Projekt ZOJKA

Realizacje, kosztorysy, technologie, opinie inwestorów, ciekawostki.

Re: Projekt ZOJKA

Postprzez Remik » Cz 22 lis 2012 15:41

Temperatury które utrzymuje to na parterze 19-20 st, a na gorze 17-18 st, bo jeszcze nie mieszkamy w Zojce. W garażu 15-16 st, bo jest tam spory grzejnik na ścianie. Okazuje się, że na podłodze w tym dużym pokoju nad garażem też jest wodne ogrzewanie podłogowe.Takie jak na całym parterze.Według założeń i tego co wyczytałem ze świadectwa energetycznego i se to przeliczyłem na gaz to za sezon Zojka zużyć powinna 1000 no góra 1200 metrów gazu, a tu się zanosi, że będzie 2x tyle. Dobrze to nie wygląda. Przy ociepleniu poddasza sam bylem, pilnowałem. Jest papa na dachu, folia izolacyjna , wełna nawet grubsza o 2 cm chyba. Ludzie którzy to robili wyglądało, że się starają, ale być może coś spierdykolili ;) przy robocie . Dach robiony przez dobrego fachowca, kryty dachówka cement BRAS. Na gorze nie mam żadnych dwrzi wewnętrznych i pewnie długo tak będzie. Może dlatego spore straty ciepła ? Mam pic De Dietrich MCR ll jednofunkcyjny o który tu na forum drżałem, że może być za mały do mego domku. Okazuje się, że bankowo jest za duży bo ma za małą modulacje mocy. Powinien pracować tak od góra 3 KW mocą, a nie od 6,5 od razu. Takie piece niestety są chyba dużo droższe. Efektem tego piec pracuje w cyklach taktujących bardzo często.Na taki mały 120 metrowy domek to piec o mocy 2-12 KW by w zupełności wystarczył.
Co do szybu went. to jest on w ścianie nośne, ale tylko schodzi z góry 25 cm poniżej stropu, czyli ściana nośna praktycznie cała. Mądre to nie jest, ale... nie miałem na to wpływu . Dom zakupiłem jak już stał z totalną niewiedza o budownictwie, którą z dnia na dzień chyba troszkę pogłębiam.
Remik

Podziękował : 4 razy
Otrzymał podziękowań: 88 razy

ZOJKA - za duże zużycie gazu?

Postprzez Instalacje » Śr 28 lis 2012 14:49

Kocioł gazowy przy obciążeniu nominalnym tj. (kocioł 24kW) zużywa ok. 2,5-2,8 m3/h gazu. Jeśli dom jest nowo wybudowany, wykańczany (więc świeże tynki, podłogi itp - to wszystko się suszy, nagrzewa...) zużycie gazu z pewnością może być większe. Jeśli kocioł pracowałby z pełnym obciążeniem przez 8 godz. to i tak zużycie gazu byłoby zdecydowanie większe. Niestety w przypadku nowego domu, a tym bardziej przy prowadzeniu robót wykończeniowych w okresie chłodniejszym, gdzie nie ma możliwości suszenia przez słońce, zużycie paliwa ( gaz, olej, węgiel itp..) będzie zdecydowanie większe, podobnie jak w pierwszym roku eksploatacji budynku.
Instalacje
Ekspert

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 57 razy

Re: ZOJKA - za duże zużycie gazu?

Postprzez Remik » Cz 06 gru 2012 23:27

Instalacje napisał(a):Kocioł gazowy przy obciążeniu nominalnym tj. (kocioł 24kW) zużywa ok. 2,5-2,8 m3/h gazu.

Takie zużycia gazu to chyba tylko w Mikołajki mogą się zdarzyć :). Jak czytam na różnych forach o grzaniu ;) to ludzie tam piszą, że domy rzędu 150-200 metrów kw w nowej technologi łykają ;) 6-10 metrów gazu na dobę jako średniówka z całego sezonu. Moja Zojka coś za energochłonna . Grzeję już 6 tydzień i zużycie gazu rzędu 8 metrów to nie jest mało zważywszy, że nie mieszkam tam, nie gotuje, wody nie grzeje do mycia i kąpieli, a i temperatura ledwo 18-20 stopni w zasadzie nie do mieszkania normalnego. Na dworze na dobrą sprawę jeszcze mrozów nie było.Szukam przyczyn i powoli coś tam znajduje np w oknach jadalni ma cholernie zimne parapety i jakby spod listew okiennych sączył się chłodek. Pewnie kolesie od montażu parapetu coś nabroili. Będę musiał tam piany wpuścić, a i na strych jak patrze to by się przydało po całości na obrzeżach stropu-dach, gdzie podłoga strych przechodzi w dach natryskać sporo piany poliuretanowej z agregatu i pewnie to zrobię. na strychu znalazłem jakieś szyby wentylacyjne w ilości paru sztuk coś jak by na ścianie od kotłownie, nie ma w nich ciągu to pewnie też schładzają budynek. Zaślepię je bo to podobno kanały do mechanicznej wentylacji budynku A piec i tak mam za duży.
Kochani czy temperatura w garażu około 14 st to okej czy zimnica ? Mam w garażu duży kaloryfer, a le zakręcony całkowicie.
Remik

