiązania układu funkcjonalnego: schody –kotłownia - łazienka. Proszę jednak zwrócić uwagę, że obecnie bryła Figi jest symetryczna, z podcieniem wejściowym i ryzalitem w pokoju dziennym na osi rzutu części mieszkalnej. Aby zachować tę miłą dla oka symetrię należałoby wydłużyć budynek także w drugą stronę...
Architekt
Ekspert

Obrazy: 352
Podziękował : 212 razy
Otrzymał podziękowań: 531 razy

Postprzez lykopodium » Pn 19 lut 2007 22:11

Budowa na etapie ścian zewnętrznych. I tak mi chodzi po głowie... Chciłabym zapytać z jakimi problemami moze wiązac się połączenie na parterze pomieszczenia gospodarczego z łazienką (zrezygnowałem już z połączenia domu z garażem). Zastanawiam się też czy ma to sens, a jeżeli tak, to które z drzwi wejściowych do tego utworzonego wówczas pomieszczenia pozostawić (powstanie wnęka pod schodami?), tak aby nie stracić na użyteczności tego pomieszczenia.Proszę też o ewentualne wskazanie trudności w konstrukcji schodów w przypadku zmiany z betonowych na drewniane. Pozdrawiam!
lykopodium

Figa

Postprzez Architekt » Wt 20 lut 2007 18:56

Po połączeniu kotłowni z łazienką tracimy dzielącą je ściankę. Kocioł mógłby znaleźć się wtedy na ścianie „garażowej” ale co z umywalką? Przewieszenie jej na ścianę od strony holu utworzy wąskie gardło w nowo powstałym długim pomieszczeniu. Co do drzwi - chyba lepiej byłoby zostawić te , które teraz prowadzą do łazienki. Przy założeniu, że używaliby ich na przykład goście, aby skorzystać z urządzeń sanitarnych ,oszczędziłoby to im przeciskania się do go nich obok pracującej pralki, kotła czy suszącego się prania. Nie wiem co zadecydowało o pomyśle na połączenie łazienki z kotłownią- wydaje się jednak, że wygodniejszy jest układ funkcjonalny zaproponowane przez projektanta Figi.
Nie ma problemu z zamianą schodów żelbetowych na drewniane (choć żelbetowe są tańsze). Zastanówmy się tylko, co chcemy przez to uzyskać – jeśli mają to być drewniane schody ażurowe to trudno będzie docenić ich urodę we wnęce, w której się znajdują, a schowek pod schodami przestanie być schowkiem. Jeśli chodzi jedynie o sentyment do drewna – może wystarczy wykończenie schodów żelbetowych drewnianą obkładką?
Architekt
Ekspert

Postprzez lykopodium » Wt 20 lut 2007 20:32

Bardzo dziękuję za te (krytyczne :( )uwagi. Co do połączenia obu pomieszczeń: pomysł wziął się stąd, że w ten sposób mielibyśmy w łazience oraz pomieszczeniu gospodarczym okno. Natomist własnie w chwili gdy zacząłem planowac wnętrze okazuje się że rzeczywiście jakoś brak miejsca na "akcesoria" łazienkowe. Okazuje się prawdą, ze jak już się kupi projekt gotowy to juz lepiej przy nim nic nie grzebać bo i tak nic lepszego się nie wymyśli... :(
lykopodium

Figa - światło w łazience

Postprzez Architekt » Wt 20 lut 2007 21:24

No tak, naturalne światło i bezpośredni dopływ powietrza z ogrodu w łazience to miła rzecz! Może udałoby się chociaż z tym światłem:
1 - przy pomocy tunelu świetlnego łączacego świetlik w dachu z łazienką na parterze (tunel w przestrzeni poddasza można by zamaskować obudową przy ścianie łazienki).
2 –wykonując ściankę między łazienką a kotłownią w dużej części z luksferów (żeby ilość światła docierającego z okna kotłowni do łazienki warta była tego przedsięwzęcia trzeba by powiększyć nieco to okno).
Architekt
Ekspert

