Projekt ZOJA plus LUX

Realizacje, kosztorysy, technologie, opinie inwestorów, ciekawostki.

Re: Projekt ZOJA plus LUX

Postprzez bilbo » Pn 01 lut 2010 12:36

Dziękuję za bardzo szybką reakcję na mój post, to bardzo miłe że Architekt Archeton z pełnym zaangażowaniem śledzi wpisy na forum. Ciekawy jestem jaka jest właściwa interpretacja obowiązujących przepisów dotyczących kotłowni na paliwa stałe. Czekam na informacje od pani projektant na ten temat. Być może uda się ująć całe zagadnienie w kilku punktach, podając warunki dotyczące wymiarów pomieszczenia, ustawienia kotła względem ścian, przekroju komina, sposobu wentylacji itp.
Ciekawym problemem wydaje się też być to czy wymogi wszystkich producentów kotłów są zgodne z obowiązującymi przepisami. Czy inwestor bazujący na podanych przez producenta kotła wymogach nie będzie miał problemu z odbiorem kotłowni.
bilbo

Obrazy: 42
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 6 razy

Postprzez Architekt » Wt 02 lut 2010 18:18

Odpowiedź projektanta instalacji c.o. na pytania bilbo:
Powołuje się Pan, jak sam pisze, na przepisy wyciągnięte z sieci, jednocześnie powołując się na normę.
Polecam wziąć normę, którą Pan cytuje PN-87/B-02411 „Kotłownie wbudowane na paliwo stałe” do ręki. Przepisy cytowane przez różnych opracowujących mogą niestety zawierać przekłamania lub nieścisłości.
W w/w normie w Punktcie 2.Wymagania jest istotnie podział kotłowni na :

P-kt 2.1 Kotłownie o mocy cieplnej do 25 kW oraz

P-kt 2.2 Kotłownie o mocy cieplnej od 25 kW do 2000 kW.

Jeśli chodzi o wymgania kotłowni, których w ogromnej większości dotyczą nasze projekty, czyli do 25 kW, to są one następujące (nie będę przytaczać tu całej normy, ale najistotniejsze):
pk-t 2.1.4. Podłoga w pomieszczeniu, w którym znajduje sie kocioł- odpowiada warunkom, które przytoczył Pan w pierwszym akapicie swojej wypowiedzi dot. wymagań.

P-kt 2.1.10 Odległość kotła od przegród - powinna zapewniać dostęp do wszystkich części kotła wymagających obsługi, konserwacji i czyszczenia. Odległość przodu kotła od przegrody powinna być nie mniejsza niż 1m.

P-kt 2.1.11 Wysokość pomieszczenia kotła powinna zapewnić możliwość czyszczenia kotłów. Wysokość pomieszczenia może być równa wysokości kondygnacji, na kórej został on zamontowany.
Tyle mówi norma odnośnie wielkości kołowni do 25 kW.

Przytoczone przez Pana przepisy :
- kocioł powinien znajdować się na fundamencie wykonanym z materiałów niepalnych, wystającym 0,05 m ponad poziom podłogi i ze stalowymi kątownikami na krawędziach,
- kocioł powinien być tak usytuowany, aby był do niego swobodny dostęp podczas czyszczenia i konserwacji: odległość tyłu kotła od ściany nie powinna być mniejsza niż 0,7 m, boku kotła – nie mniejsza niż 1,0 m, natomiast przodu kotła od ściany przeciwległej – nie mniejsza niż 2,0 m,
- wysokość pomieszczenia kotłowni powinna wynosić co najmniej 2,2 m. W istniejących budynkach dopuszcza się wysokość pomieszczenia kotłowni minimum 1,9 m, przy zapewnionej poprawnej wentylacji (nawiewno– wywiewnej)
dotyczą kotłowni o mocy cieplnej od 25 kW do 2000 kW - patrz w/w norma p-kt 2.214.1. , p-kt 2.214.2., p-kt 2.214.3., p-kt 2.2.14.7.
Producenci kotłów często podają swoje wytyczne projketowe, uwzględniające m. in.zachowanie koniecznych odległości kotła od przegód budowlanych. Oczywiście odbywa się to z zachowaniem w pierwszej kolejności zapisów normy, a dalej możliwości eksploatacji i konserwacji kotła o konkretnej konstrukcji. Ale jeśli jest to kocioł np. do 25 kW, dla którego norma nie podaje minimalnej odleglości od tyłu kotła, to producent może narzucić, że odległość ta dla właściwej pracy kotła to np. 40 cm od powierzchni ściany z materiałów niepalnych.
Przy większych kotłach, jeśli producent podaje mniejsze odleglości, obowiązują nas zapisy normy.
Architekt
Ekspert

