Rekuperacja

Materiały budowlane, budowa domu i porady.

Rekuperacja

Postprzez lukasz346 » Pt 31 sie 2012 9:48

Czy warto jest inwestować w wentylację z odzyskiem ciepła? Czy oszczędności na kosztach ogrzewania są odczuwalne czy tylko w wyliczeniach? Prośba o odpowiedz użytkowników.
http://chaberlux.blogspot.com/
Blog o budowie domu Chaber Lux
lukasz346

Obrazy: 1
Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 37 razy

Re: Rekuperacja

Postprzez miriam » Śr 26 cze 2013 23:26

Moim zdaniem nie bo to bez sensu. Zrób to tradycyjną metodą.
mieszkania lublin
miriam

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postprzez Solo » Śr 04 wrz 2013 21:11

Wręcz przeciwnie - jest to opłacalne, choć oczywiście należy się liczyć z inwestycją. Jednak przy budowie domu nie należy oszczędzać planując miejsce, w którym będziemy mieszkać przez długi okres czasu. Znajomy ma rekuperację i jest bardzo zadowolony. Zimą faktycznie ciepło jest odzyskiwane, latem natomiast ma chłód w domu i świeże powietrze przy zamkniętych oknach - to jest bardzo fajne. Sam planuję coś takiego sobie zamontować - mam już wstępnie podpisaną umowę z [zaloguj się aby zobaczyć linki] (znajomy też u nich zakładał i mówił, że obsługa pierwsza klasa). Korytarze wentylacyjne naniesione na projekt, teraz czekać aż to wszystko ruszy. Już nie mogę się doczekać, choć jeszcze trochę czasu musi upłynąć, zanim się wprowadzę do swojego domku.
Solo

Postprzez kkowalik » Pt 06 wrz 2013 8:44

Oczywiście, że się opłaca. Zaoszczędzisz wiele, bo i ciepło i pieniądze. Moim zdaniem to świetne rozwiązanie.

-----------------------------------------------------------------------------
[zaloguj się aby zobaczyć linki] , [zaloguj się aby zobaczyć linki] , [zaloguj się aby zobaczyć linki] , [zaloguj się aby zobaczyć linki] , [zaloguj się aby zobaczyć linki]
Ostatnio edytowano Cz 27 mar 2014 17:42 przez kkowalik, łącznie edytowano 1 raz
kkowalik

Postprzez turquss » Pt 18 paź 2013 8:31

Warto, spore oszczędności można uzyskać:)
Rolety i żaluzje - najprostszy i najtańszy sposób na zmianę wyglądu pomieszczeń: http://www.vertex.pl/
turquss

Postprzez Bob_budowniczy » Wt 28 sty 2014 16:12

Rekuperacja, to naprawdę świetna sprawa. Oszczędność - która jest naprawdę wymierna, jeśli projekt instalacji został odpowiednio wykonany - to niejedyna zaleta systemu. Czyste, zawsze świeże powietrze pozbawione wilgoci, kurzu, drobnoustrojów, substancji wydzielanych przez materiały budowlane, eliminacja grzybów i pleśni, zniwelowanie przeciągów - o tym wszystkim również trzeba wspomnieć. To na pewno idealne rozwiązanie dla alergików, ale nie tylko. Wiele osób obawia się, że rekuperator jest głośny, ale to mit (można przeczytać o tym tutaj: [zaloguj się aby zobaczyć linki] ). Tak więc moim skromnym zdaniem, wszystko przemawia na "TAK" :).

Za ten post autor Bob_budowniczy otrzymał podziękowanie od
Architekt(Wt 28 sty 2014 17:32)
Ocena:11.11%

Bob_budowniczy

Otrzymał podziękowań: 1 raz

Postprzez lolek112 » Pt 09 maja 2014 16:13

jak najbardziej [zaloguj się aby zobaczyć linki] jest bardzo opłacalna :)
Ja osobiście zainwestowałem i jestem zadowolony :)
lolek112

Postprzez radek854 » Pn 04 sie 2014 11:10

Jeśli masz wystarczającą ilość pieniędzy to czemu nie, pozwala to na spore oszczędności. Przy okazji tematu wentylacji - jakie kratki wentylacyjne posiadacie w swoich instalacjach? Pytam bo mam zamiar zamontować kratki wentylacyjne [url]spiro[/url] - głównie ze względu na możliwość ustawiania profilu powietrza oraz możliwość regulacji strumienia powietrza. Wydaje mi się, ze taka kratka byłaby solidniejsza, co sądzicie? ;>
radek854

Postprzez felllllllla » Wt 09 cze 2015 11:12

Świetnie, właśnie o to mi chodziło....Szukałam tego od ponad godziny:)
felllllllla

Postprzez gryps » Cz 27 sie 2015 23:19

Rekuperacja jest bardzo opłacalna :), też na początku się wahałem ale teraz nie żałuje. Bartosz Wentylacje mają całkiem niezłą ofertę ;)http://www.bartoszwentylacja.com.pl/oferta/rekuperacja.Dzięki rekuperacji dom jest ciepły, przyjazny i ekonomiczny. A oto każdemu z nas chodzi ;)
gryps

