Projekt TATIANA REX

Realizacje, kosztorysy, technologie, opinie inwestorów, ciekawostki.

Projekt TATIANA REX

Postprzez Architekt » Cz 29 gru 2016 10:56

Projekt domu jednorodzinnego TATIANA REX.
Projekt domu Tatiana Rex, inaczej niż nieco mniejsza Tatiana zbudowana na rzucie w kształcie litery T, wykorzystuje kształt litery L oraz pokazuje alternatywny sposób przekrycia z przenikających się dachów czterospadowych.
Zapraszamy do dyskusji.
Obrazek
Zobacz projekt domu TATIANA REX
Architekt
Ekspert

Obrazy: 361
Podziękował : 217 razy
Otrzymał podziękowań: 532 razy

Re: Projekt TATIANA REX

Postprzez zajaks » Śr 12 lip 2017 4:16

Witam,

Bardzo poważnie interesuję się projektem Tatiana Rex. Chciałbym poznać waszą opinię odnośnie poniższych spraw.

1. Chcemy zastosować myślę, że kosmetyczną zmianę z wydłużeniem salonu. (załącznik). Co o tym myślicie ?
2. Zastanawiam się w jaki sposób lekko powiększyć można by było garaż i kotłownie nie dużym kosztem projektowy, przy zachowaniu 4 pokoi.
3. Gdzie najlepiej usytuwać właz z wysuwanymi schodami do wejścia na strych ?
4. Jestem na etapie szukania pomysłu jak zagospodarować potem taras (jakieś lekkie zadaszenie ?)
5. Pustak ceramiczny czy piankowy ?
6. Strop prefabrykowany jak w projekcie czy może monolityczny

Pozdrawiam,
Mateusz
Załączniki
zajaks

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

nieco większy salon i garaż

Postprzez Architekt » Śr 12 lip 2017 18:45

zajaks,
po likwidacji wnęki efektywnie wzrośnie tylko wielkość jadalni. Zmieni się elewacja frontowa, która dzięki podcieniowi jest bardziej malarska i lżejsza. Zaletą wnęki jest też praktyczne zacienienie stołu jadalnianego.
Skoro planujesz i tak powiększyć garaż to rozważ inne rozwiązanie: poszerzenie obu traktów budynku:
Obrazek
Forma domu zmieni się najmniej (zwłaszcza jeśli będzie to nie więcej niż +30-40cm). Poszerzenie obu traktów zagwarantuje także to, że kalenice dachów obu skrzydeł pozostaną na jednym poziomie; gdyby poszerzyć tylko jedno z nich w dachu pokazałby się dodatkowy uskok (wystający od frontu "dzióbek"). Powiększenie kotłowni można dodatkowo zrealizować kosztem łazienki, która będzie dłuższa. Wyłaz na dach przewidziano w naszym projekcie właśnie w kotłowni.
Architekt
Ekspert

Postprzez zajaks » Cz 13 lip 2017 3:15

Drogi Architekcie,

Dziękuje za szybką i bardzo pomocną odpowiedź:

1. Powiększenie jadalni: Zdaje sobie sprawę że wnęka nadaje uroku i będzie stanowić bufor przed słońcem w upalne dni (u mnie będzie to strona wschodnia). Ale taka operacją zyskuje troszkę wiekszą jadalanie, która będzie potrafiła przyjąć większy stół i automatycznie więcej krzeseł (przydatne przy większych "posiedzeniach" nie ingeruyjąc w strefę wypoczynkową salonu- muszę dobrze przemyśleć ten temat.
2. Poszerzenie traków - bardzo dobry pomysł - te 30 cm by mi już wystarczyło- muszę sobie to przeliczyć powierzchniowo (mam ograniczenie w war. zabudowy do 200m^2.

Dodatkowe pytania:
2. Czy orientuje się Pan/Pani czy firma Archeton realizuje takie zmiany projektowe czy tutaj muszę "uderzyć" do architekta adaptującego ?

