Projekt ZOFIA REX

Realizacje, kosztorysy, technologie, opinie inwestorów, ciekawostki.

Projekt ZOFIA REX

Postprzez Architekt » Wt 16 mar 2010 13:27

Projekt domu jednorodzinnego ZOFIA REX. Zapraszamy do dyskusji.

Zobacz projekt domu Zofia Rex
Architekt
Ekspert

Obrazy: 361
Podziękował : 221 razy
Otrzymał podziękowań: 535 razy

Re: Projekt ZOFIA REX

Postprzez toki3 » N 03 kwi 2011 19:14

Witam
Jestem zainteresowany zakupieniem tego projektu.
Jednakże mam parę pytań technicznych.
1. Czy zamiast bloczków YTONG można zastosować Porotherm-a lub MAX-a? (ściany zewnętrzne i działowe)
2. Czy te bloczki SILKA na ściany wewnętrzne muszą być? (czy można użyć też porotherm-a lub MAX-a takiego jak na ściany zewnętrzne)
3. Czy zamiast płyty FASROCK można użyć normalnego styropianu?
4. Czy zamiast dachówki można użyć blacho dachówki?
5. I oczywiście Likwidacja schowka przy kuchni też może wchodzić w rachubę, jak niewykluczone, że w sypialni zamiast łazienki będzie garderoba.

Proszę mi powiedzieć jakie zmiany w projekcie muszą być uwzględnione, a jakie nie.

Zadałem takie pytania, ponieważ nie wiadomo w jakiej cenie znajdę dany materiał. Może okazać się, iż znajdę YTONG w lepszej cenie niż np MAX-a i będę budował z YTONG-a.
Dodatkowo mam pytanie odnośnie kominka:
Czy istnieje możliwość rozprowadzenia nawiewów z kominka do wszystkich pokoi, i czy to wiąże się z jakimiś zmianami w projekcie?

Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.

P.S. Po uzyskaniu odpowiedzi może nasuną mi się inne pytania.
toki3

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postprzez Architekt » Wt 05 kwi 2011 13:26

1. Projekt można zrealizować przy użyciu innego materiału. Należy jednak pamietać, że materiały ścienne maja różne parametry wytrzymałości i ciepłochronności. Elementy konstrukcyjne w naszych projektach z betonu komórkowego mają 24 cm szerokości, co wynika z wymiarów bloczków. Dla wyrobów ceramicznych wymiary te są inne i nad kontrolą wszelkich konsekwencji tej i innych różnic musi czuwać uprawniona osoba.
2. Ytong i Silka mają bloczki o wysokości 20cm, stąd łatwość ich łączenia. Przy budowie ścian zewnetrznych z pustaków Max lub Porotherm sensowne jest jedynie użycie na ściany wewnętrzne pokrewnych wyrobów ceramicznych.
3. Można używać innych materiałów termoizolujacych, pod warunkiem zachowania wymaganych przepisami parametrów cieplnych dla poszczególnych przegród - czyli uwaga, jak w p.1 - wszystko przelicza i sprawdza projektant adaptujący. Zmianie może ulec zapotrzebowanie na ciepło, wielkości grzejników itp.
4. Tak. Blachodachówka jest lżejsza.

Z wymienionych przez toki3 zmian, w zasadzie każda może być wprowadzona do projektu już podczas budowy (może warto choć usunąć kominek z rzutów i jego komin z elewacji rysunków załączonych do wniosku o pozwolenie na budowę). Taka jest powszechna praktyka. Czasem jednak się nie sprawdza, bo podczas budowy trudno skoordynować i kontrolować wszystkie zmiany i ich następstwa, co może prowadzić do błędów. W efekcie koszty, które usiłowaliśmy obnizyć szukając tańszego materiału, rosną.
Architekt
Ekspert

Postprzez toki3 » Wt 10 maja 2011 20:15

Witam

Mam jeszcze jedno pytanie.

Czy istnieje możliwość przeniesienia łazienki na tą stronę co jest balkon (od frontu)?

Pytam się ponieważ w tej dużej sypialni nie będzie łazienki tylko garderoba i chciałbym zaoszczędzić na tworzeniu drugiego pionu kanalizacyjnego.

Pozdrawiam
toki3
toki3

Postprzez Architekt » Wt 10 maja 2011 22:16

Można przenieść łazienkę do pomieszczenia od frontu Zofii. Szkoda tylko, że wtedy pokój, powstały w jej miejscu, będzie mniejszy i będzie miał niewielkie okno, podczas gdy łazienka zyska, niekonieczne przy jej funkcji, drzwi balkonowe. Jeżeli projekt nie został jeszcze zakupiony, może warto zastanowić się raczej nad wyborem jednego z projektów z rodziny Zoi i od razu dysponować dokumentacją z łazienką od frontu, odpowiednimi oknami i związaną z nimi konstrukcją więźby (nie wspominając już o projekcie instalacji!). Jeżeli inne rozwiązania Zoi nie odpowiadają toki3, zawsze warto rozważyć: jakie zmiany i w którym z tych projektów będą najmniej kłopotliwe i kosztowne.
Architekt
Ekspert

Postprzez skrzeczek1 » Pn 06 cze 2011 22:36

Jestem zainteresowany projektem Zoja Rex. Bardzo odpowiada mi układ pomieszczeń z jednym wyjątkiem. Chodzi o umieszczenie kominka. Mam wrażenie, że będzie zbyt mało miejsca na ustawienie dużego stołu w wykuszu.
1. Czy można powiększyć salon kosztem małego pokoju jednocześnie przenosząc kominek w naroże pokoju, tak żeby komin trafił w garażu i sypialni na pietrze.
2. Ewentualnie o ile cm można przesunąć kominek w stronę schodów żeby nie trafił w lukranę a znalazł się za drzwiami po ich otwarciu w pokoju na górze.