Obrazy: 257
Podziękował : 167 razy
Otrzymał podziękowań: 464 razy

Postprzez bilbo » Śr 03 lut 2010 17:09

Dziekuje za odpowiedz i wyczerpujace wyjasnienie zagadnienia. Probowalem zapoznac sie z tekstem przytaczanej normy ale ostatecznie nie dotarlem do oryginalnego tekstu. Co jednak udalo mi sie sprawdzić, to to, że nadal w wielu miejscach w internecie autorzy powołują się na tą normę i piszą między innymi o 2 metrowej odległości od przodu kotła do przeciwległej ściany kotłowni. Odwiedziłem wczoraj wieczorem wiele stron www (niektóre bardzo fachowe) znalezionych w wyszukiwarce pod hasłem "kotłownia na paliwo stałe" i w prawie każdej znajdowałem informacje o podbnej ale jak się okazuje dalekiej od rzeczywistości treści. Słusznie ktoś na jednym forum napisał że gdyby te przepisy obowiązywały to 50% kotłowni w Polsce jest zbudowanych niewłaściwie.

Jest jeszcze jedna kwestia do której przy tej okazji chciałbym nawiązać. Dowiadywałem się dzwoniąc do Biura Obsługi Klienta Archeton w sprawie opcji kotłowni na paliwo stałe dla wybranych kilku projektów. Dowiedziałem się że przy projektach w których taka opcja jest dostępna przy zmianie rodzaju kotłowni nie ulaga zmianie konstrukcja i wymiary budynku - a więc zasadnicza część opracowania pozostaje bez zmian. Osoba starająca się o zmianę rodzaju kotła otrzymuje dodatkowy aneks dla instalacji CO. Aby otrzymać opcję projektu z kotłwnią na paliwo stałe trzeba dopłacić do ceny projektu od 300 do 700 złotych (z tego co pamiętam 300zł dla projektu ZOJA plus LUX)

Zastanawiam się ile zmian jest w projekcie instalacji z kotłem na paliwo stałe skoro cena opcji oscyluje koło 25% ceny pierwotnej całego projektu. Na pewno przy przejściu z kotła gazowego do kotła na paliwo stałe zmienia się rodzaj naczynia rozszerzalnego (naczynie otwarte), może przekrój przewodów, sam kocioł itp. Wg mnie zakres zmian jest niewielki w porównaniu do objętości całego projektu. Ponadto wiele osób jest zainteresowanych opcją na paliwo stałe, nie jest to więc adaptacja dla pojedynczych przypadków.
bilbo

Obrazy: 42
Otrzymał podziękowań: 6 razy

Postprzez Architekt » Cz 04 lut 2010 13:07

odpowiedź projektanta c.o. Archetonu:
Niestety sami ze zgrozą widzimy, również na fachowych stronach www, informacje na temat kotłowni na paliwa stałe, gdzie przy kotle do 25kW, podawane są wymagania dla kotłow o mocy wyższej. No cóż, niestety, w kwestiach istotnych koniecznym jest opierania się na oryginalnych żródłach: ustawach, normach. O ile jednak ustawy są dostępne w sieci w oryginalnym brzmieniu (na stronach instytucji rządowych i ministerstw), to niestety normy trzeba zakupić w Polskim Komitecie Normalizacyjnym poprzez sieć lub w Punktach Inforamcji Normalizacyjnej.

Kwestia ceny za projket - tu niestety nie jestem w stanie dyskutować. Natomiast projekt instalacji sanitarnych dla kotła na paliwo stałe, wiąże się ze zmianami w rozwiązaniu kotłowni, zabezpieczeniu kotła, co wpływa na instalację wodną, kanalizacyjną, co, oraz gazu. Wszystkie te instalacje należy skorygować w projkecie.
Architekt
Ekspert

Postprzez michal39 » Wt 23 lut 2010 19:46

Witam!Właśnie jestem na etapie rozpoczęcia budowy Zoi Plus Lux! :D :twisted:
Może gdzieś w kujawsko-pomorskim się już buduje? Mam prośbę: ma ktoś może ogólny kosztorys prac budowlanych? POzdrawiam!
michal39

Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postprzez rammzes » Pt 05 mar 2010 11:13

