Przydomowa oczyszczalnia czy szambo?

Materiały budowlane, budowa domu i porady.

Re: Przydomowa oczyszczalnia czy szambo?

Postprzez EwelinkaHa » So 15 lut 2014 16:12

Mi sie wydaje ze szambo ekologiczne jest najlepsze...
EwelinkaHa

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postprzez Instalacje » Pn 17 lut 2014 12:40

Mozux napisał(a):Witam mam pytanie, czy uważacie, że warto od razu w domu jednorodzinnym inwestować w przydomową oczyszczalnię ścieków np. taką jak tu - [zaloguj się aby zobaczyć linki] , czy starczy na początek szambo? Głównie chodzi mi o koszty i to na czym więcej się oszczędzi w przyszłości.

Jeśli nie ma się zbyt dużych ograniczeń finansowych, warto jednak zainwestować w przydomową oczyszczalnię ścieków. Z pewnością początkowy nakład finansowy zwróci się szybko w trakcie eksploatacji. Szambo szczególnie przy liczniejszej rodzinie, trzeba często opróżniać.
Na przykład:
przy 4 osobowej rodzinie przy średnim dobowym zużyciu wody 130 litrów/dobę, dobowe zużycie wody wynosi 520 litrów. Zakładając produkcję ścieków na poziomie 90 % zużycia wody, dobowa produkcja ścieków wynosi 468 litrów.
Przy zamontowaniu szamba o pojemności 8000 litrów, należałoby go opróżniać co około 17 dni. Można założyć średnio, że co 3 tygodnie. Koszt wywozu przez wóz asenizacyjny zależy od miejsca zamieszkania, ilości ścieków itp. od 100 do nawet 200 zł.
Natomiast osad odseparowany w trakcie oczyszczania ścieków w oczyszczalni, wybiera się rzadko, w zależności od typu oczyszczalni raz na rok lub rzadziej. Przy prostych oczyszczalniach z drenażem rozsączającym odpadają formalności wodno- prawne, z którymi należy się liczyć przy odprowadzeniu oczyszczonych ścieków do cieków wodnych.
Tak więc rachunek ekonomiczny jest prosty. Należy oczywiście brać pod uwagę możliwości techniczne zamontowania oczyszczalni, jak wielkość działki, obowiązujące odległości , warunki zapisane w planie zagospodarowania przestrzennego itp. ale jeśli nie ma obiektywnych przeszkód, wybierając oczyszczalnię i montując ją prawidłowo, ma się kwestię ścieków rozwiązaną na wiele lat.
Instalacje
Ekspert

Otrzymał podziękowań: 57 razy

Postprzez eda77 » Cz 10 kwi 2014 9:19

Razem z mężem zaczynamy rozglądać się za przydomową oczyszczalnią ścieków na [zaloguj się aby zobaczyć linki] znaleźliśmy wiele ciekawych informacji .Z tego co już na wstępie wiemy to przestaną nas interesować koszty wywozu nieczystości ,a w naszym przypadku są one duże .Myślę że ta inwestycja się opłaca.
eda77

Postprzez Saba85 » N 04 maja 2014 16:03

U teściów jest szambo, ale chciałabym je zlikwidować.Niestety namówić ich na zmiany jest prawie niemożliwe (
Saba85

Postprzez Qwert » Pt 16 maja 2014 8:14

przydomowe oczyszczalnie ścieków są bardzo fajne dla osób, które mają duży ogródek bo potem taką wodę powtórnie można wykorzystać w pielęgnacji ogrodu :) szamba nie jak coś to już lepiej wybrać naturalne to znaczy roślinne oczyszczalnie ścieków jakie proponują [zaloguj się aby zobaczyć linki] Szczerze mówiąc po zamontowaniu nawet nie wygląda to jak oczyszczalnia taka przydomowa :P co wy o tym myślicie?:)
Qwert

Postprzez paddingtton » Wt 24 cze 2014 8:12

Jestem bardzo ciekawa czy na taką przydomową oczyszczalnię ścieków potrzebne są jakieś dodatkowe pozwolenia i jeśli tak to czy dużo jest z tym formalności?
paddingtton

Postprzez lolek112 » Pn 07 lip 2014 10:17

[zaloguj się aby zobaczyć linki] to naprawdę świetna sprawa... jeśli nie wiesz kto ma Ci zamontować to polecam firmę Ekohouse.
U mnie wykonywali przydomową oczyszczalnie ścieków, do której został podłączony system nawadniający moje tereny zielone - świetnie się sprawdza.
Tutaj możesz obejrzeć jak to wygląda w połączeniu:
Obrazek
lolek112