Pozdrawiam
skrzeczek1

Podziękował : 1 raz

Postprzez Architekt » Wt 07 cze 2011 10:30

Rozumiem, że skrzeczek1 rozważa dwie lokalizacje kominka:
1. W pokoju przy salonie (po likwidacji ścianki działowej salon powiększa się, zyskując kształt litery L i coś w rodzaju aneksu kominkowego?). W tym rozwiązaniu można próbować:
- połączyć komin z kotłowni z pionem dymowym i wentylacyjnym kominka w jedną bryłę, ale komin będzie spory !(dojdzie jeszcze wentylacja łazienki na poddaszu),
- lub znaleźć dla przeniesionego komina inne, nowe miejsce np. na ścianie klatki schodowej.
Oba rozwiązania mają wady, bo równie niekorzystnie wyglądać może jeden ogromny komin (+ perturbacje z przejściem jego trzonu między elementami więźby dachowej), jak i dwa mniejsze blisko siebie.
2. Przesunięcie komina od kominka w stronę klatki schodowej - odradzam. Ten komin zawiera piony wentylujące kuchnię , przy czym samo podłączenie okapu przewidziane jest odcinkiem poziomymi w suficie podwieszanym. Oddalenie kanałów od kuchni skomplikowałoby to podłączenie i pogorszyło skuteczność wentylacji. Ale uzyskanie większej przestrzeni na stół możliwe jest przez przesunięcie w stronę schodów samej obudowy paleniska, która zaznaczona jest na aranżacji symbolicznie i może być zaprojektowana przez zmyślnego zduna dowolnie. Można zawęzić przynajmniej o ok 40cm przejście z holu do salonu (krawędź obudowy paleniska znalazłaby się na linii łączącej drzwi z sieni i ścianę salon-pokój, co pięknie zagrałoby w przestrzeni!) i przesunąć razem z kominkiem przejście kuchnia-jadalnia.

Za ten post autor Architekt otrzymał podziękowanie od
skrzeczek1(Wt 07 cze 2011 21:31)
Ocena:11.11%

Architekt
Ekspert

Postprzez mateusz1709 » Śr 15 cze 2011 12:57

Witam. Niedawno kupiłem projekt Zofia Rex, na chwilę obecną projekt jest w fazie adaptacji. A zatem mam pytanie, czy ktoś buduje już taki dom? jeżeli tak to proszę o wrzucenie zdjęcia z realizacji.
mateusz1709

Postprzez Architekt » Pn 17 paź 2011 16:48

Przyłączamy się do prośby Mateusz1709.
Czekamy na zdjęcia Zofii Rex. Projekt jest już w ofercie ponad półtora roku i na pewno komuś udało się już zamieszkać w gotowym domu.

1.Aby dodać zdjęcie do Galerii forum należy:
Przejść do zarządzania profilem.
Kliknąć w zakładkę „Galeria”.
W menu po lewej stronie wybrać „Zarządzaj prywatnymi albumami”.
Kliknąć w przycisk „Utwórz prywatny album”.
Kliknąć w link „Prześlij obrazek” i wypełnić formularz:
Tytuł obrazka - tytuł dodawanego zdjęcia
Opis obrazka: tekst opisujący zdjęcie
Plik (JPG lub PNG): - ścieżka na dysku do zdjęcia, należy kliknąć na przycisk przeglądaj i odszukać zdjęcie na swoim komputerze.
Wgraj do kategorii: - wybór kategorii, w której będzie umieszczone zdjęcie.
Maks. rozmiar pliku (w bajtach): 8512000 - maksymalna wielkość pliku ze zdjęciem, co odpowiada około 8,5 megabajtom
Maksymalna szerokość obrazka (piksele): 800 pikseli, (obrazki większe zostaną automatycznie pomniejszone)
Maksymalna wysokość obrazka (piksele): 600 pikseli, (obrazki większe zostaną automatycznie pomniejszone)
Na końcu należy kliknąć wyślij i zdjęcie zostanie umieszczone w wybranej galerii.

