Projekt HELIODOR

Realizacje, kosztorysy, technologie, opinie inwestorów, ciekawostki.

Re: Projekt HELIODOR

Postprzez justek » Śr 02 lip 2014 17:03

Ja rowniez mam zamiar kupic ten projekt. Po tych wszystkich waszych komentarzach i zdjeciach sadze, ze to bardzo dobry wybor :)
justek

Podziękował : 5 razy
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postprzez a.pulapa89 » Śr 16 lip 2014 9:31

Witam,

jakie dachówki wybraliście Państwo do swojego Heliodora?

Pozdrawiam,
Agnieszka
a.pulapa89

Podziękował : 0 raz

Postprzez domownik » Cz 17 lip 2014 16:12

Witam wszystkich, którzy budują Heliodora. Ja również zakupiłam ten projekt i dziś do mnie doszedł. Mam zamiar wprowadzić kilka zmian: podpiwniczenie pod częścią mieszkalną, kotłownia w piwnicy, wejście do piwnicy z zewnątrz, przeniesienie łazienki na dole (w tym miejscu będą schody do piwnicy), zlikwidowanie wcięcia w salonie. Mam pytanie do osób, które podpiwniczały Heliodora: robiliście piwnicę pod całą częścią mieszkalną czy tylko pod jej częścią? Czekam na inne Wasze sugestie co do zmian w projekcie.
domownik

Obrazy: 75
Podziękował : 8 razy
Otrzymał podziękowań: 1 raz

HELIODOR - zejście do piwnicy

Postprzez Architekt » Cz 17 lip 2014 17:09

domownik napisał(a):... wejście do piwnicy z zewnątrz, przeniesienie łazienki na dole (w tym miejscu będą schody do piwnicy)...

domownik,
to znaczy, że wejście do piwnicy będzie z zewnątrz części mieszkalnej Heliodora ( z garażu, jak na jednym ze szkiców w poście z lutego na poprzedniej stronie), a nie z zewnątrz budynku?
Architekt
Ekspert

Obrazy: 361
Podziękował : 221 razy
Otrzymał podziękowań: 533 razy

Postprzez domownik » Pt 18 lip 2014 10:48

Uważam, że sensowne będzie jak wejście do piwnicy będzie i z zewnątrz budynku jak również wewnątrz domu. Wejście z ogrodu będzie przydatne na "brudne rzeczy",ale nie wyobrażam sobie, żeby nie było wejścia do piwnicy bezpośrednio z domu. Planuję w piwnicy zrobić kotłownię, pralnie, spiżarnie oraz miejsce do majsterkowania i przechowywania narzędzi.
domownik

HELIODOR - zejście do piwnicy z zewnątrz

Postprzez Architekt » Pn 21 lip 2014 9:32

W Heliodorze najprostsze i najbardziej sensowne wydaje się podpiwniczenie środkowej części domu (1). Po pierwsze dlatego, że uwolniona od kotłowni część garażowa stwarza już możliwość wygospodarowania miejsca na narzędzia i miejsce do majsterkowania, a pralnia zmieści się w przeniesionej łazience. Po drugie dlatego, że układ ścian konstrukcyjnych (stworzony dla domu bez podpiwniczenia) nie "podpowiada" sensownego i wygodnego rozkładu piwnic pod salonem. Na szkicu 2 i 3 widać, że potrzebne byłyby kolejne trzony kominowe do wentylacji. Tarasy ograniczają swobodę doświetlenia piwnic.
Załączniki

Za ten post autor Architekt otrzymał podziękowanie od
domownik(Pn 21 lip 2014 12:08)
Ocena:11.11%