Postprzez Architekt » Pt 07 gru 2012 11:46

Remik,
w szukaniu mostków cieplnych i nieszczelności pomóc może termowizja. Są już firmy oferujące wykonanie zdjęć i badań opartych na tej zasadzie.
Architekt
Ekspert

Obrazy: 352
Podziękował : 212 razy
Otrzymał podziękowań: 531 razy

Postprzez Remik » Pt 07 gru 2012 22:01

Jaki to może być koszt. Kilkaset zł, czy kilka tysięcy :)
Remik

badania termowizyjne

Postprzez Architekt » So 08 gru 2012 9:50

Trzeba poszperać w necie np. [zaloguj się aby zobaczyć linki] już od 250 zł.
Architekt
Ekspert

Postprzez krzysiek73 » Śr 16 sty 2013 19:53

Witam. Mam pytanie. Jestem w trakcie budowy. Chcemy zastąpić okna dachowe dwoma oknami w ścianie szczytowej nad garażem oraz zrobić 2 takie same wykusze z oknami bez drzwi balkonowych a także w szczycie dachu dodać 2 okna do wentylacji. Czy te zmiany musimy nanieść na projekt ? Pozdrawiam.
krzysiek73

Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

ZOJKA - więcej okien w ścianach szczytowych

Postprzez Architekt » Cz 17 sty 2013 10:41

krzysiek 73
Nie bardzo rozumiem o co chodzi z 2 wykuszami - czy jeden nad drugim, już istniejącym ? czy jakieś nowe? W każdym przypadku jest to poważna zmiana w konstrukcji i wyglądzie domu, która musi być wprowadzona do projektu przez uprawnionego projektanta. Zmienia się także kubatura budynku - parametr zatwierdzony już pozwoleniem na budowę.
Dołożenie kolejnych okien do ścian szczytowych może być problematyczne, bo, ze względu na ich trójkątny kształt, może się okazać, że otwory będą mogły się znaleźć b. nisko nad podłogą. Architekt adaptujący powinien to prześledzić na elewacjach i przekrojach. Ponadto powinien wziąć pod uwagę fakt, że przepruwanie ściany dodatkowymi otworami osłabia jej parametry nośne.
Zmiany w elewacjach wymagają zgody autora projektu, która dołącza się do dokumentacji.
Ze wszystkich wymienionych okoliczności powinien zdawać sobie sprawę kierownik budowy.

Za ten post autor Architekt otrzymał podziękowanie od
krzysiek73(Pt 18 sty 2013 18:02)
Ocena:11.11%

Architekt
Ekspert

Postprzez Remik » Cz 17 sty 2013 15:01

Obiecałem obiecałem, wreszcie chwilę czasu znalazłem. Może zdjecia się komuś przydadzą jako inspiracja.
Moja Zojka w jest najładniejsza :) ;)

ps.
nie bardzo kumam co skryp forum robi ze zdjęciami w formacie 2:3 , że je ucina po bokach, hmmmmmmm :(
W wolnej chwili przerobie zdjęcia na format 4:3 :)
Co do pytania o przeróbki kolegi Krzysztofa to powiem tak , że pokój na garażem jest pokojem z trudno utrzymywalną temperaturą, u mnie stoi on na północ, jest go ciężko ogrzać, ma wielką kubaturę mimo, że sufit jet niżej niż na projekcie bo na 3,3 m a chyba był, 3,6, gdyby nie zapomnienie opuszczenia ona dachowego niżej to należało by go zrobić o max wysokości 3metry.
mam w tym pokoju także na całej powierzchni ogrzewani podłogowe i dwa kaloryfery i ledwo ma 21 stopni mimo, ze w całym domu 23. Warto zrobić w nim podłogówkę wodną bo jest nad chłodniejszym garażem Przeróbki okienne bym zostawił w spokoju bo domek się zeszpeci, a tak ma piękną proporcjonalną strzelistą bryle jak rzadko który. Domek mały, a pręży się na dorosły :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Remik

ZOJKA - zdjęcia Remika

Postprzez Architekt » Cz 17 sty 2013 15:53

Na pytania techniczne dot. działania forum najlepiej odpowie Admin w Helpdesk. A zdjęcia są ok, dziekujemy :P .
Liczymy na wnętrza 8) i może na cały Album w Galerii? Wtedy trafi na nie więcej osób.
Architekt
Ekspert