Postprzez lykopodium » Śr 21 lut 2007 20:15

Jeszcze jedno pytanie dotyczące tym razem kuchni: ustawiam ją (na planie na razie) i jakos mi nigdzie lodówka nie pasuje. Przy drzwiach między korytarzem a kuchnią - jakos chyba za daleko do blatu? Jeśli mógłbym prosić o jakieś sugestie?
lykopodium

Lodówka w kuchni Figi

Postprzez Architekt » Śr 21 lut 2007 22:39

W aranżacji kuchni Figi pokazanej na naszej stronie internetowej lodówka stoi tuż przy oknie i aby nie wchodzić w jego światło powinna być wysokości blatu. Jeśli potrzebna jest wysoka lodówka można próbować zmniejszyć odległości między przyborami kuchennymi.
W proponowanym przez Pana rozwiązaniu rzeczywiście jest trochę daleko do blatu. Gdyby przesunąć drzwi maksymalnie w stronę salonu można by ją postawić bliżej - na ścianie spiżarni (szafa w holu zajmuje wtedy miejsce drzwi).
Pozostaje jeszcze przymierzyć się do ustawienia lodówki w spiżarni. A może zrezygnować ze spiżarni (wiem - szkoda!) i przedłużyć blat kuchenny aż do ściany sieni? Lodówka znalazłaby się wtedy po prawej stronie zlewu, co dałoby wygodniejszy układ z punktu widzenia technologii obróbki żywności (z lodówki do mycia, z mycia do garnka i na piec) Można by wtedy zrezygnować z okienka spizarni i zamknąć kuchnię w linii, na której teraz są drzwi do kuchni (zyskuje wtedy głebokość sieni i szafy!)
Architekt
Ekspert

Postprzez majamat » Cz 01 mar 2007 17:03

mam pytanie,czy możliwe jest poszerzenie domu o parę centymetrów w stroę garażu bez zmian w projekcie.Chodzi mi o łazienkę na górze ,która jest trochę za wąska ma 186 cm. i każdy dodatkowy centymetr przydałby się.Jeśli jest jakaś dopuszczalna tolerancja w wymiarach to proszę o informację. Pozdrawiam
majamat

Postprzez lykopodium » Pt 02 mar 2007 22:00

Z uwagi na aktualne koszty wełny zastanawiam się nad zmianą systemu ocieplenia z wełny na styropian. Proszę o wskazanie czy to jest mozliwe, czy wiąże się z jakimiś zmianami i jaka grubośc styropianu odpowiadałaby grubości 15 cm wełny, czy te same grubości tych materiałów maja równą wartość cieplną?
lykopodium

majamat - poszerzenie łazienki w Fidze

Postprzez Architekt » Pn 05 mar 2007 12:02

Zmiany wymiarów do 5% nie wymagają zgody Archetonu, pod warunkiem że nie pociągają za sobą zmiany rozpiętości konstrukcyjnych (zmiany w projektach omówione są w zakładce PROJEKTY- Projekty Gotowe). Tak jest właśnie w przypadku poszerzenia o kilka cm łazienki FIGI.
Proszę jednak zwrócić uwagę, że dla zachowania symetrii bryły dobrze byłoby o taką samą wielkość poszerzyć kuchnię i salon.
Architekt
Ekspert

lykopodium - styropian czy wełna

Postprzez Architekt » Pn 05 mar 2007 12:12

Zmiany materiałów ściennych, posadzkowych, izolacyjnych, wykończenia wewnętrznego i zewnętrznego, pod warunkiem zachowania odpowiednich parametrów zwiazanych z wytrzymałością materiałów i ich oporem cieplnym są możliwe i nie wymagają zgody Archetonu.
Obliczenia cieplne dla ściany zewnętrznej przykładowo z MAXA z 15 cm izolacji wykazują nawet lepsze własności styropianu (U=0,233 W/m2K), dla wełny - 0,269 W/m2K. Wszystko jednak zależy od zastosowania konkretnego materiału. W przypadku zwykłej wełny, ma ona gorszy współczynnik niż zwykły styropian o gęstości 15, ale jeśli już bralibyśmy pod uwagę wełnę URSA, to współczynnik dla ściany jest lepszy.
Przy zastosowaniu styropianu o gr.13 cm otrzymujemy współczynnki 0,262, przy 12 cm (powszechniejsze) 0,280 W/m2K.
Architekt
Ekspert

Wyciąg kuchenny,a wentylacja.