2.Aby wstawić obrazek do postu wystarczy:
- skopiować do treści postu BBCode obrazka lub wstawić kod URL-Obrazka z albumu galerii ,obejmując go znacznikami
- skorzystać z opcji Dodaj załącznik przy wysyłaniu postu.
Architekt
Ekspert

Postprzez sawjola » Wt 22 lis 2011 21:58

witam. jestesmy z podkarpacia i juz kupilismy ten projekt. na wiosne sprobujemy wystartowac z budowa jesli bedziemy miec kompletne papiery.

pytanko dla pewnosci. planujemy zlikwidowac balkon nad garazem i strop wylac na równo z caloscia i zrobic przejscie z lazienki na gorze do tej malej kolo sypialni i tam bedzi np suszarnia. wiaze sie to z podniesieniem rowniez okien. czy zmieszcza mi sie okna??czy bede musial podniesc np o 2 bloczki sciane??

mysle ze zrozumieniem to opisalem:)

pozdrawiam
sawjola

Obrazy: 0
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Postprzez Architekt » Śr 23 lis 2011 10:13

sawjola.
polecam lekturę dyskusji inwestorów w tematach dotyczących projektów z rodzin Zoi I Zofii. Wyjaśniamy tam, że wyrównanie poziomów stropów w obu częściach budynku nie jest możliwe bez zmian prowadzących do...powstania zupełnie nowego, innego projektu. Wszystkie stopnie z parteru na poddasze powinny się bowiem w takiej sytuacji znaleźć przed drzwiami do sypialni nad garażem, co oznaczałoby, że bieg musiałby się zacząć na środku salonu.
Z balkonu można zrezygnować po uzyskaniu bezpłatnej zgody autora projektu na zmianę.
Architekt
Ekspert

Postprzez sawjola » Pt 25 lis 2011 20:09

Architekt napisał(a):sawjola.
polecam lekturę dyskusji inwestorów w tematach dotyczących projektów z rodzin Zoi I Zofii. Wyjaśniamy tam, że wyrównanie poziomów stropów w obu częściach budynku nie jest możliwe bez zmian prowadzących do...powstania zupełnie nowego, innego projektu. Wszystkie stopnie z parteru na poddasze powinny się bowiem w takiej sytuacji znaleźć przed drzwiami do sypialni nad garażem, co oznaczałoby, że bieg musiałby się zacząć na środku salonu.
Z balkonu można zrezygnować po uzyskaniu bezpłatnej zgody autora projektu na zmianę.

witam. dziekuje za odpowiedz. ale niewiem czy dobrze zrozumialem.chodzi o to ze schody by byly za strome gdybysmy wyrownali strop???
pozdrawiam
sawjola

Postprzez Architekt » Pt 25 lis 2011 20:27

sawjola,
schody albo musiałyby być za strome, czyli niezgodne z przepisami (architekt nie może takich zaprojektować jeśli projekt ma uzyskać pozwolenie na budowę) albo, przy obecnych wymiarach stopni, bieg musiałby zacżąć się w okolicach kominka - to funkcjonalnie trudne do zaakceptowania.
Architekt
Ekspert

Postprzez sawjola » So 26 lis 2011 15:38

Architekt napisał(a):sawjola,
schody albo musiałyby być za strome, czyli niezgodne z przepisami (architekt nie może takich zaprojektować jeśli projekt ma uzyskać pozwolenie na budowę) albo, przy obecnych wymiarach stopni, bieg musiałby zacżąć się w okolicach kominka - to funkcjonalnie trudne do zaakceptowania.

jedynie nam zostaje troszke obnizyc strop zeby schody niebyly takie strome bo wysokosc 2.76 mozna wg mnie zmniejszyc.
zalezy nam na wyrownaniu stropu zeby zrobic przejscie w lazienkach na gorze a zlikwidowac w sypialni.

pozdrawiam
sawjola

Postprzez Architekt » So 26 lis 2011 16:21

Przy wysokości kondygnacji 276cm uda się zaprojektować schody na poddasze w jednym biegu. Bedzie ich 15, o wysokości stopnia prawie 19cm i szerokości 22cm :shock: . Przepisowe ale b. niewygodne. Będą musiały się zacząć tuż przy drzwiach pokoju sąsiadującego z salonem i zawężą przejście z holu do salonu przy kominku. Po obniżeniu poziomu poddasza zmienią się także nieco proporcje i wysokość całej bryły Zofii Rex.
Swobodne przechodzenie między łazienkami na poddaszu nie jest możliwe nawet po wyrównaniu poziomów stropu. Jedyne miejsce na połączenie znajduje się za kominem, ale drzwi mogłyby mieć tylko ok.180-160 cm wysokości z uwagi na skos dachu. Dla wygody należałoby przemyśleć kolejną zmianę: przesunięcie komina w kierunku kalenicy, aby otwór drzwiowy mógł być wyższy.
Decyzja, czy połączenie łazienek na poddaszu warte jest tylu zmian skutkujących pogorszeniem komfortu przestrzeni w Zofii Rex, należy do Inwestora.
Architekt
Ekspert

Postprzez sawjola » So 26 lis 2011 18:32

Architekt napisał(a):Przy wysokości kondygnacji 276cm uda się zaprojektować schody na poddasze w jednym biegu. Bedzie ich 15, o wysokości stopnia prawie 19cm i szerokości 22cm :shock: . Przepisowe ale b. niewygodne. Będą musiały się zacząć tuż przy drzwiach pokoju sąsiadującego z salonem i zawężą przejście z holu do salonu przy kominku. Po obniżeniu poziomu poddasza zmienią się także nieco proporcje i wysokość całej bryły Zofii Rex.
Swobodne przechodzenie między łazienkami na poddaszu nie jest możliwe nawet po wyrównaniu poziomów stropu. Jedyne miejsce na połączenie znajduje się za kominem, ale drzwi mogłyby mieć tylko ok.180-160 cm wysokości z uwagi na skos dachu. Dla wygody należałoby przemyśleć kolejną zmianę: przesunięcie komina w kierunku kalenicy, aby otwór drzwiowy mógł być wyższy.
Decyzja, czy połączenie łazienek na poddaszu warte jest tylu zmian skutkujących pogorszeniem komfortu przestrzeni w Zofii Rex, należy do Inwestora.
.