Postprzez Remik » Cz 17 sty 2013 19:27

Zdjęcia w wolnej chwili poprawie aby trochę ładnej okolicy było widać :). Wnętrze ujmę w kadrach jak mi stolarz schody zrobi bo na dziś to na betonie miesiąc przemieszkaliśmy :) Już po tym ledwo miesiącu stwierdzam, że dobrym posunięciem było zlikwidowanie pokoiku małego na parterze, oraz zlikwidowanie wiatrołapu mikrych rozmiarów, a danie tam podwójnych drzwi wyjściowych. Mimo temperatur jaki u mnie był minus 20 czy 15 stopni bez wiatrołapu jest okej, o ile się do domu wchodzi czy wychodzi kilka razy na dzień, a mały domek zyskuje w środku na przestrzenności. Przynajmniej tej optycznej iluzorycznej ;)
Aaaaaa i koniecznie polecał bym poszerzenie tego dobudowanego tarasu, choć o pół metra bo w praktyce trzasnąć tam imprezę na 6-8 osób przy stole to śmiało można pospadać na schodki . Taras za płytki jest, brak dosłownie pól metra do minimum komfortu. Zrobię to na wiosnę jak go płytkami będę obkładał. Okno w garażowej części też jedno te malutkie bym zlikwidował. Zostawił jedno na środku po balkonem też by wystarczyło,ale tak już zastałem.

Za ten post autor Remik otrzymał podziękowanie od
kerimar(Pn 25 mar 2013 8:59)

Remik

Postprzez kerimar » So 23 mar 2013 21:17

krzysiek73 napisał(a):Witam. Mam pytanie. Jestem w trakcie budowy. Chcemy zastąpić okna dachowe dwoma oknami w ścianie szczytowej nad garażem oraz zrobić 2 takie same wykusze z oknami bez drzwi balkonowych a także w szczycie dachu dodać 2 okna do wentylacji. Czy te zmiany musimy nanieść na projekt ? Pozdrawiam.

Witam. My tak własnie zrobiliśmy. Zmiany w projekcie naniesliśmy w trakcie adaptacji projektu. Pozdrawiamy :)
kerimar

Obrazy: 160
Otrzymał podziękowań: 5 razy

Postprzez kerimar » Cz 28 mar 2013 12:19

kerimar napisał(a):
krzysiek73 napisał(a):Witam. Mam pytanie. Jestem w trakcie budowy. Chcemy zastąpić okna dachowe dwoma oknami w ścianie szczytowej nad garażem oraz zrobić 2 takie same wykusze z oknami bez drzwi balkonowych a także w szczycie dachu dodać 2 okna do wentylacji. Czy te zmiany musimy nanieść na projekt ? Pozdrawiam.

Witam. My tak własnie zrobiliśmy. Zmiany w projekcie naniesliśmy w trakcie adaptacji projektu. Pozdrawiamy :)
kerimar

Postprzez Remik » Wt 19 lis 2013 9:26

Hmmmmm może podpowiecie co jest nie teges z moim kominem wentylacyjny lub gdzie inny błąd zrobiony. Otóż w kotłowni mojego domku w jeden szyb podłacząny jest 'wydech" pieca gazowego, a drugi do wentylacji kotłowni prosty jak strzała, ale zamiast mieć tam ciąg to na konkretnie nadmuchuje mi zimne powietrze z z podwórka.
Remik

Postprzez Architekt » Wt 19 lis 2013 10:15

Remik,
jest to chyba drugi sezon grzewczy w Twojej Zojce? Jeśli nie jest to stan chwilowy (wczoraj i dziś zapowiadano b. niskie ciśnienie atmosferyczne) i wcześniej nie było problemów z ciągiem w wentylacji kotłowni, to komin powinien sprawdzić kominiarz.
Architekt
Ekspert

Postprzez Remik » Wt 19 lis 2013 17:13

Kominy sprawdzał kominiarz z kulą i szczotą na niej, przelot idealny jest, niestety ciągu nie ma nawet w bezwietrzne dni, cały czas dmucha z tej kratki. Z jednej strony może i dobrze bo miałem konkretny wyciek gazu z pieca to wietrzyło, ale niestety bardzo wychładza to pomieszczenie kotłowni, a i garażu, bo drzwi miedzy nimi nie posiadam. Może to jest powodem ? Nie rozumiem zagadnienia tej grawitacyjnej wentylacji.
Remik

ZOJKA - ciąg w kominie

Postprzez Architekt » Wt 19 lis 2013 19:22

Wydaje się, ze rozstrzygające jest pytanie o to, czy w poprzednim sezonie był z tym problem.
A co z nawiewem? Kratka nawiewna w ścianie, rozszczelnienia lub nawiewniki w stolarce okiennej? Wystarczający dopływ powietrza z zewnątrz to decydujący warunek prawidłowego działania wentylacji grawitacyjnej.
Ponadto: czy komin został dobrze ocieplony w przestrzeni poddasza? Może to tylko kwestia początku sezonu i konsekwentnego ogrzewania wychłodzonego kanału wentylacyjnego sąsiednim słupem spalin z kotła :roll:.
Jeśli problem ma jednak charakter przewlekły, ze względów bezpieczeństwa trzeba to koniecznie wyjaśnić (z pomocą doświadczonego kominiarza :roll:). Być może lokalne warunki klimatyczne wymuszą podciągnięcie wylotu komina ponad kalenicę.
Architekt
Ekspert