Postprzez oboziak » Cz 08 mar 2007 22:21

Zakupiłem projekt Figa i przygotowuję się do budowy.Temat wentylacji w projekcie jest praktycznie pominięty,a mnie interesuje sposób podłączenia wyciągu kuchennego (okapu) do wentylacji,ub inny sposób usuwania pary i zapachów gotowania. Pozdrawiam
oboziak

wentylacja i ocieplenie

Postprzez lykopodium » N 11 mar 2007 23:07

"Podciągam" temat wentylacji. Rzeczywiście ja też stanąłem przed tym problemem i budowlańcy stwierdzili zę to co najmniej dziwne i wymyślili zeby wyrzucić "smrodki" z kuchni poprzez okap który będzie miał rurę połączona bezpośreednio na zewnątrz przez ścianę. Czy to prawidłowe? a jeśli nie prawidłowe to jak wentylacja kuchni jest przewidziana? Przy okazji zapytam też o jeszcze jedną sprawę: w zasadzie jaki sens jest dawac ocieplenie ściany domu bezpośrednio stykającej się z garażem tak jakby była to ściana wystawiona na działanie temperatury? Przecież w projekcie garaż ma mieć ogrzewanie! A nawet gdybym nie planował ogrzewania to i tak garaż będzie pełnił rolę ocieplenia w jakimś stopniu, tak więc czy nie mozna by ograniczyc grubości ocieplenia?Zapytam także o jeszcze jedną rzecz: w projekcie jest wyszczególna potrzeba zakupu siedmiu kołnierzy uszczelniajacych do okien dachowych. Tymczasem w hurtowni dowiedziałem się że tam są trzy kołnierze typu "kombi". Błąd w projekcie czy mylił się sprzedawca? Pozdrawiam!
lykopodium

Figa: wentylacja, ocieplenie ściany garażu, okna połaciowe

Postprzez Architekt » Pn 12 mar 2007 14:35

1. Wentylacja.
Ogólna wentylacja kuchni w Fidze przewidziana jest kanałem w trzonie przy kominku. Do usuwania pary i zapachów gotowania zastosować należy okap pracujący w obiegu zamkniętym czyli z pochłaniaczem.
2. Izolacja ściany od garażu.
Temperatura w garażu zakładana wynosi + 5 st. C, w przylegającej łazience +24, w sypialni +20. W przypadku braku ocieplenia ściany straty z tych pomieszczeń do garażu byłyby bardzo duże. Ewentualnie można założyć ocieplenie nieco mniejsze niż w pozostałych ścianach zewnętrznych.
3. Okna połaciowe.
W projekcie jest 7 okien połaciowych – a więc 7 pojedynczych kołnierzy, w przypadku zdwojonych okien mozna zastosować kołnierze bliźniacze.
Ostatnio edytowano So 17 mar 2007 11:34 przez Architekt, łącznie edytowano 1 raz
Architekt
Ekspert

Wentylacja

Postprzez rychol1 » Pn 12 mar 2007 19:27

To kiepsko z tą wentylacją w kuchni, a może można np. rurą spiro przez kanał ferty w stropie do wentylacji w kominie, lub w ścianie pustakiem z kanałem i wyprowadzić przez dach i kominek na dachu. Tak sobie rozważam gdyż też mnie to czeka zachwilkę. Pozdrawiam
Mam zapytame czekam na projekt ale chciałbym szykować drewno na więzbę , jakie dlugie sa koziołki i koziołki na ryzalit
rychol1