Moja Zoja już wypalikowana w gruncie przez geodetę. jak tylko pogoda pozwoli zacznie się kopanie fundamentów.
pozdrawiam
rammzes

Obrazy: 0

Postprzez chinczyk » Śr 31 mar 2010 23:45

w kujawsko-pomorskim będzie zoja, ale eko wymiary te same . Budowe zaczynam pod koniec sierpnia
chinczyk

Postprzez kornick » Pn 10 maja 2010 10:46

Witam
Projekt jest chyba z wentylacją grawitacyjną.
Czy jest wersja z wentylacją mechaniczną?
Jakie są koszty wprowadzenia takich zmian w projekcie?
pozdr
kornick

Postprzez Architekt » Pn 10 maja 2010 12:08

Bezpośrednio w Archetonie wprowadzenie takiej zmiany nie jest możliwe. Najlepiej zakupić projekt ze zgodą autora na zmiany i skontaktować się (z powołaniem na Archeton) z:
- firmą SM SYSTEM
Pan Mariusz Olejnik - m.olejnik@smsystem.pl +48509285828
Lub Pani Katarzyna Wnuczek - warszawa@smsystem.pl +48512925474
- lub ewentualnie z firmą ASK
Pan Adam Słociński adam@ask-polska.com.pl
Architekt
Ekspert

Postprzez kornick » Cz 13 maja 2010 11:07

Kilka dni temu napisałem maila na wszystkie podane adresy powołując się oczywiście na Archeton no i na razie kompletna cisza...
kornick

Postprzez Architekt » Cz 13 maja 2010 18:13

Pan Olejnik zapewnił nas, że kornick otrzyma odpowiedź najpóźniej jutro.
Architekt
Ekspert

Postprzez mundek11 » Pn 17 maja 2010 14:50

Witam.czy jest możliwość w jakiś sposób budując ten projekt uzyskac pomoc z "rodzina na swoim"?Inne projekty zoja mnie nie interesują.Chyba jedynie likwidacja pokoju na dole i zrobienie tam składu na opał i pomieszczenie gospodarcze mnie by ratowało.
mundek11

Otrzymał podziękowań: 12 razy

Postprzez kornick » Pn 17 maja 2010 23:16

Witam
Odpowiedź dot. wentylacji otrzymałem. Dziękuję.
Szukam budujących lub tych którzy do Zoi plus Lux się przymierzają lub ją zbudowali do wymiany doświadczeń.
I tak na początek rzucam temat: Czy ten garaż nie jest jednak trochę za wąski?
kornick

Postprzez Architekt » Wt 18 maja 2010 7:42

mundek11 napisał(a):Witam.czy jest możliwość w jakiś sposób budując ten projekt uzyskac pomoc z "rodzina na swoim"?Inne projekty zoja mnie nie interesują.Chyba jedynie likwidacja pokoju na dole i zrobienie tam składu na opał i pomieszczenie gospodarcze mnie by ratowało.

Dyskusja o sposobie zmniejszenia powierzchni użytkowej toczy się w temacie Zoja Luxor na str.2, polecam.
Architekt
Ekspert

Postprzez Architekt » Wt 18 maja 2010 8:01

kornick napisał(a):Witam
... Czy ten garaż nie jest jednak trochę za wąski?

Garaż spełnia wymogi szerokości dla przeciętnego samochodu i choć nie przewiduje miejsca na np. regały wzdłuż ścian, jest szerszy niż kiedyś projektowane. Proponujemy nieprzesadnie obszerne garaże z dwóch względów:
- często kilkanaście cm w szerokości całego budynku decyduje o tym, czy zmieści się on na działce,
- poszerzenie garażu, choć wymaga zgody autora projektu, jest zmianą raczej prostą i wielu inwestorów się na nią decyduje.
Architekt
Ekspert

Postprzez kornick » So 12 cze 2010 1:01

Witam
Pokój nad garażem (sypialnia) jest zdecydowanie za wysoki. Tam jest aż 3,60 m !
Obniżenie samego sufitu to oczywiście nie problem ale aż się prosi aby te ok. 80 nadmiarowych cm przenieść na strych tak aby był to taki stryszek z prawdziwego zdarzenia (nawet ok. 2,40 wysokości). Problem sprowadza się do tego aby o te 80 cm obniżyć belki stropowe z sypialni. Pytanie tylko jaki to może mieć wpływ na konstrukcję dachu i czy da się to jakoś mądrze zrobić.
Pozdr
kornick