To najwyrazniej zrezygnujemy z tego przejscia bo faktycznien jest to klopotliwe, ale mysle ze wyrownanie stropu bedzie mozliwe (troche sie go obnizy) i schody beda wygodne.tym bardziej ze najprawdopodobniej rezygnujemy z kominka to przejscie bedzie ok.

pozdrawiam i bardzo dziekuje za podpowiedzi
byle do wiosny 8)
sawjola

Postprzez AGNIESZKAP » N 04 gru 2011 21:56

Witam, Jesteśmy już na etapie stanu surowego. Zaczęliśmy budowę w maju a zamknęliśmy we wrześniu. Mam tylko jeden mały dylemat.
Jak dotąd nie postawiliśmy ściany działowej na parterze dzielącej salon od pokoju. Zrezygnowaliśmy z małego pokoiku na dole na rzecz większego salonu ale nadal zastanawiam się czy to dobry pomysł, ponieważ salon ma kształt litery L. Poza tym zrezygnowaliśmy również z garderoby przy kuchni, bo dom został podpiwniczony, więc postanowiłam powiększyć kuchnię. Bardzo mi się marzy żeby w kuchni znalazł się mały kącik na stół bądź coś przy czym można zjeść śniadanie, natomiast w salonie w miejscu gdzie był pokój zrobiłam bym jadalnię z dużym stołem. Proszę o podpowiedź, czy te moje zmiany mają sens.
AGNIESZKAP

Postprzez Architekt » Pn 05 gru 2011 11:33

Układ funkcjonalny domu, zwłaszcza przebieg ścianek działowych, można modyfikować dowolnie, w zależności od stylu życia oraz przyzwyczajeń rodziny. Ocena sensowności takich modyfikacji może być jedynie subiektywna. Ważne, aby mieszkanie "działało" tak, jak to sobie wyobrażają gospodarze.
Zwracam jednak uwagę, że miejsce na stół przewidziano w Zofii Rex tuż przy kuchni, w wielobocznym ryzalicie. AGNIESZKAP, czy wygodnie będzie wędrować z nakryciami i jedzeniem takim slalomem? Czy po rezygnacji ze ścianki dzielącej salon i pokój nie zabraknie miejsca na regał i TV?
Architekt
Ekspert

Postprzez AGNIESZKAP » Śr 07 gru 2011 22:30

Mam te same obawy, jednak zastanawiam się czy w tym małym wykuszu zmieści się stół ( jesteśmy 5 osobową rodzinką i czy po wstawieniu sofy,fotela i stolika kawowego nie będzie ciasno w tym moim salonie. Pomyślałam o powieszeniu tv na ścianie nad stołem w części "jadalnianej" tzn w tym małym pokoju (sciana pokój kotłownia) bądź w miejscu kominka którego nie mamy. Będę wdzięczna za podpowiedzi marzy mi się przestrzenny salon ale nie na siłę.
AGNIESZKAP

Postprzez sawjola » Cz 08 gru 2011 9:26

AGNIESZKAP napisał(a):Mam te same obawy, jednak zastanawiam się czy w tym małym wykuszu zmieści się stół ( jesteśmy 5 osobową rodzinką i czy po wstawieniu sofy,fotela i stolika kawowego nie będzie ciasno w tym moim salonie. Pomyślałam o powieszeniu tv na ścianie nad stołem w części "jadalnianej" tzn w tym małym pokoju (sciana pokój kotłownia) bądź w miejscu kominka którego nie mamy. Będę wdzięczna za podpowiedzi marzy mi się przestrzenny salon ale nie na siłę.

witam. jesli mozna to prosimy o fotki :)
sawjola

Postprzez AGNIESZKAP » Cz 08 gru 2011 10:27

Postaram się dziś je zrobić. Jeśli chodzi o ten domek to jest fajny dla dużej rodziny. W naszym wypadku 5 osób i każdy ma swój przytulny kącik. Na górze podoba mi się przestrzenna łazienka i to co lubię najbardziej to nasza sypialnia z garderobą( zrezygnowaliśmy z dwóch łazienek na górze). Cały urok to dwupoziomowa góra. Nie próbujcie tego zmieniać taki układ jet naprawdę fajny a wykonawcy przekonują do zmian z uwagi na własną wygodę. U nas też tak było ale osoba która adaptowała projekt stanowczo wybiła to mu z głowy. Nasz budynek jest podpiwniczony co gorąco polecam osobom mieszkającym na wsi. Wszyscy moi znajomi żałują że nie podpiwniczyli domu. My w piwnicy mamy podobny układ pomieszczeń jak na parterze.
AGNIESZKAP