Wymiary

Postprzez rychol1 » Pn 12 mar 2007 19:30

Czekam na zamówiony projekt a pilnie potrzebuje wymiary np kozłow na więźbe i murłat dziś mieli mojemu projektantowi przysłać maila ale nie wiem czy dojdzie, potrzebuje jakie długiee i wymiary + dł. na ryzalit. Pilne
Mam zapytame czekam na projekt ale chciałbym szykować drewno na więzbę , jakie dlugie sa koziołki i koziołki na ryzalit
rychol1

zmiany

Postprzez rychol1 » Pn 12 mar 2007 20:18

Pytanie do asiek.
Czy taka zmiana o 1m wymagała zgody archetonu , jaki był ew. koszt, i czy duże zmiany w konstrukcji więżby dachowej .
Pozdrawiam Rychol1
rychol1

Zdjęcia FIGI

Postprzez oboziak » Pn 12 mar 2007 20:19

Mam prośbę do osób, które budują "Figę" lub już zakończyli budowę o udostępnienie na forum zdjęć swojej figi. Startuję w tym roku z budową i jestem ciekaw jak ten domek wygląda w praktyce. Pozdrawiam Oboziak
oboziak

zapyt

Postprzez rychol1 » Pn 12 mar 2007 20:33

Do oboziaka tym razem czy znasz wymiary np kozłow i murłat czekam na projekt a drewno na tartaku potrzebuje jaka długośc i wymiary + dlugośc na ryzalit pilne. Pozdrawiam
rychol1

Re: Figa: wentylacja, ocieplenie ściany garażu, okna połacio

Postprzez lykopodium » Pn 12 mar 2007 21:49

3. Okna połaciowe.
W projekcie jest 7 okien połaciowych – a więc 7 kołnierzy.

OK. Ale czy trzy z tych kołnierzy są typu "kombi" - jak twierdzi sprzedawca, czy są to pojedyncze kołnierze?
lykopodium

Postprzez Sly » Wt 13 mar 2007 11:19

Pojedyńcze, dlatego, że między oknami są krokwie.
Sly
Sly

Obrazy: 0

Projekt Figa

Postprzez rychol1 » Śr 14 mar 2007 22:53

Ogladałem dzis wnetrza projektu Chaber2 , aranżacja wygląda dużo atrakcyjniej niż wprojekcie Figa, zastanawiam sie jakby wyglądała Figa z podobnym ustawieniem tzn. jadalnia, pokój dzienny byłby bardziej ustawny,a cześc z jadalnia lepiej wykorzystana. Chyba, że stół w kuchni ma zastąpić na codzień korzystanie z ew. jadalni. Czy można by zmienic zdjęcie z aranżacji salonu , to zdjęcie jest jakoś dziwnie zrobione moze macie coś innego. :?:
rychol1

wyciąg w kuchni Figi

Postprzez Architekt » Cz 15 mar 2007 19:58

W trzonie przy kominie jest wolny kanał tylko do wentylacji ogólnej kuchni Figi. Montaż okapu z wyciągiem mechanicznym, w przypadku jednego kanału wentylacyjnego, spowoduje brak wentylacji pomieszczenia w czasie, gdy okap nie pracuje. Poza tym taki okap jest formą wentylacji wyciągowej – a tej w mieszkaniu z piecem gazowym z otwartą komorą spalania bądź z urządzeniem gazowym stosować nie wolno, chyba, że jest to wentylacja nawiewno- wywiewna odpowiednio zbilansowana.
Nawet gdyby dobudować kolejny kanał, to odprowadzanie do niego zapachów znad kuchenki (wtedy elektrycznej!) do trzonu przy kominku rurą spiro nie dałoby pożądanego efektu ze względu na sporą odległość. Z kolei odprowadzenie bezpośrednio do nowego kanału przy ścianie zewnętrznej (nie w samej ścianie – przerwany zostałby wieniec!) wiąże się z jego dodatkowym ociepleniem i nowym efektem plastycznym w elewacji lub wnętrzu poddasza.
Najlepszym rozwiązaniem dla Figi z kuchenką gazową jest pochłaniacz z obiegiem zamkniętym.