Postprzez Architekt » So 12 cze 2010 8:55

kornick napisał(a):...Problem sprowadza się do tego aby o te 80 cm obniżyć belki stropowe z sypialni. Pytanie tylko jaki to może mieć wpływ na konstrukcję dachu i czy da się to jakoś mądrze zrobić.
Pozdr

Problem, który ma kornick rozważają także internauci - inwestorzy projektu podobnego:Zofia na str. 4 tego tematu.
Architekt
Ekspert

Postprzez kornick » So 12 cze 2010 23:00

No faktycznie rozważają i nie ma się co dziwić bo te 3,60 m to prawie jak w kościele. To chyba oczywiste że szkoda tego tak zmarnować.
Ale nadal nie wiemy jakie jest w tym temacie zdanie autorów czyli projektantów z Archetonu.
Myślę że powinniście się zastanowić nad ulepszeniem tych wszystkich Zojo-podobnych projektów pod tym kątem.
Pozdr
kornick

Postprzez Architekt » Pn 14 cze 2010 7:53

kornick napisał(a):...
Myślę że powinniście się zastanowić nad ulepszeniem tych wszystkich Zojo-podobnych projektów pod tym kątem.
...

Problem w tym, że to, co dla jednego inwestora jest ulepszeniem, dla innego okazuje się zbędne i zbyt kosztowne… . Ponieważ jednak rodziny Zoi i Zofii są już dość liczne, kwestia rozszerzenia ich o kolejny projekt, który zaproponuje inny sposób wykorzystania przestrzeni nad garażem wydaje się godna rozważenia.
Architekt
Ekspert

Postprzez Różyczka » Pn 14 cze 2010 11:15

:D Miłośnicy Zofii dziękują za zainteresowanie tym tematem :wink:
Różyczka

Postprzez kornick » Wt 15 cze 2010 0:14

Architekcie - Mistrzu - Please - konkrety
i tu nie chodzi o jakieś dokładne wyliczenia tylko stwierdzenie fachowca
odnośnie możliwości i opinii na ten temat.
Myślę że to forum temu właśnie powinno służyć

Pozdrowienia dla siostrzanych Zofiarzy od przyszłego lekko zmodyfikowanego Zojarza
kornick

Postprzez Architekt » Wt 15 cze 2010 8:11

kornick,
Dyskutujemy o przestrzeni pokoju nad garażem, tak? Są dwie możliwości omówione wyżej i w temacie Zoja na str.4:
- pozostawienie konstrukcji dachu tak, jak jest w we wszystkich projektach "zofio- i zojopodobnych", z ewentualnym obniżeniem samego sufitu podwieszanego lub z obniżeniem i zmianą położenia oraz długości jętek (temat Zoja Luxor str.3); wariant ten nie pozwala na użytkowe zagospodarowanie stryszku, poza wykorzystaniem go jako magazynku w przypadku manewru z jętkami;
- wykonanie dodatkowego stropu np. żelbetowego nad sypialnią oraz schodków z sypialni - padło stwierdzenie, że pracownia Archetonu rozważy wykonanie takiego wariantu projektu.
Jeśli nasza odpowiedź ma być jeszcze bardziej konkretna :shock: , prosimy o bardziej konkretne pytanie, czego konkret w naszej konkretnej odpowiedzi ma konkretnie dotyczyć :wink: .
Architekt
Ekspert

Postprzez kornick » Wt 15 cze 2010 13:48

Chodzi mi cały czas o obniżenie sufitu w pomieszczeniu nad garażem z 3,60 do 2,80 i uzyskane w ten sposób 80 cm wysokości "dołożyć" do strychu.
Chyba jedynym rozwiązaniem jest obniżenie położenia jętek tak aby znalazły się one na wysokości 2,80.
Konkretne pytanie brzmi:
Czy obniżenie położenia jętek i ich wydłużenie zarazem jest wystarczające z punktu widzenia konstrukcji dachu czy będą potrzebne jeszcze jakieś inne wzmocnienia (a jeżeli tak to jakie).