Architekt
Ekspert

Postprzez domownik » Pn 21 lip 2014 12:07

Dziękuję za wskazanie rozwiązania sensownego podpiwniczenia Heliodora. Nie chcę jednak usunąć pokoju na dole. Mam nadzieje, że uda się zachować pokój, łazienkę wraz z prysznicem i zmieścić schody do piwnicy. Widziałam rozwiązanie z różnicą poziomów pomiędzy domem, a garażem i takie rozwiązanie mi się podobało najbardziej.
Wejście zewnętrzne do piwnicy zaplanowaliśmy podobnie.
Natomiast układ pomieszczeń w piwnicy wyobrażam sobie następująco:
1.kotłownia z wyjściem na zewnątrz domu
2.z kotłowni przejście do pomieszczenia służącego do przechowywania opału
3.pralnia i suszarnia
4.spiżarnia
5.pomieszczenie na narzędzia
6.pomieszczenie do zagospodarowania
Zrobimy podpiwniczenie pod całą częścią mieszkalną ponieważ pomieszczeń nigdy nie jest za dużo. Miejsce, które powstanie po usunięciu kotłowni z garażu będzie idealne do trzymania rowerów i kosiarki.
Inne zmiany, które wprowadziliśmy to usunięcie prali na piętrze- w zamian przy sypialni będą dwie garderoby. Zlikwidowaliśmy również balkon w sypialni, ponieważ jest od strony północnej. Wyprostowaliśmy salon, zlikwidowaliśmy spiżarnię, bo kuchnia jest stanowczo za mała.
Teraz układ funkcjonalny pomieszczeń wydaję mi się idealny. Taki projekt sobie wymarzyłam.
domownik

Heliodor - obniżenie części garażowej

Postprzez Architekt » Pn 21 lip 2014 18:39

Obniżenie części garażowej (łatwiejsze na działce z odpowiednim spadkiem) umożliwi rzeczywiście zejście do piwnicy bez rezygnacji z łazienki i pokoju przy salonie. Bryła Heliodora zmieni się jednak dość wyraźnie.
Obrazek
Będziemy niecierpliwie oczekiwali zdjęć z realizacji projektu wg zmian domownik :P.

domownik(Wt 22 lip 2014 8:37)

Architekt
Ekspert

Postprzez domownik » Wt 22 lip 2014 8:37

Dziękuję za wizualizację:) Myślałam, że różnica pomiędzy domem, a garażem może być mniejsza. We wcześniejszych postach pojawiła się wartość 80cm. Zastanawiam się czym uwarunkowana jest różnica poziomów ponad metr? Porozmawiam dziś z architektem adaptującym co o tym myśli i jakie są możliwości. Nie wiem czy tak duża różnica poziomów nie będzie wyglądała dziwnie. Pewnie innych możliwości nie ma na zachowanie łazienki z prysznicem i zmieszczenie schodów do piwnicy z części mieszkalnej.
Jesteśmy na etapie wprowadzania zmian, więc jeszcze daleko do zdjęć z budowy, ale obiecuję, że będę zamieszczała je na bieżąco!
domownik

HELIODOR - obniżenie części garażowej

Postprzez Architekt » Wt 22 lip 2014 9:27

domownik,
na stronie 4, w poście z października 2013r. naszkicowaliśmy inny układ i ilość stopni między częścią mieszkalną, a garażem. Oczywiście w tamtym rozwiązaniu bryła części garażowej również się obniża, ale mniej wyraźnie. Ostateczny efekt zależy od warunków na działce i ostatecznych decyzji, jakie podejmiesz z architektem adaptującym.

domownik(Wt 22 lip 2014 9:47)

Architekt
Ekspert

Postprzez domownik » Wt 22 lip 2014 9:47

Musimy dobrze przemyśleć kwestię wejścia do piwnicy i obniżenia garażu. Uważam, że im mniejsze zmiany w wyglądzie zewnętrznym domu tym lepiej. Jeżeli da się zmieścić schody do piwnicy i mniej opuścić garaż to bez sensu znacząco go obniżać. Korzystając z okazji chciałabym się zapytać o jeszcze jedną rzecz - ocieplenie domu. Dom będzie budowany na północy Polski czy nie będzie konieczne dodatkowe ocieplenie np. grubsza warstwa styropianu?
domownik