Postprzez Architekt » Cz 08 gru 2011 12:33

Wątpliwości co do wystarczającej ilości miejsca na duży stół w ryzalicie jadalni Zofii Rex miał także skrzeczek1 (post z czerwca 2011 u góry strony). Powtarzam radę, która już padła w odpowiedzi: można przesunąć nieco w kierunku klatki schodowej przejście kuchnia-salon, wraz z kominkiem. Ściana kuchnia - jadalnia wydłuży się tym samym. Znaczenie ma także dobór kształtu stołu, najwygodniejszy byłby chyba owalny; nie okrągły, ale właśnie eliptyczny tzn. wydłużony w jednym kierunku. Może warto wykonać taki stół na zamówienie, po starannym dobraniu wymiarów przy pomocy papierowego modelu układanego na podłodze.
Zwracam też uwagę, że narożnik na aranżacji jest bardzo duży; przy standardowej - ok. 2m długości, przestrzeń między aneksem jadalni, a kącikiem wypoczynkowym będzie większa.
Architekt
Ekspert

Postprzez AGNIESZKAP » Cz 08 gru 2011 13:43

Dziękuję bardzo za pomoc. Mój mąż od początku był tego samego zdania i wskazywał na te same argumenty więc zaufam znawcom mądrzejszym w tej dziedzinie. Dziękuję jeszcze raz. A dla reszty użytkowników forum obiecuję że niedługo dołączę zdjęcia.

Za ten post autor AGNIESZKAP otrzymał podziękowanie od
sawjola(Cz 08 gru 2011 17:00)

AGNIESZKAP

Postprzez sawjola » Cz 08 gru 2011 16:52

AGNIESZKAP napisał(a):Dziękuję bardzo za pomoc. Mój mąż od początku był tego samego zdania i wskazywał na te same argumenty więc zaufam znawcom mądrzejszym w tej dziedzinie. Dziękuję jeszcze raz. A dla reszty użytkowników forum obiecuję że niedługo dołączę zdjęcia.

witam . to czekamy z niecierpliwoscia :) my tez bardzo dlugo zastanawialismy sie nad wyrownaniem stropu ale raczej zostaniemy przy tym jak jest w projekcie bo podobno fajnie to wyglada. a garderobe macie w tej malej lazience?? my tam planujemy suszarnie, a garderobe zrobimy w sypialni .

pozdrawiamy sawjola

Za ten post autor sawjola otrzymał podziękowanie od
Admin(Śr 20 lis 2013 14:42)

sawjola

Postprzez AGNIESZKAP » Pt 09 gru 2011 11:08

My górę zrobiliśmy zgodnie z projektem i uważam że nie m co kombinować, ktoś to dobrze przemyślał i kierował się wiedzą większą niż nasza zmienialiśmy tylko to co sugerował pan adaptujący projekt . Zamiast łazienki tej nad kotłownią zrobimy tam garderobę wstawię deskę do prasowania i nie będę musiała jej składać, no i ekstra przestrzeń na ubrania i resztę klamocików typu odkurzacz.. Suszarnia w naszym wypadku jest w piwnicy. Ale myślę że łazienka na górze jest tak duża że spokojnie postawicie tam suszarkę .
Na dole zastanawialiśmy się nad robieniem tego małego pokoiku , ponieważ nie był nam potrzebny. Jednak decyzja już podjęta dzwonię diś do wykonawcy i ściana będzie. Mamy małego synka, będzie mieć swój kącik a ja miejsce do pracy.
Na dole przesunęliśmy o 40 cm. przejście kuchnia -salon tak by mieć więcej miejsca na stól (tak jak radził architekt w poscie z czerwca).Z zewnątrz powiększyliśmy taras i zmianie uległy schody. Schody z uwagi na to że dom jest podpiwniczony i jest dość wysoki, natomiast taras jest o wymiarach 3mx 6m jak dobrze pamiętam, też troszke dlatego że pod tarasem jest wejście do piwnicy i chcieliśmy je schować.
Jeszcze jedna zmiana z uwagi na to że kotłownia przeniesiona do piwnicy garaż jest powiększony o kotłownię.
Najważniejsze - mamy dośc wąską działkę więć balkon jest tylko z przodu domu z reszty zrezygnowaliśmy. oglądała bym sąsiada a nie krajobrazy.
Jeszcze coś, mamy tak usytuowana działkę że osoba kóra adaptowała projekt powiększyła nam okno tarasowe z 150 na 180 z uwagi na dostęp do słoneczka, którego mamy niewiele bo działka jest pod lasem.