Postprzez remomarket » Pn 18 sie 2014 14:45

z mężem właśnie również się zdecydowaliśmy na przydomową oczyszczalnię ścieków, jest to na tyle fajna sprawa, że nasz ogród będzie pielęgnowany :)
remomarket

Postprzez maria855 » Wt 31 mar 2015 13:18

Ostatnio trochę przejrzałam projektów i ja osobiście bym postawiła na przydomową oczyszczalnię ścieków. Teraz są tak nowoczesne modele, że praktycznie można je bez obaw montować. Montaż jest przez firmę, serwis zapewniony, obsługa prosta. Podoba mi się taki projekt: zbiorniki.szczecin.pl/index.php/dom-i-ogrod/oczyszczalnie/kingspan/biodisc – jakbym budowała od nowa to bym się zdecydowała na taki właśnie.
maria855

Postprzez Bob_budowniczy » Śr 15 kwi 2015 19:09

Moim skromnym zdaniem, lepsza jest przydomowa oczyszczalnia ścieków. Ale trzeba zwrócić uwagę, żeby została dobrze zaprojektowana i faktycznie spełniała jak najlepiej swoją funkcję i była jak najefektywniejsza. Warto w tej kwestii zapoznać się z opiniami osób, które zastosowały takie rozwiązanie u siebie, popytać wśród znajomych, poszukać rekomendacji. Jeśli chodzi o przydomowe oczyszczalnie ścieków, słyszałem, że bardzo dobra jest w tym zakresie ta firma: [zaloguj się aby zobaczyć linki] .
Bob_budowniczy

Otrzymał podziękowań: 1 raz

Postprzez katarzybab1 » Wt 21 kwi 2015 10:42

posiadam zwykle szambo i chcę je zmienić na takie z drenażem.Czy potrzebne są projekty , zezwolenia czy wystarczy zgłoszenie i ewentualnie jakie dokumenty? Jaką też firmę możecie polecić, która zajmuje się budową.
katarzybab1

Postprzez Instalacje » Wt 21 kwi 2015 19:01

katarzybab1
Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków o przepustowości do 7,5 m3 nie wymaga pozwolenia na budowę, wymaga natomiast zgłoszenia właściwemu organowi: art. 29 ust 1 pkt 3 i art. 30 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2003 r. Nr 207 poz. 2016 z późn. zm.). Do zgłoszenia potrzebny jest projekt oczyszczalni, wykonany przez uprawnionego projektanta. Przed wykonaniem projektu należy uzyskać opinię geologiczna, określająca rodzaj gruntu ( czy możliwe jest wykonanie drenażu rozsączającego), wysokość wód gruntowych, szybkość wchłaniania wody w grunt. ( w tym celu wykonuje sie tak zwany test perkolacyjny)
Montażu oczyszczalni powinna dokonać wyspecjalizowana firma, aby nie było problemu z osadzeniem osadnika gnilnego w gruncie, właściwą pracą drenażu itp.
Instalacje
Ekspert

Postprzez vicky0019 » Cz 25 cze 2015 12:08

A czy przy czymś takiem jak - [zaloguj się aby zobaczyć linki] również potrzeba pozwolenia na budowę?
vicky0019

Postprzez Instalacje » Śr 01 lip 2015 12:08

W myśl zmienionego Prawa Budowlanego - Ustawa z dnia 20 lutego 2015 roku, artykuł 29, ust.1
pkt. 3 : Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa przydomowych oczyszczalni ścieków o wydajności 7,5 m3 na dobę.
Oczyszczalnia typu HNV jest przeznaczona dla dużej ilości mieszkańców ( 20-10 000RLM) i ma zastosowanie jako oczyszczalnia osiedlowa, gminna itp. więc wymaga pozwolenai na budowę.

Natomiast ,jeśli rozważamy produkty tej firmy, o którą Pani pyta , to do domu jednorodzinnego ma zastosowanie oczyszczalnia typu NV i w tym przypadku nie potrzeba pozwolenia na budowę, a jedynie zgłoszenie we właściwym Wydziale Architektury i Budownictwa Starostwa Powiatowego : [zaloguj się aby zobaczyć linki]
Instalacje
Ekspert

Postprzez araszka » Pt 24 lip 2015 9:51

zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest przydomowa oczyszczalnia i tego chyba nikomu nie trzeba mówić, o wiele wygodniejsze rozwiązanie, takie oczyszczalnie przydomowe można kupić między innymi w tej firmie http://primeko.pl
araszka