Postprzez Remik » Śr 20 lis 2013 15:11

W poprzednim sezonie nie sprawdzałem, ale w tym ogrzewanie mam włączone już od 16 września więc co się miało nagrzać w kominie się nagrzało. Nic też nie było zmieniane, ani w kanale, ani w kominie, ani w oknach, po prostu nic. Sadze, że też tak samo dmuchało bo mnie dziwiło z jakiego powodu kotłownia jest chłodniejsza od garażu, a przecież w niej tyle ciepłych rurek wszelakich i zbiornik z ciepłą wodą mimo, że izolowany to oddający ciepło. Zagadka z pogranicza fizyki kosmicznej i budowy materii ;)
Jak już przy garażu, a może się przyda budującym Zojke według gotowego projektu. Niestety przyroda weryfikuje wszystko. Konieczna jest izolacji termiczna miedzy ścianą garażu a resztą domu. Nie ma jej w projekcie :(, nie mam u siebie, bo budowali według projektu :( . Niestety efektem czego mam wysoką temperaturę w garażu zupełnie zbytecznie i rozrzutnie dla portfela. 15-18 st C w garażu to zdecydowanie za dużo dla każdego samochodu i korozja przyspieszona po solance. Nie wspominając , że takie dogrzewanie garażu przez ścianę to pewnie z kilkaset zł w komin pieca idzie w sezonie. Może jednak dajcie tą izolacje w projekcie ? Podroży to koszt domu nieznacznie, a zadowolenie wzrośnie.
Remik

Postprzez Misiaczek5 » Pt 22 lis 2013 11:05

Pobudowałam do Zojka. Ale stwierdzam, że w późniejszym czasie chciałabym poszerzyć salon i pokój o wymiarach 8,2 m2 w stronę tarasu. Czy jest to możliwe i co muszę zrobić ? Za odpowiedź dziękuję :-)
Misiaczek5

ZOJKA - rozbudowa oraz ocieplenie ściany garażu

Postprzez Architekt » Pt 22 lis 2013 14:22

Dobudowa wymaga:
- miejsca na działce oraz sprzyjających warunków zabudowy lub zapisów w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego,
- trudnych (kosztownych) prac związanych z wykonaniem belki zastępującej pierwotną ścianę zewnętrzną (czerwona linia przerywana). Raczej nie uda się z niej zrezygnować na całej długości, a to stawia pod znakiem zapytania zyski funkcjonalne w pokojach.
Obrazek
Być może wysokość nowej belki, ze względu na rozpiętość i obciążenia, wymusi zmniejszenie wysokości okien balkonowych. Pokój przy salonie wydłuży się nieładnie. Elewacja boczna straci symetrię. Nas szkicu powiększono budynek o ok. 120cm.
Trzeba, aby architekt z konstruktorem szczegółowo przeanalizowali dokumentację budowy i możliwości, jakie daje wykonany budynek (koszt). W oparciu o taką analizę należałoby wykonać kosztorys prac (koszt). Wydaje się, że skórka może nie być warta wyprawki? :roll:

-- Pią 22 Lis 2013 17:05 --

Remik napisał(a):...
Jak już przy garażu, a może się przyda budującym Zojke według gotowego projektu. Niestety przyroda weryfikuje wszystko. Konieczna jest izolacja termiczna miedzy ścianą garażu a resztą domu. Nie ma jej w projekcie :(, nie mam u siebie, bo budowali według projektu :( . Niestety efektem czego mam wysoką temperaturę w garażu zupełnie zbytecznie i rozrzutnie dla portfela. 15-18 st C w garażu to zdecydowanie za dużo dla każdego samochodu i korozja przyspieszona po solance. Nie wspominając , że takie dogrzewanie garażu przez ścianę to pewnie z kilkaset zł w komin pieca idzie w sezonie. Może jednak dajcie tą izolacje w projekcie ? Podroży to koszt domu nieznacznie, a zadowolenie wzrośnie.

Projekt c.o zakłada, że temperatura w części mieszkalnej to 20 stopni i ściana garażu spełnia wymogi izolacyjności termicznej w takich warunkach. Ponadto szerokość garażu projektujemy dość oszczędnie (każde 5cm szerokości, to większy komfort wysiadania z samochodu), a jego poszerzenie jest możliwe w ramach adaptacji.
Jeśli grzejesz do 23 stopni, garaż chętniej przejmuje ciepło. Może docieplić ścianę przy najbliższym remoncie?
W każdym razie dziękujemy za opinie i sugestię :P.
Kolejny raz na tym forum muszę zwrócić uwagę na pracę kolegów architektów adaptujących, którzy autoryzują wszelkie rozwiązania projektu gotowego swoim podpisem.Powinni, mając osobisty kontakt z inwestorem, być jego przewodnikiem po projekcie, wyjaśniać i komentować oraz proponować lepsze, ich zdaniem, rozwiązania.
Architekt
Ekspert