To chyba wszystko.
AGNIESZKAP

Postprzez sawjola » Pt 09 gru 2011 19:56

AGNIESZKAP napisał(a):My górę zrobiliśmy zgodnie z projektem i uważam że nie m co kombinować, ktoś to dobrze przemyślał i kierował się wiedzą większą niż nasza zmienialiśmy tylko to co sugerował pan adaptujący projekt . Zamiast łazienki tej nad kotłownią zrobimy tam garderobę wstawię deskę do prasowania i nie będę musiała jej składać, no i ekstra przestrzeń na ubrania i resztę klamocików typu odkurzacz.. Suszarnia w naszym wypadku jest w piwnicy. Ale myślę że łazienka na górze jest tak duża że spokojnie postawicie tam suszarkę .
Na dole zastanawialiśmy się nad robieniem tego małego pokoiku , ponieważ nie był nam potrzebny. Jednak decyzja już podjęta dzwonię diś do wykonawcy i ściana będzie. Mamy małego synka, będzie mieć swój kącik a ja miejsce do pracy.
Na dole przesunęliśmy o 40 cm. przejście kuchnia -salon tak by mieć więcej miejsca na stól (tak jak radził architekt w poscie z czerwca).Z zewnątrz powiększyliśmy taras i zmianie uległy schody. Schody z uwagi na to że dom jest podpiwniczony i jest dość wysoki, natomiast taras jest o wymiarach 3mx 6m jak dobrze pamiętam, też troszke dlatego że pod tarasem jest wejście do piwnicy i chcieliśmy je schować.
Jeszcze jedna zmiana z uwagi na to że kotłownia przeniesiona do piwnicy garaż jest powiększony o kotłownię.
Najważniejsze - mamy dośc wąską działkę więć balkon jest tylko z przodu domu z reszty zrezygnowaliśmy. oglądała bym sąsiada a nie krajobrazy.
Jeszcze coś, mamy tak usytuowana działkę że osoba kóra adaptowała projekt powiększyła nam okno tarasowe z 150 na 180 z uwagi na dostęp do słoneczka, którego mamy niewiele bo działka jest pod lasem.

To chyba wszystko.

witam. my zlikwidujemy balkon od strony garazu i okno w sypialni to mniejsze bo na skosie planowalismy garderobe, ale kto wie moze faktycznie jeszcze cos w praniu wyjdzie ze bedzie garderoba w tej malej lazience. niebedziemy miec kominka takze przejscie bedzie wieksze. a schodzy jakie macie ?? my zastanawiamy sie nad drewnianymi, tylko ze stracimy schowek pod nim, ale jakas szafeczke bedzie mozna postawic. i wizualnie przejscie wtedy robi sie wieksze. w jakiej miejscowosci budujecie??? fajnie by bylo ogladnac jak to wyglada metrażowo. jesli mozna ogladnac fotki to podaje meila slawekboruta@wp.pl

pozdrawiamy sawjola
sawjola

Postprzez toki3 » Cz 05 sty 2012 14:16

Witam

Kupuję ten projekt.

Proszę mi powiedzieć czy ktoś buduje ten dom w woj. Łódzkim (niedaleko miejscowości Zduńska Wola, może być w obrębie do 100km)

po prostu chcę zobaczyć jak to wygląda w realu

Pozdrawiam
toki3

Postprzez sawjola » Śr 11 lip 2012 15:02

witam pytanie do architekkta. czy bedzie przeskadzalo w czyms jesli drzwi nad wejsciem powiekszymy na 180cm

pozdrawiam
sawjola

Projekt ZOFIA REX-szersze drzwi balkonowe nad wejściem

Postprzez Architekt » Cz 12 lip 2012 11:58

Witaj sawjola,
Poszerzenie drzwi balkonowych nad wejściem ze 150cm na 180cm ingeruje:
- w projekt konstrukcji. Uprawniony projektant wprowadzić musi zmianę w projekcie słupków żelbetowych ścianki kolankowej, które w oryginalnym projekcie stoją dokładnie w ościeżach otworu. Dłuższa musi być też belka nadprożowa U, która zmieści się (?) dosłownie na wcisk między płatwiami lukarny.
- w wygląd budynku, w którym wszystkie szerokie otwory okienne i drzwiowe mają wymiar 150cm. Szersze drzwi "rozpychają" lukarnę, "uderzając" (optycznie) górnymi narożnikami niemal w samą linię skosu dachu lukarny:
Obrazek
- w projekt c.o., który przewidzieć musi większe straty ciepła i grzejnik w pokoju z lukarną. Będzie to ważne zwłaszcza, jeśli fronton budynku skierowany jest na północ.
Architekt
Ekspert

Postprzez ANETA 30 » Cz 03 sty 2013 22:43

[b]pytanie do architekta [/b]

mamy zakupiony ten projekt, ze względu na gabaryty działki nie będziemy mieć wykusza, w to miejsce wstawimy okno i powiększamy kuchnie likwidując spiżarkę przy kuchni.Fundamenty mamy już wyciągnięte chcę zapytać:
czy łazienkę nad garażem przy dużym pokoju można zrobić po przeciwległej stronie ( nad drzwiami do garażu) czy nie będzie to przeszkadzało w całym ułożeniu tych pomieszczeń?
ANETA 30

Podziękował : 3 razy

łazienka nad garażem

Postprzez Architekt » Pt 04 sty 2013 13:02

ANETA 30
Przeniesienie łazienki nad garażem jest możliwe, po zmianie projektu instalacji (rozprowadzenie wody i kanalizacji)
Ale są i niedogodności takiego rozwiązania:
- mniej miejsca na podwójne łózko przy kominie biegnącym z parteru
- konieczność doprojektowania wentylacji do łazienki przy drugim kominie. Jeśli fundamenty już wylano, to przewód będzie musiał stanąć na stropie (sprawdzenie przez konstruktora !) lub zostać wykonany np. ze stalowej rury.