Wariantu nr 2 póki co chyba nie rozumiem. Chodzi o wykonanie dodatkowego betonowego stropu?
Co wtedy z problematycznymi jętkami? Przecież konstrukcja dachu i tak i tak musiałaby się zmienić.
Pewnie brakuje mi wiedzy w tym temacie ale słowo daję - to jedyny problem jaki dostrzegam w tym projekcie i myślę że coś z tymi jętkami chyba da się zrobić. Zrobić oczywiście zgodnie ze sztuką!
kornick

Postprzez Konstruktor » Śr 16 cze 2010 15:03

kornick
Wariant 1 - obniżenie jętki - zmienia się całkowicie schemat statyczny dachu i należy przeprowadzić raz jeszcze obliczenia. Na pewno wydłużenie jętki pociągnie za sobą konieczność powiększenia conajmniej pionowego wymiaru jej przekroju. Forum nie jest odpowiednim miejscem na takie obliczenia, musi to zrobić odpowiednia osoba z uprawnieniami.
Wariant 2 - wykonanie płyty żelbetowej - zmiana schematu pracy dachu, zmiana obciążeń na ściany i na nadproża. Rozwiązanie poprawne, jednak istnieje możliwość pęknięć tynków pomiędzy konstrukcją drewnianą a żelbetową. Dodatkowo nie jest to wcale tanie rozwiązanie. W tym przypadku jętki są zbędne, gdyż krokwie oprą się na płatwiach ułożonych na płycie żelbetowej.
Konstruktor
Ekspert

Otrzymał podziękowań: 9 razy

Postprzez krzychuduzy » N 04 lip 2010 5:59

Witam wszystkich zainteresowanych projektem zoja plus lux! Projekt ten podobno zakupiło wiele osób, czy ktoś może pochwalić się zdjęcimi z realizacji tegoż projektu, lub czy można by było go zobaczyć w realu? mieszkaniec woj. lubelskiego; kontakt - krzychuduzy@wp.pl :)
krzychuduzy

Postprzez rammzes » Cz 26 sie 2010 11:10

jak ktoś chce obejrzeć dom w realu przed rozpoczęciem budowy to zapraszam do KIELC. ja poszerzyłem garaż o pół metra i teraz jest OK. jeszcze dziś dodam zdjęcia do galerii. w razie pytań służę pomocą.
rammzes

Obrazy: 0

Postprzez krzychuduzy » Cz 26 sie 2010 20:26

Witaj Rammzes! Pochodze z okolic Lublina. Mam prośbę, czy można by było zobaczyć twoją zoję? jeśli tak to proszę o kontakt krzychuduzy@wp.pl :D
krzychuduzy

Postprzez MarcinRzesz » Pn 06 wrz 2010 9:51

Witam serdecznie! Właśnie czekam na wydanie w/z dla projektu zoja plus lux. I tu mam pytanie czy mógłby ktoś podzielić się swoimi doświadczeniami związanymi z realizacją tego projektu? I czy ktoś mógł udostępnić zdjęcia z realizacji? byłbym bardzo wdzięczny. Jak coś to zdjęcia proszę na orzechowski.ma@gmail.com
MarcinRzesz

Postprzez Architekt » Śr 30 lis 2011 12:15

przez jalula » Wto 29 Lis 2011 20:25 na str. 3 tematu Zoja Lux:

Buduję z mężem domek Zoja plus Lux. Zmiany wprowadzone przez nas w projekcie to jedynie likwidacja balkonu w pokoju nad garażem i zmiana na strop terriva. Teraz okazało się, że wykonawca źle wylał strop nad garażem tzn. 40 cm za wysoko( strop nad pokojem został wylany prawidłowo). W pierwszej chwili kazaliśmy burzyć strop i poprawiać tak aby był zgodny z projektem. Wykonawca jednak mówi, że pozostawienie tego w tym stanie będzie dla nas korzystne. Proponuje dołożenie na całej długości domu dwóch bloczków ytong przez co pokój nad garażem będzie miał wymiary tak jak wcześniej, ale za to podwyższy się ściana kolankowa nad częścią mieszkalną w związku z czym pomieszczenia będą bardziej ustawne. Razem z mężem zastanawiamy się czy ta propozycja na pierwszy rzut oka dla nas korzystna w efekcie pociągnie za sobą inne nieprzewidziane dla nas skutki: zwłaszcza martwią nas schody – rozciągnięcie ich nie wchodzi w grę ze względu na wejście do pokoju, a wysokość do pokonania z parteru do pomieszczenia nad garażem zwiększa się o 40 cm. Mąż wyliczył, że jeśli zostawić tę samą ilość schodków tzn. 12, wysokość jego podwyższy się o 3,3 cm a jeśli dołożyć ze dwa schodki to spowoduje, że trzeba będzie je zrobić węższe. Te schody i tak wyglądają już na mało wygodne, a obawiamy się , że po tych zmianach będą tragiczne. Schody mają być drewniane i wykonawca mówi, że ich wymiary będą komputerowo dobrane tak , że będą wygodne. Cały budynek ulegnie rozciągnięciu i boimy się, że będzie wyglądał śmiesznie, że to już nie będzie z wyglądu ten sam domek, którego projekt kupiliśmy. Wyczytałam w Internecie, że jeśli podwyższa się ścianki kolankowe to dobrze jest wydłużyć krokwie, wtedy lepiej ten dom wygląda a my już mamy kupioną więźbę. Wykonawca mówi, że jest 20 cm zapasu i będzie dobrze. Boimy się, że propozycja wykonawcy będzie niosła za sobą inne tragiczne skutki z których nie zdajemy sobie nawet sprawy, a o których wykonawca nawet nie wspomniał. On wybuduje dom i sobie pójdzie, a my będziemy w nim mieszkać. Bardzo prosimy o radę co robić ?
-- Śro 30 Lis 2011 11:41 --