Postprzez Marynata » Pt 24 lip 2015 14:07

Ale czy taka oczyszczalnia na prawdę jest opłacalna ?
Marynata

Otrzymał podziękowań: 1 raz

Postprzez domex12 » Cz 06 sie 2015 20:12

Przydomowa oczyszczalnia to jest bardzo, bardzo duży koszt i moim zdaniem nie opłaca się budować. Zastanówcie się, może szamba betonowe np. www.szambabetonowe-betonex.pl będą lepszym rozwiązaniem?
domex12

Postprzez Architekt » Wt 24 lis 2015 17:09

Korzystanie z szamba to bardzo, bardzo, bardzo duży koszt każdego roku, podczas gdy oczyszczalnia ścieków działa za kilkadziesiąt złotych rocznie.
Szambo jest rozwiązaniem optymalnym tylko tymczasowo, dla szczególnych przypadków, np. w oczekiwaniu na rychłe podłączenie do kanalizacji zbiorczej.
Architekt
Ekspert

Obrazy: 361
Podziękował : 217 razy
Otrzymał podziękowań: 532 razy

Postprzez kospory » Pt 15 kwi 2016 13:24

a tzw szamba ekologiczne? Nie w każdej miejscowości jest kanalizacja, na małych wsiach w gre wchodzą trzy opcje - przydomowe oczyszczalnie, szamba ekologiczne i szamba tradycyjne.. Ostatnia opcja odpada, przydomowe oczyszczalnie ścieków są raczej drogie, a jak to jest w przypadku szamb ekologicznych??
kospory

Postprzez kospory » Cz 21 kwi 2016 12:33

Tak sobie patrze i tutaj fajnie to jest przedstawione, taka instalacja wcale nie wygląda głupio

http://firmagarden.pl/oferta/przydomowe-oczyszczalnie-sciekow-bialystok/

Jak się ma kasę to posiadanie takiej oczyszczalni wcale nie boli
kospory

Postprzez MariuszZZZ » Pn 25 kwi 2016 18:17

Ależ oczywiście, że nie wygląda głupio :) Jak dla mnie oczyszczalnie mają zdecydowanie więcej plusów. Jasne, że to inwestycja, ale się z czasem zwraca a potem to wychodzi sporo taniej bo eksploatacja szamba jest droższa i przynajmniej mnie głowa nie boli o to, że mam pamiętać o wywożeniu nieczystości. Mamy oczyszczalnię z firmy Maro http://ekomaro.pl/przydomowe-oczyszczalnie/ a ja o nic się nie martwię.
MariuszZZZ

Postprzez kospory » Pn 30 maja 2016 18:05

Z tego co się zorientowałem to koszt wynosi od 7 tysiaków w górę (zależy od ilości osób w domu)
kospory

Postprzez Frank » Pt 24 cze 2016 11:58

[zaloguj się aby zobaczyć linki] KOszta nie są małe, natomiast funkcjonalność urządzenia daje poczucie dobrze wydanych pieniędzy podczas użytkowania !
http://hydronet.com.pl
Frank

Postprzez wilczak » Pt 24 cze 2016 14:43

Oczyszczalnia powinna się szybko zwrócić
wilczak

Postprzez Szlomo » Cz 30 cze 2016 9:03

Szambo ekologiczne jest najlepsze, ale i bywa, że jest z nim sporo 'zabawy'. Ja aby wykonać pewną wydawałoby się drobną rzecz, musiałem dodatkowo zatrudnić firmę, która specjalizuje się w pracach na małych przestrzeniach.
Generalnie zakres prac można było ustalić od razu, ale jak to często bywa - wiele rzeczy wychodzi w praniu.
Szlomo

Postprzez teresa66 » Pn 04 gru 2017 0:36

Warto zdecydować się na takie rozwiązanie, ja polecam mega sprawa, koszty eksploatacji są niższe, poza tym to duża wygoda, można wyeliminować nieprzyjemny zapach, który czasami się pojawia w przypadku posiadania szamba. U mnie przydomową oczyszczalnię wykonała firma Czysty Zysk z Wrocławia (www.czystyzysk.eu), mogę ich polecić, mają duże doświadczenie, potrafią doradzić.
teresa66

Postprzez bohdan » Cz 07 gru 2017 12:44

Jeśli oczyszczalnia przydomowa jest dobrze wykonana to tak bardzo nie śmierdzi. Osobiście wolę szambo co jakiś czas oczyszczane.
Izolacja pir - termpir.eu
bohdan

Powrót do Budowa domu