ANETA 30(Pt 04 sty 2013 15:36)

Architekt
Ekspert

Postprzez ANETA 30 » Pt 04 sty 2013 14:20

Z góry dziękuję za szybką odpowiedż 8)
ANETA 30

Postprzez ANETA 30 » Pt 04 sty 2013 14:30

jeszcze mam pytanie czy komin w kotłowni można zrobić z gotowych systemów kominowych i czy można go wpasować w ścianę dokładając tym samym wentylację dla pokoju na dole 8) wtedy filar wyglądał by po za ściankę tylko kilkanaście centymetrów :| i czy w łazience na dole można zastosować takie samo rozwiązanie dla wentylacji ( czyli żeby wpasować wentylację w ścianę ) :|
ANETA 30

Postprzez Architekt » Pt 04 sty 2013 15:05

Projekt przewiduje gotowe pustaki kominowe (patrz Specyfikacja techniczna na stronie z projektem).
Wymiary komina z salonu określa przewód spalinowy z kotłowni. Wystaje on ze ściany na ok. 37cm pozostawiając ok. 270cm (przejście 60cm +150 szer. łózka +60 cm przejście, a więc wygodnie, ale bez przesady).
Kominów nie wolno umieszczać w ścianach nośnych. Oczywiście architekt adaptujący może przećwiczyć różny układ pustaków kominowych przy ścianach tak, aby zabierały jak najmniej miejsca w pokojach, ale długi i wąski (w rzucie) komin nie będzie wyglądał dobrze w bryle dachu. Ponadto nie będzie wystarczająco bezpiecznie sztywny, a wiatr będzie w niego dął, jak w żagiel :|

ANETA 30(Pt 04 sty 2013 15:36)

Architekt
Ekspert

Postprzez ANETA 30 » Pt 04 sty 2013 15:32

dziękuję za odpowiedż a czy jak nie będę mieć kominka w salonie to ten układ filara w kuchni ulegnie zmianie : 8)
super że można zasięgnąć porady ( kto pyta nie błądzi!!!) 8) a można wiele się dowiedzieć dziękuję :|
ANETA 30

ZOFIA REX - bez kominka

Postprzez Architekt » Pt 04 sty 2013 20:01

Bez przewodu dymowego i wentylacji salonu filar w kuchni będzie mniejszy, bo tylko z wentylacją kuchni i spiżarni. Mniej miejsca zabierze też w sypialni na poddaszu.

ANETA 30(Pt 04 sty 2013 20:41)

Architekt
Ekspert

Postprzez ANETA 30 » Pt 04 sty 2013 20:43

Dziękuję za szybkie odpowiedzi 8)
ANETA 30

Postprzez nuno80 » Pt 03 maja 2013 14:09

Witam. Projekt Zofii REX wygląda całkiem ciekawie. Mam zamiar zakupić go. Ale.. Mam takie pytanie. Czy można zrezygnować z wykuszu i zamiast niego zrobić prostą ścianę z oknem.
nuno80

Postprzez ANETA 30 » Cz 09 maja 2013 22:30

WITAJ nuno80
ja buduj ten domek i tez zrezygnowalam z wykusza i mam prosta sciane z oknem na tej scianie tylko przy zamawianiu projektu nie zapomnij poprosic o zgode na likwidacje wykusza powodzenia pozdrawiam
ANETA 30

ZOFIA REX - bez ryzalitu jadalni

Postprzez Architekt » Pt 10 maja 2013 9:01

nuno80,
bez ryzalitu będzie trochę mniej miejsca na jadalnię. Można przesunąć nieco kominek i przejście kuchnia /salon ku schodom. Tak, jak pisze ANETA30, zmiana wymaga zgody autora. Trzeba tez zadecydować, co z balkonem.

Obrazek
A może wybrać prostszego w bryle Tarota L :arrow: http://www.archeton.pl/projekt-domu-tar ... opisogolny ?
Architekt
Ekspert

Postprzez zofiarex » Wt 24 wrz 2013 11:39

Witam. Posiadam zakupiony projekt domu Zofia Rex, który jest obecnie na etapie adaptacji. Zastanawiam się obecnie nad zmianą pokoju na parterze poprzez usunięcie ścianki działowej ( wtedy salon będzie miał kształt litery L co nie do końca mi pasuję), lub zrobienie z tego pokoju pomieszczenia gospodarczego, lecz w takim przypadku drzwi do tego pomieszczenia musialyby być od strony schodów (czy jest to możliwe?) lub od strony garażu bądź kotłowni. Obecnie mam takie przemyślenia. Bardzo proszę wszystkich o uwagi i komentarze na temat tego pomysłu.
zofiarex

Podziękował : 5 razy

ZOFIA REX - pomieszczenie gosp. w pokoju przy salonie

Postprzez Architekt » Wt 24 wrz 2013 13:11

zofiarex,
przy okazji adaptowania pokoju przy salonie na pom. gospodarcze można powiększyć pokój dzienny np. o głębokość regału czy szafy. Na wejście do pomieszczenia przed pierwszym stopniem prowadzącym na poddasze nie ma miejsca.
Można wchodzić do niego pod biegiem, ale należy zagłębić podłogę do poziomu części garażowej. Zachowanie pierwotnego poziomu pokoju wydaje się bezsensowne, bo znowu należałoby wcisnąć gdzieś trzy stopnie przed wejściem do niego.
Załączniki

zofiarex(Śr 25 wrz 2013 10:49)