Postprzez janeczek90 » Pt 08 sty 2016 2:11

Rekuperacja jest z pożytkiem dla ekologii jak i dla nas. Przez lata koszty na pewno nam się zwrócą. W zasadzie teraz można starać się o dotację na rekuperator i pompę ciepła, można zaoszczędzić nawet do 20 tysięcy zł. Z tego co wiem dotyczy to Wielkopolski. Jednym z partnerów jest firma www.instalacje-macko.pl . Zainteresowanych, po szczegóły odsyłam na stronę partnera dofinansowania. Nie wiem jak to jest z innymi gminami, ale może warto popytać.
janeczek90

Postprzez Lola32 » Śr 13 sty 2016 13:25

Z całym przekonaniem możemy się przyłączyć do opinii, że warto instalować rekuperator w domu. Od 2 lat mieszkamy w wybudowanym przez nas domu, gdzie mamy zainstalowany rekuperator. Od początku zależało nam na niskich kosztach eksploatacji i opłatach za ogrzewanie. Dom wg projektu i powierzchni użytkowej 140 mkw., dwie kondygnacje. Konsultowaliśmy więc projekt instalacji i potencjalne koszta ogrzewania ze specjalistami. Zdecydowaliśmy się na rekuperator z tej firmy  [zaloguj się aby zobaczyć linki] .

Po 2 latach jesteśmy przekonani, że była to dobra decyzja. Nie mamy problemów z wentylacją, dom nie potrzebuje nagminnego wietrzenia, powietrze jest na bieżąco wymieniane więc nie ma problemu z zaduchem a jednocześnie jest ciepło. I co najważniejsze rachunki za ogrzewanie gazowe mamy niższe niż sąsiedzi.
Lola32

Postprzez Qwert » Pt 08 lip 2016 13:55

Zdecydowanie! Wentylacja mechaniczna z rekuperacją to bardzo efektywne rozwiązanie wentylacyjne. Warto w nie zainwestować. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj: [zaloguj się aby zobaczyć linki]
Qwert

Postprzez nikolaj » Pt 19 sie 2016 11:35

Zdecydowanie warto rozważyć montaż rekuperatora, przede wszystkim ze względu na obniżenie kosztów. W tej chwili działa już parę firm zajmujących się rekuperacją. Osobiście polecam zapoznać się z informacjami na tej stronie http://nikol.pro/rekuperacja/rekuperatory
nikolaj

Postprzez nilka280 » Śr 21 wrz 2016 16:58

Wszystko się zgadza ale jakoś nikt tu nie wspomina o dość istotnej sprawie, a mianowicie pomiarach. Warto pomyśleć o czymś takim, bo takie badania przeprowadzane przez montujących bywają różne od rzeczywistości. U nas mąż posłuchał się znajomego, który polecił nam www.warszawa.przeglady-budowlane24.pl i dopiero oni zrobili to rzeczowo. Warto pomyśleć o tak istotnych sprawach.
nilka280

Postprzez OnlineExpert » Pt 23 wrz 2016 12:44

Witam,

Oczywiście, wentylacja mechaniczna z rekuperatorem jest sprawdzonym oraz opłacalnym rozwiązaniem. Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem posiada znacznie więcej zalet niż wad. Największą zaletą rekuperatora jest obniżenie wentylacyjnej straty ciepła, która może wynosić ok. 30-50% całkowitego zapotrzebowania na ciepło budynku. Istotna jest także poprawa komfortu cieplnego oraz doprowadzanie czystego powietrza do budynku bez potrzeby otwierania okna. Poprzez zastosowanie filtrów w centrali wentylacyjnej do budynku nie będą dostawały się pyłki oraz owady. Do wad systemu można zaliczyć jedynie potrzebę rozprowadzenia przewodów po całym budynku, co może być kłopotliwe przy remoncie budynku wyposażonego wcześniej w wentylację grawitacyjną.
Przy okazji chciałbym polecić rekuperator AerastarComfort marki Junkers, który jest dostępny w trzech rozmiarach przystosowanych do nominalnych przepływów powietrza, wynoszących: 140 m3/h, 230 m3/h oraz 350 m3/h. Urządzenie cechuje wysoka efektywność odzysku ciepła, nawet do 90%, co pozwala na duże oszczędności kosztów ogrzewania i jednocześnie zapewnia zawsze świeże i czyste powietrze w pomieszczeniach. Więcej informacji o produkcie można znaleźć na stronie internetowej: http://www.junkers.pl/produkty/rekuperacja/aerastarcomfort.html. Możliwy jest również kontakt telefoniczny pod numerem infolinii: 801 600 801.
W razie pytań, pozostaję do dyspozycji

Pozdrawiam,

Postprzez Devil » Pn 29 maja 2017 10:27

Wszystko zależy od tego, jaki system zostanie użyty. Ja polecam korzystanie jedynie z najlepszych rozwiązań i świetnym przykładem jest tutaj system Feelco. Jest to ogrzewanie nadmuchowe nowej generacji, które posiada również wentylację oraz klimatyzację. Dzięki temu możemy w krótkim czasie ogrzać nasz dom, a całość jest w pełni zautomatyzowana. W lecie będziemy mogli cieszyć się przyjemnym chłodem, natomiast w zimie będziemy mieć zawsze ciepło. Moim zdaniem Feelco to obecnie najlepszy tego typu system na rynku – sam go posiadam i nie zamieniłbym go na nic innego.
Devil