jalula
Jeśli ściany poddasza nie są jeszcze murowane, jest czas na poprawę wysokości stropu. Rozumiem, że wykonawca broni się przed tym, ale błąd jest ewidentny i pociąga za sobą dalsze problemy.
Wygodne i zgodne z przepisami schody prowadzące z poziomu 0 na poziom +2,56, zamiast na poziom +2,16 nie zmieszczą się w istniejącej przestrzeni; komputer nic tu nie pomoże.
Negocjacje z wykonawcą można rozpocząć prosząc go o wykonanie na jego koszt rysunków zamiennych do projektu ( w tym elewacji!), które i tak musiałyby powstać i uzupełnić dokumentację budowy w sytuacji pozostawienia błędnie wykonanego stropu. Można je przejrzeć, rozważyć proponowane przez wykonawcę rozwiązania i wtedy podjąć ostateczną decyzję.
Nie bardzo rozumiem kwestii rozciągnięcia budynku. Czy chodzi o podwyższenie go o 2 bloczki? Pokoje poddasza w tym projekcie są spore i ustawne (por. rozwiązania w Zoi Lux), a wysokość montażu okien dachowych, parapetów okien w lukarnach ściśle powiązana z wysokością ścianki kolankowej. Czy podwyższony budynek nadal będzie spełniał wymogi stawiane w warunkach zabudowy? Zmienią się też inne jego istotne parametry np. kubatura, co teoretycznie wymaga ponownego starania się o pozwolenie na budowę.
Dodatkowa kubatura podwyższonych pomieszczeń to większe koszty ogrzewania i konieczność korekty w projekcie instalacji c.o.
Architekt
Ekspert

Postprzez jfbuzzer » Wt 06 gru 2011 15:55

Witam

Wybraliśmy z żoną projekt Zoja plus lux. Chcielibyśmy znać orientacyjną cenę odnośnie poniższych zmian w projekcie:

1.Chcemy aby wysokość podłóg były na jednym poziomie
2. Zastąpić pierwotne wejście na taras oknem
3. W wykuszu zrobić wejście na taras
4. Powiększyć kuchnie kosztem spiżarni
5. Chcemy z garażu zrobić pomieszczenie gospodarcze więc drzwi garażowe będą zastąpione dużym oknem.

Poniżej załącznik graficzny z wprowadzonymi i zaznaczonymi zmianami.

[zaloguj się aby zobaczyć linki]

Pozdrawiam
jfbuzzer

Postprzez Architekt » Wt 06 gru 2011 20:49

jfbuzzer
1. Wyrównanie poziomów posadzek w Zoi nie jest możliwe. Piszemy o tym w innych tematach z rodzin Zofii i Zoi - polecam lekturę duskusji w tych tematach. Cała koncepcja domów z tych rodzin oparta jest na mijankowym układzie kondygnacji i rezygnacja z takiego układu oznacza zmiany prowadzące do powstania zupełnie nowego projektu. Proponuję przyjrzeć się projektom Kobalt, Largo, Klara Rex Mobil. Mają zbliżony układ funkcjonalny, powierzchnię i jednolite poziomy parteru i poddasza. Łatwiej i taniej będzie dostosować detale elewacji tych projektów do takich, jakie ma Zoja plus Lux niż projektować praktycznie nowy dom.
2,3 Można zastąpić drzwi balkonowe oknem i okno drzwiami, ale gdzie w tej sytuacji stanie stół jadalni? Byłoby niewygodnie, gdyby zastawiał wyjście do ogrodu :roll:.
4. Wielu inwestorów likwiduje spiżarnię, ale może warto byłoby jednak w tej sytuacji powiększyć nieco okno w kuchni?
5. Nie ma przeszkód aby zaadaptować garaż na pom. gospodarcze, ale czy nie prościej od razu poszukać projekt bez garażu, za to z większą powierzchnia użytkową (160-165m2)?
Informacji o kosztach wyceny prac adaptacyjnych udziela wyłącznie Działa Doradztwa Projektowego I Adaptacji (Kontakt na stronie głównej Archetonu).
Architekt
Ekspert