Postprzez Remik » Cz 28 lis 2013 23:36

Ho ho 23 st C to juz luksus niebotyczny :) Mieszkamy w 21- góra 22 idzie wytrzymać, ale strat ciepła do garażu szkoda i szkoda w tak ciepłym trzymać auto bo koroduje szybciej :( Widzę we wcześniejszym poście próbę powiększenia istniejącej Zojki aż o 120 cm ! . Dużo, bardzo dużo. Tak po roku mieszkania stwierdzam, że brakuje tu raptem 30-40cm i domek stał by się domem, a jest miłym domeczkiem :) Co do izolacji to osobom budującym radził bym dać wełnę znacznie grubsza niż w projekcie. Docieplałem całe poddasze ekofibrem, bo niestety izolacja projektowa na moim wygwizdowie została pokonana przez ostatnią zimę. W tym roku na poddaszu ma cieplutko i przyjemnie nawet w wietrzne dni. Niestety przyroda weryfikuje obliczenia architektów.
Remik

Postprzez kerimar » Cz 05 gru 2013 17:16

Remik napisał(a):Hmmmmm może podpowiecie co jest nie teges z moim kominem wentylacyjny lub gdzie inny błąd zrobiony. Otóż w kotłowni mojego domku w jeden szyb podłacząny jest 'wydech" pieca gazowego, a drugi do wentylacji kotłowni prosty jak strzała, ale zamiast mieć tam ciąg to na konkretnie nadmuchuje mi zimne powietrze z z podwórka.

Witam, miałem podobnie. Kominiarz zalecił zrobienie tzw. "zetki" wlotu powietrza do kotłowni. Niestety wykonawca o tym wcześniej "zapomniał", a przecież w projekcie to jest. Wykonałem zalecenie i problem zniknął! Może tu jest pies pogrzebany w Twoim domku?
kerimar

ZOJKA - zdjęcia rmlodyy

Postprzez Architekt » So 04 sty 2014 11:12

W Galerii pojawił się nowy Album: Budowa Zojki inwestora rmlodyy
:arrow: gallery/search.php?user_id=12339

Za ten post autor Architekt otrzymał podziękowanie od
rmlodyy(Pt 07 lut 2014 16:54)

Architekt
Ekspert

Postprzez BartekR » Pt 10 sty 2014 14:01

Co do badań termowizyjnych, to faktycznie są skuteczne i pozwalają na izolację domu w taki sposób by ubytki ciepła były jak najmniejsze. Polecam firmę [zaloguj się aby zobaczyć linki] , która wykonała takie badania w moim domu.
BartekR

Postprzez rmlodyy » Pt 07 lut 2014 16:01

Może ktoś z forumowiczów budujących Zojke może się pochwalić zdjęciami z wykończenia tego domku ?
Potrzebuje kilka zdjęć z kuchni i łazienki na dole i na górze , te co są jedna nad drugą !
rmlodyy

Obrazy: 60

Postprzez Remik » Pn 24 lut 2014 23:34

kerimar napisał(a):
Remik napisał(a):Hmmmmm może podpowiecie co jest nie teges z moim kominem wentylacyjny lub gdzie inny błąd zrobiony. Otóż w kotłowni mojego domku w jeden szyb podłacząny jest 'wydech" pieca gazowego, a drugi do wentylacji kotłowni prosty jak strzała, ale zamiast mieć tam ciąg to na konkretnie nadmuchuje mi zimne powietrze z z podwórka.

Witam, miałem podobnie. Kominiarz zalecił zrobienie tzw. "zetki" wlotu powietrza do kotłowni. Niestety wykonawca o tym wcześniej "zapomniał", a przecież w projekcie to jest. Wykonałem zalecenie i problem zniknął! Może tu jest pies pogrzebany w Twoim domku?

A co to ZETKA bo nie wiem :(
Remik

nawiew do kotłowni

Postprzez Architekt » Wt 25 lut 2014 8:24

zetka - chodzi o kanał nawiewny w tym kształcie, o którym wspominaliśmy w poście z 13.11.2013 r.
Architekt
Ekspert

Postprzez rmlodyy » Cz 13 mar 2014 21:32

CZy ktoś z forumowiczów budujących Zojke montował może odkurzacz centralny ??
rmlodyy

Obrazy: 60

Postprzez MartaP » Pn 01 wrz 2014 14:43

Witam serdecznie.
Czy w małopolskim stoi jakaś Zojka?
MartaP

Podziękował : 2 razy

Postprzez anetaMariusz » N 16 lis 2014 23:07

Witam jesteśmy w trakcie wykańczania naszej Zojki w tym momencie górę mamy pomalowaną na biało dół w trakcie ... za mc w planach łazienka górna i kolory w sypialniach.Za rok planujemy mieć domek gotowy.
anetaMariusz

Otrzymał podziękowań: 1 raz

Postprzez Architekt » Pn 17 lis 2014 10:43

anetaMariusz,
gratulacje :P. Czekamy w takim razie na album w Galerii!
Architekt
Ekspert

Postprzez Marcin09 » Śr 06 maja 2015 11:51

Witam. Mieszkam w domu Zojka już dwa lata i doszliśmy z żoną do wniosku aby poszerzyć salon i kuchnie wraz z wykuszem czy można to zrobić?
Marcin09

Zojka - rozbudowa

Postprzez Architekt » Śr 06 maja 2015 14:18

Marcin09,
chętnie zobaczylibyśmy Twoją Zojkę w Galerii :P .
Rozbudowa jest technicznie możliwa (jeśli jest miejsce na działce oraz MPZP lub warunki zabudowy dopuszczają powiększenie domu), ale jest to skomplikowane i wieloetapowe przedsięwzięcie.