Jeszcze raz dziękuje,

Pozdrawiam,
Mateusz
zajaks

Postprzez Architekt » Cz 13 lip 2017 11:30

zajaks,
możesz wybrać dowolnego projektanta, który dostosuje Tatianę Rex do Twoich potrzeb.
W Archetonie zajmuje się tym dział Doradztwa Projektowego i Adaptacji :arrow: http://www.archeton.pl/kontakt
Zmiana szerokości traktów-skrzydeł budynku wiąże się też z tym, że przy stałym kącie nachylenia dachu wzrośnie jego wysokość. Dla poszerzenia o 30cm będzie to zapewne kilka cm, ale należy na to uważać mając na względzie dopuszczalne warunkami zabudowy gabaryty budynku. W razie problemu można jeszcze manewrować nachyleniem połaci lub/i poziomem parteru w stosunku do terenu.
Architekt
Ekspert

Postprzez MaziX99 » Cz 03 sie 2017 10:29

To jest moj projekt;) Juz mam dzialke kupiona wiec trzymajcie kciuki :)
MaziX99

Postprzez panzer86 » Pn 16 paź 2017 22:39

Dzień dobry.

Na mojej działce wejście będzie od wschodu. Chciałbym zupełnie zrezygnować z okien od północy (strona garażu) tak aby budynek ustawić 3m od granicy działki. W największej sypialni okno było by od zachodu zamiast od północy. Problem mam z tym małym pokojem 8.8m - w założeniu mały gabinet. Myślałem żeby zamienić garderobę z tym małym pokojem, jednak 5.3 to trochę za ciasno. Jest jakiś sensowna możliwość przeorganizowania pokojów?

Pozdrawiam
Jacek W.
panzer86

TATIANA REX bliżej granicy działki

Postprzez Architekt » Wt 17 paź 2017 11:54

panzer86
przy oryginalnym układzie i rozmiarach Tatiany nie widzę możliwości uzyskania kolejnego pokoju z oknem.
Jeśli wielkość działki na to pozwala, proponuję wydłużyć skrzydło z sypialniami np. tak jak na szkicu o ok. 50cm:
Obrazek
Nie wiem czy planujesz dostępność gabinetu z głównej sypialni - skróciłoby to nadmiernie wydłużony przedpokój i ułatwiło aranżację sypialni. Okna w ścianie od wschodu można zastąpić doświetleniem z pustaków szklanych. Piękny efekt dają tez świetliki tunelowe przeprowadzające naturalne światło przez poddasze nieużytkowe.
Architekt
Ekspert

Postprzez panzer86 » Wt 17 paź 2017 21:29

Dzięki za odpowiedz. Nie chodzi mi o dodatkowy pokój tylko żeby przenieść ten który okno ma od północy. Spróbowałem poprzestawiać ściany wewnętrzne bez zmiany wielkości budynku i wyszło mi coś takiego jak w załączniku. Czy taki układ jest ok. Czy ma jakieś wady o których nie pomyślałem?
panzer86

Postprzez panzer86 » Wt 17 paź 2017 21:32

Jeszcze raz bo nie poszło cos z załącznikiem.
panzer86

TATIANA REX bliżej granicy

Postprzez Architekt » Śr 18 paź 2017 10:55

panzer,
Nie, wszystko jest w Twoim szkicu ok, może poza głębokością garderoby, która powinna być większa ze 20-30cm ale masz na to jeszcze miejsce - główna sypialnia będzie mniej wydłużona.
Ilość pokoi w obu rozwiązaniach jest taka sama, nieporozumienie polegało na tym, że początkowy zamiar wygospodarowania gabinetu w pierwotnym miejscu garderoby odczytaliśmy jako plan na jego dostępność z głównej sypialni. Ty zamieniłeś go miejscem z jedną z mniejszych sypialni, co po przesunięciach ścianek działowych dało nowe możliwości.
Architekt
Ekspert

Postprzez PAWEL_L15 » Cz 31 maja 2018 11:32

Witam poszukuje kogos kto buduje ten dom lub go wybudowal, chcialbym go zobaczyc na zywo jesli by byla taka mozliwosc. Prosze o wiadomosc lub sms 722711911 pozdrawiam
PAWEL_L15

Powrót do Projekty Archetonu