Postprzez addko » N 11 mar 2012 23:12

Witam,
Proszę o informację w jaki sposób wykończyć parapet przy oknach na lukarnach, nie mogę doczytać się tego w projekcie, proszę o podanie strony w dokumentacji pojektowej gdzie jest to rozpisane ew. sugestię jak zabudować ten parapet, w tej chwili mam już okna natomiast w miejscu gdzie powinien być parapet wystają krokwie (wykonawca stanu surowego otwartego nie wyciął ich). moje pytanie w jaki sposób zabudować tak dużą lukę pod parapet.
addko

Postprzez Architekt » Pn 12 mar 2012 15:42

Projekt budowlany nie jest projektem wykonawczym i nie przewiduje opracowania detali takich jak parapety, balustrady itp. Są to elementy, z którymi powinien sprawnie uporać się wykonawca, ewentualnie we współpracy z architektem adaptującym.
Architekt
Ekspert

Postprzez mzdeb18 » Pt 04 maja 2012 18:20

Witam,
jeśli ktoś wybudował ten dom w woj. lubelskim i byłaby możliwość obejrzenia go w realu proszę o kontakt.
mzdeb18@wp.pl
Pozdrawiamy
Magda i Grzesiek ;)
mzdeb18

Otrzymał podziękowań: 2 razy

Postprzez Przemo2311 » So 26 maja 2012 19:02

Witam, mam pytanie do architekta. Mam kupiony ten projekt domu i pewną rzecz chciałbym zmienić. Mianowicie jest tu na poddaszu różnica poziomów pomiędzy pokojem nad garażem a resztą poddasza. Mam pytanie czy można zrobić strop na jednym poziomie i tym samym mieć wyższy garaż a pokój nad nim tej samej wysokości co reszta lub czy można to rozwiązać w jakiś inny sposób aby całe poddasze było na jednym poziomie.
Z góry dziękuję i czekam na odpowiedź.
Przemo2311

Postprzez Architekt » Pn 28 maja 2012 7:19

Wysokość garażu w Zoi plus Lux oraz we wszystkich projektach z Rodziny Zofii, Zoi , a także Heleny jest ściśle powiązana z geometrią klatki schodowej oraz z mijankowym układem poziomów podestów i przejść pod nimi. Układ ten jest charakterystyczną cechą całej koncepcji architektonicznej. Jeśli podniesiemy strop nad garażem okaże się, ze potrzebne będzie 5 dodatkowych stopni w pierwszym długim biegu, aby dostać się na nowy, wyższy poziom. Gdzie znaleźć miejsce na te stopnie :roll: ?
Proszę obejrzeć projekt Pablo Neo http://www.archeton.pl/projekt-domu-pab ... opisogolny - podobny co do powierzchni i układu funkcjonalnego, ale z ujednoliconym poziomem poddasza. Widać, że wymagało to zmian w rozkładzie pomieszczeń: wyłączenia przejścia do garażu z klatki schodowej i wypchnięcia dodatkowego pokoju na parterze w postaci ryzalitu.
Proszę zastanowić się, czy dokonywanie tak radykalnych zmian w projekcie gotowym jest sensowne, czy może lepiej zdecydować się na Pablo Neo? W pewnych okolicznościach możliwa jest wymiana projektu (http://www.archeton.pl/warunki-zakupu-projektu).
Architekt
Ekspert

Postprzez Przemo2311 » Pn 28 maja 2012 20:16

Dziękuję serdecznie za szybką i konkretną odpowiedź.
Pozostajemy przy Zoji Plus Lux bez przeróbek. Myślę że do różnicy poziomów będzie można się przyzwyczaić.
Pozdrawiam Przemek

p.s. Czy budował (lub buduje) ktoś ten dom w okolicy Poznania? Fajnie byłoby skorzystać z doświadczenia innych.
Przemo2311