Trzeba zabezpieczyć istniejącą konstrukcję (kolor niebieski na szkicach dwóch różnych przykładowych rozwiązań), wzmocnić ją (niebieskie słupy będą musiały być zapewne żelbetowe, aby ściany zastąpić belkami - linia przerywana), wykonać fundamenty pod nowe ściany, rozwiązać warstwy tarasu nad powiększona częścią (jeśli poddasze pozostaje bez zmian?)....
Dobudowana część powinna być oddzielona szczelina dylatacyjną, co stworzy problem na etapie wykończenia wnętrza w jedną całość.
Koszty takiej inwestycji mogą okazać się zniechęcające :|
Załączniki
Architekt
Ekspert

Postprzez anetaMariusz » Cz 07 maja 2015 17:30

Witam:) Jakoś czasu mało ,a widzę że Zojki są już zamieszkałe :)
Proszę napisać o kosztach ogrzewania gazowego Zojki.
My obecenie jesteśmy w stadium postojowym .... głownie z braku czasu. Łazienka górna jest prawie skończona czekam tylko na montaż ścianki prysznicowej z tafli szkła 120 /220 gr 8mm z piaskowanym wzorem. Oraz na zabudowanie wanny , ale czekamy na mozaikę jeszcze 3 tyg. Jesteśmy na etapie malowania w czerwcu planujemy malować parter na biało, położyć podłogi w pokojach - wybraliśmy wszędzie deskę Jesionową jest piękna jasna i elegancka. Jeżeli uda się położyć podłogi oraz ułożyć klatkę schodową kamieniem - zdecydowaliśmy się na obłożenie całych ścian kamieniem naturalnym ciętym na paski wybraliśmy złoty piaskowy piękny- to można zamawiać drzwi i schody. I góra była by gotowa :)
Z dołem jeszcze nie wiemy nic , ciężko nam wybrać podłogę na salon- my w naszej Zojce zrezygnowaliśmy z pokoiku na parterze na rzecz większego salonu w miejscu pokoiku będzie stał duży stół. Nie zabudowalismy schodów scianą od strony garażu, a klatka została całkowicie otwarta na salon co wygląda super :P
Co do kosztów na dzień dzisiejszy o kwocie całkowitej mogę tylko powiedzieć ile nas górna łazienka wyniosła. Co prawda nie jest skończona ale już wszystko jest zakupione tylko czekamy na dostawy - koszt 18 tys. W wolnej chwili zrobię zdjęcia i dodam 8)

Kotłownia czeka na dokonczenie układania glazury i może wchodzić ekpia która zamontuje nam piec gazowy - oraz kocioł tradycyjny Defro - dom będzie ogrzewany głownie gazem ale mąż chciał też zwykły piec. Koszt kotłowni czyli piec Defro , Piec Co Vailiant , zasobnik wody, pompy sterowniki itp 22 tyś. Wybralismy grzejniki Purmo.
Z czego tylko jesteśmy nie zadowoleni w tym domu to garaż , wtedy tego tak nie przemyślelismy ale dziś gdy od roku parkuję samochodem na budowie i dzieciaki wchodzą do auta - a nie mam duzego jest tragedia nie mozna otoworzyć swobodnie drzwi aby nie uszkodzić lakieru. Za jakis czas plaujemy kupno nowego wiekszego samochodu i chyba czeka nas kolejna budowa garazu wolnostojacego.

Za ten post autor anetaMariusz otrzymał podziękowanie od
Architekt(Cz 07 maja 2015 20:18)

anetaMariusz

Otrzymał podziękowań: 1 raz

Postprzez Architekt » Cz 07 maja 2015 20:05

anetaMariusz,
dziękujemy za informacje. Wymiary garaży w naszych projektach są standardowe. Niekiedy jego szerokość decyduje o tym, czy projekt zmieści się na działce lub spełni wymóg maksymalnej, dopuszczalnej szerokości elewacji. W miarę możliwości architekt adaptujący powinien zwracać na to uwagę i proponować poszerzenie tego pomieszczenia.
Rozważymy wprowadzenie do dokumentacji uwagi na ten temat.
Architekt
Ekspert

Postprzez Remik » Wt 01 gru 2015 11:57

anetaMariusz napisał(a):Witam:) Jakoś czasu mało ,a widzę że Zojki są już zamieszkałe :)
Proszę napisać o kosztach ogrzewania gazowego Zojki.
.