Ujęcia pokazywanych wnętrz Figi i Chabra - to wszystkie, które przygotowaliśmy.
Architekt
Ekspert

Postprzez Sly » Pt 16 mar 2007 9:18

Dla mnie okap też jest problemem. Wymyśliłem wyprowadzenie okapu bezpośrednio przez ścianę z kratką z żaluzją lub wyprowadzenie przez dach np rurą spiro do dachu + kominek wentylacyjny - rura "po ścianie". Proszę o opinię dotyczącą tych rozwiązań.
Sly
Sly

kratka z żaluzją w kuchni Figi

Postprzez Architekt » Pt 16 mar 2007 15:06

Można wyprowadzić wywiew okapu przez ścianę zewnętrzną i kratkę z żaluzją ale w kanale trzeba zainstalować klapę zwrotną , aby zapobiec wdmuchwaniu powietrza do pomieszczenia w czasie, kiedy wentylator nie pracuje. Wyprowadzenie przez dach rurą spiro przy ścianie również jest możliwe - trzeba pamietać o jej ociepleniu.
Przypominamy, że rozwiazania te są bezpieczne tylko w przypadku zainstalowania w kuchni Figi kuchenki elektrycznej.
Architekt
Ekspert

Postprzez lykopodium » So 17 mar 2007 11:19

Sly napisał(a):Pojedyńcze, dlatego, że między oknami są krokwie.

Sly, to czy między oknami jest krokiew nie ma znaczenia!!! Ważna jest odległość między oknami, czyli w jakimś sensie tylko szerokość krokwi, a nie to czy ona w ogóle jest. Krokiew w przypadku Figi ma 8 cm , tymczasem kołnierze uszczelniające typu kombi do okien zespolonych mozna stosowac, jeśli odległość nie jest większa niż 10 cm. W przypadku Figi problem robi się dlatego, że ta odległośc moze być graniczna, dlatego zwróciłem się do ARCHETONU o wiążącą odpowiedź. Smutne jest że takiej odpowiedzi nie otrzymałem. Pozdrawiam!
lykopodium

Postprzez Sly » So 17 mar 2007 11:27

lykopodium napisał(a):
Sly napisał(a):Pojedyńcze, dlatego, że między oknami są krokwie.

Sly, to czy między oknami jest krokiew nie ma znaczenia!!! Ważna jest odległość między oknami, czyli w jakimś sensie tylko szerokość krokwi, a nie to czy ona w ogóle jest. Krokiew w przypadku Figi ma 8 cm , tymczasem kołnierze uszczelniające typu kombi do okien zespolonych mozna stosowac, jeśli odległość nie jest większa niż 10 cm. W przypadku Figi problem robi się dlatego, że ta odległośc moze być graniczna, dlatego zwróciłem się do ARCHETONU o wiążącą odpowiedź. Smutne jest że takiej odpowiedzi nie otrzymałem. Pozdrawiam!

Ok, masz racie - moja wina. Ja i tak zamierzam zminiejszyć ilość okien połaciowych i dać tylko 3, po jednym w każdej sypialni. Nad schodami rezygnuję z okna połaciowego ze względu na kłopoty w myciu okna. Będę budował Figę-lustro, południe mam od strony balkonu i wydaje mi się, że doświetlenie będzie wystarczające.
Sly

Postprzez lykopodium » So 17 mar 2007 12:37

Sly! Ja mam Figę także w wersji lustra. Z balkonu zrezygnowałem, bo mam tylko 4 metry do granicy, a stamtąd tylko cztery metry do sąsiada :), tak więc było bez sensu, by dzieciaki miały wychodzić na balkon i patrzeć sąsiadowi w okna. Nad zmniejszeniem ilości okien dachowych też kombinowałem, ale jakoś mi tak szkoda... Zmniejszyłem je tylko do wymiarów 140/78. Tak sobie myślę, ze fajnie mogą wyglądać takie właśnie złączone razem. Aktualnie jestem na etapie zalanego stropu i czekam na ściany szczytowe. Do końca kwietnia licze na stan surowy otwarty. Trzymaj się!
lykopodium

fotki

Postprzez rychol1 » So 17 mar 2007 17:11

Może ktoś dołączy jakieś fotki z budowy , tez kupiłem Figę chętnie bym ją zobaczył , pytanie jaki strop dałes i ile kosztował. Czy planujesz deskowac dach jak w projekcie , czy może tylko folia.
Pozdr Rychol
rychol1

