sob,
wielkość i usytuowanie kotłowni w Marioli umożliwia wykorzystanie każdego rodzaju paliwa do ogrzewania domu. Warunkiem zmiany jest adaptacja projektu przez uprawnionego projektanta instalacji c.o.
Budynek można powiększyć, również wyłącznie z pomocą uprawnionego architekta. Wydłużenie jest mniej skomplikowane, bo nie zmienia rozpiętości więźby dachu, wystarczy dołożyć dodatkową parę zaprojektowanych już krokwi. Radzę zastanowić się najpierw, która część domu ma
urosnąć. Najprościej byłoby go wydłużyć, zwiększając po ok. 20-30cm: szerokość salonu i garażu (lub środkowej części domu). Konstruktor przeliczy schematy statyczne powiększonych nieznacznie płyt stropowych. Wtedy rzeczywiście przybyłoby w sumie na parterze i na poddaszu ok 10m2. Radykalne powiększenie tylko części z salonem np. o ok 90cm, mogłoby skomplikować rozwiązanie stropu.
Przed podjęciem decyzji o zmianach w Marioli proszę jednak obejrzeć np. projekt Maja Neo - o powierzchni 137m2, bardzo podobny. Jeśli przeszkodą w jego wyborze byłaby różnica w rozwiązaniu plastycznym elewacji frontowej, można rozważyć, czy zmiana tego rozwiązania w Mai nie będzie mniej kłopotliwa niż powiększanie Marioli

.
Radą w ocenie tej sytuacji służy Dział Doradztwa Projektowego i Adaptacji (Kontakt na stronie głównej).
-- Pią 16 Wrz 2011 18:19 --
Odpowiadam na pytanie
alutka3, zadane w temacie Maja Grota, a dotyczace Marioli:
1. Czy można powiększyć pokój na dole zabierając miejsce w kotłowni??
2. Czy w miejscu garażu można wydzielić dwa pomieszczenia:
jedno na kotłownie,
drugie na pomieszczenie gospodarcze??? Ponieważ nie będziemy korzystać z garażu;)))
3. Czy istniej możliwość podpiwniczenia Marioli????
4. Czy można zlikwidować balkon (ten mniejszy) z boku domu i wstawić zwykłe okno???
5. Czy istnieje możliwość likwidacji balkonu z przodu domu i wstawienie trójkątnego okna jak w projekcie Maja Grota (E-875)??? 1. Strop nad kotłownią i garażem Marioli jest zaprojektowany niżej niż nad pokojem w części mieszkalnej, a pomieszczenia te rozdziela ściana nośna. Połączenie ich jest możliwe, ale wymuszałoby to duże zmiany w konstrukcji budynku i w funkcjonowaniu poddasza, bo gdyby wyrównywać strop nad powiększonym pokojem, to podniósłby się tym samym poziomu podłogi w garderobie przy sypialni. Oczywiście można by rozważyć wchodzenie do niej po 3-4 schodkach, ale walory użytkowe takiej garderoby byłyby wątpliwe, głównie z powodu jej małej wysokości pod skosem dachu.
2. Można, ale musiałyby to być pomieszczenia przechodnie, gdyż jedyne miejce na wejscie do nich z wnętrza domu znajduje się w sieni.
3. Nie, podpiwniczenie Marioli jest właściwie niemożliwe. Pod biegiem schodów znajduje się łazienka, a to oznacza, że nie ma miejsca na zejście w dół. Trzeba byłoby zupełnie przeprojektować klatkę schodową i układ holu lub zmniejszyć łazienkę rezygnując z prysznica.
4. Można zlikwidować balkon, ale drzwi balkonowe mogą pozostać, zamknięte barierką ( powstanie tzw. porte fentre). Gdyby zastąpić drzwi oknem, w sypialni mogłoby być zbyt ciemno.
5. Projektant adaptujący może także zaprojektować lukarnę z Majki zamiast balkonu nad wejściem.
Mariola chyba nie jest wymarzona propozycją dla alutka3 . Aby uniknąć ogromnych kosztów adaptacji radzę szukać dalej lub... pokochać niedoskonałości Mai Grota.