Postprzez ignas30 » Śr 31 maja 2017 9:57

Postawiłbym na ogrzewanie klimatyzacją. Jest duży komfort. Jaki? Ekologia, bezobsługowość, do tego latem chłodzi, zimą grzeje. Na okna dałbym tylko dodatkowo markizy do okien pionowych i wtedy uważam, że temat mamy w zasdzie załatwiony.
ignas30

Postprzez Grzes7 » Wt 04 lip 2017 13:46

lukasz346 napisał(a):Czy warto jest inwestować w wentylację z odzyskiem ciepła? Czy oszczędności na kosztach ogrzewania są odczuwalne czy tylko w wyliczeniach? Prośba o odpowiedz użytkowników.

Jak coś wychodzi w wyliczeniach to znaczy, że to prawda - przy założeniu pełnej rzetelności w ich prowadzeniu.

A w praktyce to na moim przypadku jest odczuwalne. Oczywiście, nie stanowi to nie wiadomo jakiej oszczędności, jest to po prostu kolejny element taki jak ocieplenie budynku, szczelne okna, który zapewni dodatkową energooszczędność domu. Ogólnie też jest to u mnie częścią całego systemu nadmuchowego ogrzewania i generalnie trudno jest mi ocenić jaki % oszczędności stanowi akurat odzyskiwanie ciepła. Trzeba by zapytać o to samego wykonawce, ja to robiłem z http://feelco.pl/oszczednosci/ - jak napiszesz to może odpowiedzą ile w ich systemie procentowo zyskuje się przez ten konkretny element.
Grzes7

Postprzez determinator » Wt 03 lip 2018 8:23

Korzyści z posiadania rekuperatora, to przede wszystkim zawsze świeże, przefiltrowane powietrze, a o rekuperacji warto pomysleć już w fazie projektowania/budowy domu....i znaleźć firmę, która wykona projekt, całą instalację i zamontuje rekuperator....U mnie wykonała to fachowo i profesjonalnie firma ecofan.com.pl
Wszystko działa jak powinno..
determinator

Postprzez drimer » Pt 20 lip 2018 11:56

Rzeczywiście, rekuperatory mają naprawdę rozmaite zalety. Sama mam u siebie tego typu elementy i jestem naprawdę bardzo zadowolona. Cieszę się, że kiedyś podjęłam decyzję o zakupie
drimer

Postprzez platt » Pn 10 wrz 2018 12:58

Jakie macie opinie na temat firmy Intsaltechnik? Potrzebuję zainstalować rekuperatory http://instaltechnik.pl/oferta/rekuperacja-i-klimatyzacja/rekuperacja/ u siebie w domu i dowiedziałem się, że właśnie ta firma się w tym specjalizuje. Korzystaliście może z ich usług?
platt

Postprzez ki_wi » Wt 08 sty 2019 16:07

czytałem, że rekuperacja potrafi obniżyć koszty, ale dom musi być dobrze izolowany. Może ktoś się wypowiedzieć jak to naprawdę jest z kosztami czy faktycznie da się na tym oszczędzić, aż 30-40% ?
ki_wi

Postprzez runni » Śr 16 sty 2019 12:33

Budując dom chyba się zdecyduje na rekuperator. Widzę że się opłaca.
runni

Postprzez marylka3 » Śr 03 kwi 2019 8:15

Znajomy polecił mi kiedyś zainteresować się tematem rekuperacji. Posłuchałem go i nie żałuję. Sprawdza się doskonale!
marylka3

Postprzez opolanin » Pn 08 kwi 2019 23:00

marylka3 napisał(a):Znajomy polecił mi kiedyś zainteresować się tematem rekuperacji. Posłuchałem go i nie żałuję. Sprawdza się doskonale!

w jaki sposób się sprawdza?? Co Ci daje ta rekuperacja??
opolanin

Postprzez antonov » N 19 maja 2019 13:12

kkowalik napisał(a):Oczywiście, że się opłaca. Zaoszczędzisz wiele, bo i ciepło i pieniądze. Moim zdaniem to świetne rozwiązanie

Dobrze zaprojektowana i wykonana powinna się zwrócić w czasie eksploatacji budynku. Ale poza oszczędnością warto zwrócić uwagę na klimat panujący wewnętrz budynku. Powietrze wymieniane jest mechanicznie i wymieniane na bieżąco, zaleta warta podkreślenia szczególnie kiedy w domu zamieszkuje np. alergik.
antonov

Postprzez opolanin » N 07 lip 2019 17:34

powietrze czyste to i mniej kurzy. I nie trzeba wietrzyć domu. Jak się sprawdza ta rekuperacja w takie upały jak mieliśmy ostatnio?? Da radę schłodzić lekko powietrze?
opolanin

Powrót do Budowa domu