wentylacja

Postprzez oboziak » N 18 mar 2007 16:05

Jaką wentylację zastosować jeśli będę chciał korzystać z kuchenki gazowej w kuchni?
I podpisuję się pod prośbą o zamieszczenie zdjęć jużbudowanej "Figi"
Pozdrawiam
oboziak

wentylacja w kuchni Figi

Postprzez Architekt » Pn 19 mar 2007 9:14

Wentylacja ogólna kuchni Figi - kanał przy trzonie kominka, usuwanie pary i zapachów gotowania - okap nad kuchenką gazową z obiegiem zamkniętym (tzn. z pochłaniaczem i wymiennym filtrem).

Jeśli tylko będziemy dysponować zdjęciami realizacji Figi - zamieścimy je.
Architekt
Ekspert

zdjecia

Postprzez lykopodium » Pn 19 mar 2007 23:43

Słuchajcie! Chętnie wrzucę parę zdjęć, ale nie bardzo to idzie. Pokazuje się komunikat, ze plik uszkodzony albo za duże zdjęcie. Tyle ze plik uszkodzony nie jest, a zdjęcie malutkie. Z reszta i tak nie da się wrzucic tych zdjęć tu, a jedynie do "galerii". No chyba ze się mylę, ale bardzo prosze o korepetycje w tym zakresie! Przy okazji skoro juz jestem przy głosie: Tym, którzy startują z budową Figi proponowałbym moze przewidzieć doprowadzenie powietrza do kominka z zewnątrz już na poziomie budowy fundamentów, bo w projekcie nie jest to przewidziane i trzeba by zasysać powietrze z wolnego kanału komina - jeśli jakiś wolny tam jest.
lykopodium

zdjecia

Postprzez lykopodium » Pn 19 mar 2007 23:44

Słuchajcie! Chętnie wrzucę parę zdjęć, ale nie bardzo to idzie. Pokazuje się komunikat, ze plik uszkodzony albo za duże zdjęcie. Tyle ze plik uszkodzony nie jest, a zdjęcie malutkie. Z reszta i tak nie da się wrzucic tych zdjęć tu, a jedynie do "galerii". No chyba ze się mylę, ale bardzo prosze o korepetycje w tym zakresie! Przy okazji skoro juz jestem przy głosie: Tym, którzy startują z budową Figi proponowałbym moze przewidzieć doprowadzenie powietrza do kominka z zewnątrz już na poziomie budowy fundamentów, bo w projekcie nie jest to przewidziane i trzeba by zasysać powietrze z wolnego kanału komina - jeśli jakiś wolny tam jest.
lykopodium

nawiew dla kominka

Postprzez Architekt » Wt 20 mar 2007 12:39

Kanał doprowadzający powietrze do kominka powinien mieć średnicę ok. 10 cm, wlot min. 50 cm nad ziemią zabezpieczony kratką i posiadać wewnątrz klapę zwrotną, która uniemożliwi zasysanie zimnego powietrza, gdy kominek nie pracuje. Wlot kanału nie powinien być umieszczany w ścianie wschodniej budynku.
Architekt
Ekspert

Zdjęcia

Postprzez rychol1 » Wt 20 mar 2007 20:06

Do lykopodium
Musisz zapytać w pomocy technicznej albo zajrzeć na forum projektu Chaber 2 tam ok. 20 strony ktoś wyjaśnia jak to zrobic zyczę powodzenia, fajnie gdyby się udało .Pozdrawiam
rychol1

Postprzez lykopodium » Wt 20 mar 2007 20:37

No więc próbuję z tymi zdjęciami, ale co z tego wyjdzie, to nie wie nikt.
[zaloguj się aby zobaczyć linki]
Cicho, bo chyba się udało. :):):)
lykopodium