Nie jest to tani domek w ogrzewaniu. Spora powierzchnia okien w stosunku do ścian, ogromna kubatura klatki schodowej, brak izolacji miedzy ścianą dzieląca garaż od części mieszkalnej czyli, że jak się lubi mieszkać w 22-23 stopniach wychodzi drogo :(
Remik

Postprzez Architekt » Wt 01 gru 2015 16:46

Remik, anetaMariusz,
przydatne byłoby podanie konkretnych liczb, bo co drogie dla jednego bywa tanie dla innego :P .
Zojka nie odbiega ani powierzchnią okien, ani innymi rozwiązaniami (przegroda miedzy garażem a mieszkaniem zaprojektowana z betonu lekkiego) od standardowego domku.
Inna rzecz, że czasy w podejściu do gospodarowania energią nadchodzą całkiem nowe. 19-20 stopni + ciepły sweterek zimą :idea: , instalacje inteligentne do optymalnego sterowania c.o, ogrzewanie płaszczyznowe zamiast grzejnikowego (daje wyższą temperaturę odczuwalną przy tych samych parametrach).
Kto lubi architekturę ryzalitów i lukarn w dachu, musi głębiej sięgać do kieszeni lub pomyśleć o zainwestowaniu w OZE.
W programie DOM na Miarę mamy dla naszych Inwestorów m.in. pompę ciepła Sofath i bezprzewodowe instalacje inteligentne Fibaro z rabatem:
http://www.archeton.pl/profil-rejestracja.
Z rabatów mogą korzystać wszyscy nasi Klienci, także ci, którzy zakończyli budowę :P
Architekt
Ekspert

Postprzez Remik » Wt 01 gru 2015 17:59

Architekt napisał(a): czasy w podejściu do gospodarowania energią nadchodzą całkiem nowe. 19-20 stopni + ciepły sweterek zimą :idea:

Nie przesadzajmy to tani projekt z założenia taniego domku, a uwzględnienie w projekcie ocieplenia ściany dzielącej garaż od części mieszkalnej winno być. Moje 3 zimy w Zojce i widzę gdzie popełniono błędy projektowe. Oczywiście można było kupić projekt za 10 tys zł :) ale nie można było, a takie docieplenie już na etapie projektu w kontekście właśnie tych nowych czasów dbania o energię to rzecz niezbędna i nie dam się przekonać, że 20 stopni w mieszkalnej to ściana grodziowa może być nie izolowana. To takie naginanie życia do teorii.
Remik

Postprzez Instalacje » Cz 10 gru 2015 19:13

Remik
projekt powstawał w 2009 roku. Wtedy obowiązywały inne standardy i wymagania, które projekt musiał spełniać i spełniał.
Teraz projekt jest zaktualizaowany do wymagań WT 2014 i WT 2017. Ściana garażu została ocieplona 5 cm wełny, docieplone zostały podłogi na gruncie, przyjęto drzwi zewnętrzne i okna o lepszych współczynnikach przenikania ciepła.

A jeśli chodzi o koszty ogrzewania, to niestety nowy dom, zanim " się wygrzeje" i wysuszy, musi zużyć więcej energii cieplnej.
Instalacje
Ekspert

Otrzymał podziękowań: 57 razy

ZOJKA - zdjęcia

Postprzez Architekt » Cz 10 gru 2015 19:20

Instalacje napisał(a):Remik
projekt powstawał w 2009 roku. Wtedy obowiązywały inne standardy i wymagania, które projekt musiał spełniać i spełniał.
Teraz projekt jest zaktualizaowany do wymagań WT 2014 i WT 2017. Ściana garażu została ocieplona 5 cm wełny, docieplone zostały podłogi na gruncie, przyjęto drzwi zewnętrzne i okna o lepszych współczynnikach przenikania ciepła.

A jeśli chodzi o koszty ogrzewania, to niestety nowy dom, zanim " się wygrzeje" i wysuszy, musi zużyć więcej energii cieplnej.

Z pierwszego postu Remika z 2012 r. wynika, że tę właśnie wersję, aktualną dla wymogów obowiązujących do końca 2013 roku kupił Remik. Nie popełniono błędów projektowych. Ponadto projekt centralnego ogrzewania przewiduje temperaturę w pomieszczeniach mieszkalnych na poziomie 20, a nie 22-23 stopni. Kto preferuje tę wyższą, musi się liczyć z większymi rachunkami.

Przepisy zmieniają się teraz co trzy lata, próbując nadążać za wzrostem cen energii. Dlatego zachęcamy naszych Inwestorów, w różnej formie, do inwestowania w OZE. Jeśli wydaje się, że przy konstruowaniu budżetu budowy brak na nie środków, to może warto zrewidować plany co do rozmachu inwestycji, wybudować dom mniejszy, ale za to dający szansę na większą samowystarczalność w zakresie ogrzewania. Trzeba mieć na uwadze, że sama budowa domu to nie koniec nakładów! To jaki zbudujemy dom, zadecyduje czy koszty jego utrzymania będą do udźwignięcia.