Architekt
Ekspert

Postprzez zofiarex » Śr 25 wrz 2013 10:59

dziękuję za odpowiedź.
W tym przypadku gdy okazuje się, że możliwa jest adaptacja pokoju przy salonie na pom.gospodarcze, to mam jeszcze pytanie jak wyglądałaby adaptacja tego pokoju na kotłownie( będzie to tradycyjna kotłownia i zależy mi na tym by była duża) a w miejscu obecnej kotłowni pom.gospodarcze. Gdzie w takim układzie będą drzwi do kotłowni i pomieszczenia gosp. Jak będzie wyglądała ta komunikacja? i czy trzeba też będzie obniżyć poziom obecnego pokoju(nowej kotłowni). proszę o odpowiedz i dziękuję:-)
zofiarex

ZOFIA REX - kotłownia przy salonie

Postprzez Architekt » Śr 25 wrz 2013 12:08

Decyzja: czy zagłębić kotłownię w nowej lokalizacji do poziomu posadzki części garażowej (jak na szkicu w poprzednim moim poście), czy może pozostawić poziom pokoju i wchodzić do kotłowni z garażu lub z pom. gosp. po schodkach - należy do inwestora.
Obrazek

zofiarex(Cz 26 wrz 2013 10:09)

Architekt
Ekspert

Postprzez zofiarex » Cz 26 wrz 2013 10:32

Witam i dziękuję bardzo za szybką odpowiedź. Taki układ jak naszkicowany na projekcie chyba będzie mi odpowiadał. Nasuwa się jeszcze kolejne pytania;
1. Czy taki nowy układ pomieszczeń pociąga za sobą jeszcze jakieś zmiany?
2. Czy dobrze rozumiem że różnica w poziomie wynosi 45cm?
3. Czy Architekt widzi jakieś konieczne zmiany które muszą być wykonane w tym nowym układzie? np.wyjście z kotłowni (obecny pokój) bezpośrednio na zewnątrz??
4. Czy ściana działowa między salonem a kotłownią powinna być grubsza?

Proszę o odpowiedź i pozdrawiam.
zofiarex

ZOFIA REX - z kotłownia przy salonie

Postprzez Architekt » Cz 26 wrz 2013 11:17

Usytuowanie kotłowni przy salonie może też skłaniać do zastanowienia się, czy zmniejszyć okno w tym pomieszczeniu i jak estetycznie rozwiązać tę zmianę na elewacji, ewentualnie czy nie zastąpić okna drzwiami. Nie ma konieczności bezpośredniego wychodzenia z kotłowni na zewnątrz i mnożenia otworów drzwiowych - trzeba wyobrazić sobie, jak układ będzie funkcjonował i czy to nam odpowiada. Można tez rozważyć, czy nie zrezygnować z podziału części garażowej na garaz i pom. gosp.
Różnica poziomów między częścią mieszkalną parteru, a garażowa wynosi 45cm - 3 stopnie. Można to oczywiście nieco zmienić np. 2x18cm, licząc się z tym, że garaż będzie kilka cm niższy i nie każdy mechanizm proponowanej w Specyfikacji technicznej bramy garażowej zmieści się pod stropem.
Ściana między pokojem, a nową kotłownią, musi być na pewno cieplejsza niż dotychczasowa (stąd cienka czerwona kreska na szkicu oznaczająca ocieplenie). Można ją wymurować grubszą (Ytong 24cm powinien zapewnić pożądane parametry przy założeniu, że w kotłowni będzie ok. 5- 12 stopni C), ale wtedy trzeba pomyśleć o fundamencie. Fundamentu pod ścianę oddzielającą salon wymaga także rozwiązanie z obniżoną podłogą.
Wszystkie szczegóły na pewno wyłapie i uwzględni :arrow: projektant adaptujący.

zofiarex(Cz 26 wrz 2013 11:22)

Architekt
Ekspert

Postprzez zofiarex » Cz 26 wrz 2013 11:26

Dziękuję Architektowi za szybką i rzetelną odpowiedź. :P Jak to dobrze, że można się doradzić. POZDRAWIAM!! :P
zofiarex

Postprzez oliwia85 » N 08 gru 2013 23:01

witam czy buduje ktos zofie rex na slasku??
oliwia85

Postprzez harry_tar » Pt 07 lut 2014 23:47

Witam wszystkich,

Zacząłem z żoną budowę na jesień. Fundamenty gotowe, w tym roku zamierzamy kontynuować budowę. Obiecuję wrzucić zdjęcia, gdyż robię je na każdym etapie budowy....
harry_tar

Obrazy: 10
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Postprzez zofiarex » N 04 maja 2014 9:17

Witam. Budujemy naszą "Zosie". Jesteśmy na etapie stropu. Czytałam właśnie o zmianach U Harrego. Pisze On o usunięciu pokoju między kotłownią a salonem, przez co powiększył jak pisze pomieszczenie kotłowni i jak pisze po przesunięciu pokoju zwiększa się też powierzchnia salonu. Nie bardzo rozumiem te zmiany. Czy ta zmiana oznacza, że przesunięta została ściana nośna między kotłownią a małym pokojem?????
zofiarex

Następna strona

Powrót do Projekty Archetonu