Postprzez lykopodium » Wt 20 mar 2007 20:47

No to szaleje dalej!!!!!!!!!! :)
lykopodium

Postprzez lykopodium » Wt 20 mar 2007 20:50

...i ostatni na razie.
lykopodium

Postprzez lykopodium » Wt 20 mar 2007 20:56

lykopodium

zdjecia

Postprzez rychol1 » Śr 21 mar 2007 22:38

No i poszło fajnie. Widze, że chyba zmieniłes układ z tyłu domu trochę inne okna bez tego ryzalitu. na zdjęciu to wszystko wygląda malutkie czy w rzeczywistości też. Pozdrawiam.
rychol1

Postprzez lykopodium » Śr 21 mar 2007 23:01

Rzeczywiście zmieniłem układ z tyłu, bo wywaliłem ten ryzalit. Zrezygnowałem też z balkonu, bo mam za blisko do sąsiada (przepisowe 4 metry), zwężony też jest trochę garaż, z którego wyrzuciłem okno oraz umieściłem (w planach na razie) drzwi z tyłu garażu. Zrezygnowałem też z przejścia garaż - dom. No i - co wyczytać można było w poprzednich postach - na parterze połączyłem pomieszczenie gospodarcze z łazienką, co było juz przedmiotem krytyki architekta. Zmniejszyłem też okna dachowe do rozmiaru 140x78. A to co zostało widac na zdjęciach. :) A czy jest to małe - trudno mi to tak teraz powiedzieć, ale na pewno wielki to ten dom nie jest. Nawet jakby zostawić ten ryzalit. Chciałbym moze rzeczywiście trochę większy duży pokój, ale bez powiększania góry i zmian w prostocie ścian - co jest trudne do osiągnięcia. Ten ryzalit niewiele powiększał pokój, a wole nie myśleć ile kosztowałyby okna do tego i .... po prostu nie bardzo miałem do tego przekonania. Moim zdaniem jeśli już w ogóle, to ten ryzalit lepiej by był spożytkowany gdyby znajdował się na wysokości kominka, bo wtedy faktycznie niwelowałby utratę szerokości pokoju. Ale nie wiem z resztą: ja tam po prostu tego nie zrobiłem.
lykopodium

ryzalit

Postprzez rychol1 » Cz 22 mar 2007 15:10

Pytanie do Archetonu. Chodzi mi po głowie przeniesienie ryzalitu z części u mnie południowej na stronę zachodnią czyli bliżej kuchni, miejsce byłoby lepiej wykorzystane niz w projekcie . Jakie to byłyby koszty zmiany w projekcie i ew.termin realizacji .Prosze o odpowiedź. Pozdrawiam.
rychol1

przeniesienie ryzalitu w Fidze

Postprzez Architekt » Cz 22 mar 2007 19:46

Przeniesienie ryzalitu na inną ścianę to spora zmiana - Figa przypominałaby inny nasz projekt: Chabra 2. Wycenę kosztów przekaże Prywatną Wiadomością Biuro Doradztwa Inwestycyjnego i Adaptacji po przyjrzeniu się wszelkim konsekwencjom takiej zmiany.
Architekt
Ekspert

zmiana

Postprzez rychol1 » Cz 22 mar 2007 20:21

Do Archetona . Przyglądałem się projektowi Celesta i taka własnie koncepcja byłaby dla nas dobrym rozwiązaniem. scianki nośne wewnątrz bydynku prajtycznier pozostają bez zmian, dach i konstrukcja praktycznie bez zmian , nie wiem jak strop ale też nie widzę problemu. Proszę o dosc pilną odpowiedź. Pozdrawiam.
rychol1

ryzalit

Postprzez rychol1 » Cz 22 mar 2007 22:26

Do lykopodium. Ja postanowiłem cos zmienic z tym ryzalitem działke mam nawet za duza na ten domek, ale finanse :( , oglądałem projekt Celesta i zapytałem Archetona o zmiany i koszt ,w tym układzie pokój bedzie nieco ustawniejszy tak mi sie wydaje, liczyłes moze ile wyniesie koszt wywiązki i dachu z dachówki :?: . Pozdrawiam
rychol1

Następna strona

{ SIMILAR_TOPICS }

Projekt FIGA SOLO
Dział: Projekty Archetonu
Autor: Architekt
Odpowiedzi: 0

Projekt FIGA 2 EKO
Dział: Projekty Archetonu
Autor: Architekt