-- So 25 cze 2016 11:32 --
ELEWACJE
kerimar napisał(a):Witamy serdecznie :) . Zamieściliśmy w naszej galerii kilka fotek z wnętrza Zojki. Jeszcze nie wszystko jest tak jak byśmy chcieli, ale ważne, ze już możemy się cieszyć mieszkaniem w nowym domu :). Radośc jest ogromna :P . Pozdrawiamy wszystkich Zojkowiczów :P

kerimar,
dziękujemy za nowe zdjęcia.
Oglądając je i porównując z fotkami Remika, jak również innych realizacji projektów z rodziny Zojki trudno nie zadać pytania:
dlaczego nikt nie decyduje się na wierne odtworzenie elewacji z propozycją podkreślenia frontu i ryzalitu innym sposobem wykończenia. Wydaje się, że to element decydujący o charakterze projektu i, na pewno, o tym, że jest tak chętnie wybierany przez naszych Inwestorów.
:shock: :?:
Architekt
Ekspert

Re: ZOJKA - zdjęcia

Postprzez Remik » Pt 23 wrz 2016 21:22

Architekt napisał(a):
Instalacje napisał(a):
Z pierwszego postu Remika z 2012 r. wynika, że tę właśnie wersję, aktualną dla wymogów obowiązujących do końca 2013 roku kupił Remik. Nie popełniono błędów projektowych. Ponadto projekt centralnego ogrzewania przewiduje temperaturę w pomieszczeniach mieszkalnych na poziomie 20, a nie 22-23 stopni. Kto preferuje tę wyższą, musi się liczyć z większymi rachunkami.

Powiem szczerze, że przysiadłem jak to czytam teraz przed sezonem grzewczym. Na usta ciśnie się Ku^#@(& !!!
Jak to możliwe, że nie dopilnowaliście tak ważnego aspektu, a teraz jak ktoś chce mieć ciepło to z 20 st na 22 musi się dogrzewać za worek pieniędzy. Biuro projektowe z renomą, historią i mało tego z miasta gdzie zimy też bywają konkretne.
Remik

Postprzez Architekt » So 24 wrz 2016 14:20

Remik,
Czego konkretnie nie dopilnowaliśmy? Bez tej informacji trudno nam się odnieść do Twojego listu.
Obliczenia w projekcie centralnego ogrzewania muszą opierać się na pewnych założeniach. Temperatura 20 stopni dla pomieszczeń mieszkalnych jest powszechnie przyjmowana w takich przypadkach, podobnie jak zewnętrzna - charakterystyczna dla największej strefy klimatycznej w kraju. Adaptacja projektu może (a w przypadku innej strefy klimatycznej musi) przewidywać zmianę tych założeń. Nie wymaga to zgody autora projektu.
W jakim rejonie kraju wybudowałeś Zojkę?
Architekt
Ekspert

Postprzez Remik » Pt 16 gru 2016 19:03

W świątecznym klimacie to od tak dużego i dobrze finansowo stojącego biura to wolał bym przeczytać:
Panie Remigiuszu, ma Pan racje daliśmy ciał w tym projekcie tzn projektant nie dal izolacji w tym budynku miedzy ściną a garażem, ale niech pan się nie frasuje, bo pokryjemy koszty oklejenia ściany właściwym styropianem od środka w garażu, a zmniejszenie powierzchni jakoś pan przeżyje bo pana fiat punto i tak się zmieści.
Odwoływanie, powoływanie na jakieś tam archiwalne normy bzdurne i pisanie,z ę dom projektowany na 20 st.C, hmmmmmmmm no po prostu nie przystoi szacownemu biuru zwłaszcza takiemu z Krakowa.
Pozdrawiam
Remik

ZOJKA na WOŚP

Postprzez Architekt » Śr 25 sty 2017 14:15

Tym z Państwa, którzy zastanawiają się nad projektem Zojka przypominamy, że jeszcze tylko dwa dni trwa licytacja vouchera na dowolny projekt Archetonu. Można tym samym kupić projekt wymarzonego domu i jednocześnie. wesprzeć 25 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy :P
http://www.archeton.pl/voucher-na-zakup ... -domu-wosp
Architekt
Ekspert

Postprzez Remik » Cz 21 gru 2017 0:47

Poprawcie Państwo ten projekt robiony po taniości zapewne przez jakiegoś studenta, bo braki izolacji w ścianie działowej miedzy garażem, a częścią mieszkalną to porażka totalna. niech następni użytkownicy będą zadowoleni. Przyznać się do błędu to jednak klasę biura możecie zaprezentować.
Remik

Postprzez Architekt » Cz 21 gru 2017 10:30

remik,
wszystko, co mieliśmy do powiedzenia w tej sprawie znajduje się już w odpowiedziach ARHITEKTA i INSTALACJI na Twoje uwagi sprzed roku i sprzed dwóch lat, wyżej i nadal jest aktualne.
Poniżej aktualizowany w 2012 roku rzut parteru z parametrami ściany wewnętrznej ściany nośnej garażu ważnymi jeszcze przez najbliższe 2 lata. Następna aktualizacja Zojki na pewno przed 2020 rokiem lub projekt trafi do OUTLETU, po obniżonej cenie z informacją na stronie internetowej o konieczności wprowadzenia zmian w ramach adaptacji.
Załączniki
Architekt
Ekspert

Poprzednia strona

{ SIMILAR_TOPICS }

Projekt ZOJKA MINI
Dział: Projekty Archetonu
Autor: Architekt
Odpowiedzi: 7