Postprzez polka1_ » Śr 11 lip 2012 18:54

Hej, Jestem z mężem na etapie szukania projektu domu i się zastanawiamy nad projektem domu ZOJA plus LUX. Czy moze ktos buduje ten domek w okolicach Kielc? Bardzo byśmy chcieli na żywo zobaczyć ten dom a jeżeli nie to czy ktoś ma jakieś zdjęcia z wewnątrz żeby można było zobaczyć jak to wszystko wygląda. Podaje meila :urszula43@poczta.onet.pl i bardzo proszę jeżeli coś macie to podzielcie się :)
polka1_

Postprzez Architekt » Cz 12 lip 2012 8:30

polka1_,
jak wyglądają wnętrza Zoi plus Lux pokazuje aranżacja dostępna na stronie z prezentacją projektu http://www.archeton.pl/projekt-domu-zoj ... 94_wnetrza.
Architekt
Ekspert

Postprzez rozia » Cz 28 lut 2013 0:14

WITAM!
JESTEM SZCZĘŚLIWĄ POSIADACZKĄ DOMKU ZOJA LUX PLUS, DOM JEST W STANIE SUROWYM. TERAZ GDY JUŻ JEST MOŻNA WEJŚĆ I POOGLĄDAĆ ZACZĘŁA ZASTANAWIAĆ MNIE JEDNA RECZ(WIEM, ŻE DLA WIELU OSÓB WYDA SIĘ TO BŁAHOSTKĄ, ALE MNIE TA SPRAWA NIEPOKOI), CZY OKNO W KUCHNI NA 120 CM. TO NIE JEST ZA WYSOKO???
BARDZO BYM PROSIŁA, MOŻE KTOŚ Z OSÓB JUŻ MIESZKAJĄCYCH MOŻE MI NAPISAĆ, JAK TO WYGLĄDA W CODZIENNYM UŻYTKOWANIU ( JAK Z MEBLAMI KUCHENNYMI)? JESZCZE RAZ BARDZO PROSZĘ O ODPOWIEDŹ.

Za ten post autor rozia otrzymał podziękowanie od
MALGOS(N 02 cze 2013 16:05)
Ocena:11.11%

rozia

Otrzymał podziękowań: 1 raz

wysokość parapetu w kuchni

Postprzez Architekt » Cz 28 lut 2013 12:12

Układ kuchni sugeruje aranżację, w której pod oknem przewidziano ladę roboczą ze zlewem. W takim przypadku, ze względów funkcjonalnych, najczęściej projektowany jest podwyższony parapet. W naszych projektach jest to ok 108 od poziomu podłogi w stanie wykończonym. Jeśli dom jest w stanie surowym, to rozumiem, że wykonana jest tylko płyta betonowa pod warstwy posadzkowe, których grubość ( w zależności od grubości warstwy ocieplenia) wyniesie 12 - 14cm.
Gdyby pod oknem miał stanąć stół, to parapet powinien być na jego poziomie, czyli ok 80cm. nad wykończoną podłogą.
Architekt
Ekspert

Postprzez MALGOS » N 02 cze 2013 16:10

rozia napisał(a):WITAM!
JESTEM SZCZĘŚLIWĄ POSIADACZKĄ DOMKU ZOJA LUX PLUS, DOM JEST W STANIE SUROWYM. TERAZ GDY JUŻ JEST MOŻNA WEJŚĆ I POOGLĄDAĆ ZACZĘŁA ZASTANAWIAĆ MNIE JEDNA RECZ(WIEM, ŻE DLA WIELU OSÓB WYDA SIĘ TO BŁAHOSTKĄ, ALE MNIE TA SPRAWA NIEPOKOI), CZY OKNO W KUCHNI NA 120 CM. TO NIE JEST ZA WYSOKO???
BARDZO BYM PROSIŁA, MOŻE KTOŚ Z OSÓB JUŻ MIESZKAJĄCYCH MOŻE MI NAPISAĆ, JAK TO WYGLĄDA W CODZIENNYM UŻYTKOWANIU ( JAK Z MEBLAMI KUCHENNYMI)? JESZCZE RAZ BARDZO PROSZĘ O ODPOWIEDŹ.

Witam
Zamierzamy wspólnie z zoną wybudować właśnie ten dom. chcielibyśmy coś więcej dowiedzieć się o jego funkcjonalności a najlepiej obejrzeć go na żywo. Jeżeli była by taka możliwość bardzo prosił bym o kontakt gosia11gosia@interia.pl
Pozdrawiam
MALGOS

Podziękował : 1 raz

Poprzednia strona

Powrót do Projekty Archetonu