Postprzez Architekt » Wt 22 lip 2014 12:48

Projekt gotowy Heliodora przewiduje taką konstrukcję ścian zewnętrznych (bloczki TERMALICA gr. 24 i 12 cm na zaprawie murarskiej cienkowarstwowej), która daje niemal dwukrotnie bardziej korzystny współczynnik przenikania ciepła niż przewidują to konieczne. Architekt adaptujący zawsze powinien uwzględnić zmianę wynikająca z ostrzejszych warunków zimowych, ale tu mamy na prawdę spory zapas :P .
I jeszcze co do obniżenia garażu:
W trosce o jak najmniejsze zmiany w sylwetce Heliodora, można obniżyć tylko poziom podłogi garażu, pozostawiając poziom poddasza i poziom kalenicy dachu bez zmian. Godzimy się jednak tym samym na to, że garaż będzie niepotrzebnie bardzo wysoki :|.
Obrazek
Taka sytuacja też wprowadza widoczną zmianę w elewacji. Wydaje się, że może lepiej, wyglądałyby wyższe drzwi garażowe :roll:.

domownik(Wt 22 lip 2014 13:53)

Architekt
Ekspert

Postprzez domownik » Wt 22 lip 2014 13:52

Po raz kolejny dziękuję serdecznie za odpowiedź. Dziś spotykam się z architektem adaptującym i zdam relacje jaka ostateczna decyzja zapadła odnośnie poziomu garażu oraz ocieplenia budynku. Wydaje się, że jak kupuje się gotowy projekt to nic tylko ruszać z budową, ale dużo myślenia nad zmianami:) Mi osobiście sprawia to dużo przyjemności.
Nie spotkał się Pan z pomysłami żeby zrobić duży niezadaszony taras, a na nim postawić murowaną , zadaszoną altanę (z grillem, stołem na 20 osób itd)? Taki pomysł chodzi po głowie. Zazwyczaj altany ogrodowe oddalone są znacznie od domu co jest niewygodne, bo trzeba przenosić jedzenie, napoje, szkło z domu. Dlatego marzy mi się rozwiązanie: altana na dużym tarasie. My zdecydowaliśmy się na odbicie lustrzane Heliodora i od strony jadali i salonu będziemy mieć część słoneczną. Może ma Pan jakiś ciekawy pomysł jak usytuować najlepiej altanę, żeby nie cieniowała zbytnio pomieszczeń w domu?
domownik

zejście do piwnicy z sieni

Postprzez Architekt » Wt 22 lip 2014 16:33

domownik,
zagospodarowanie ogrodu i usytuowanie tarasu to już bardzo indywidualna kwestia. Wiele zależy od działki, widoków, istniejącej zieleni... Proszę dać szansę architektowi adaptującemu, który widzi to wszystko na miejscu. Na pewno problemem będzie wygodne usytuowanie blisko wyjścia do ogrodu, a jednocześnie wykorzystanie możliwości podziwiania widoku z salonu przez przeszklenie.
I jeszcze jedno przyszło mi do głowy w sprawie zejścia do piwnicy: można pozostawić wszystkie poziomy i sylwetkę budynku bez zmian z wyjątkiem sieni. Ale wtedy tracimy bezpośrednie przejście mieszkanie/garaż:
Obrazek

domownik(Śr 23 lip 2014 10:00)

Architekt
Ekspert

Postprzez domownik » Śr 23 lip 2014 10:11

Wszystko uzgodniliśmy z architektem adaptującym: garaż będzie niższej niż dom, ale nie będzie zmiany w wyglądzie zewnętrznym. Aby znaleźć się w garażu będzie trzeba pokonać kilka schodków, a garaż będzie wyższy niż w projekcie. Ostatecznie nie poszerzamy garażu, a jedynie bramę wjazdową, która będzie miała 5 metrów. Chyba wszystko ustalone, więc czekamy na zmiany i rysunki. Jak już je otrzymam to wrzucę na forum.
Mam pytanie: czy ktoś zmieniał kolor dachu i elewacji? Jeżeli tak, to jakie macie pomysły?
domownik

HELIODOR - taras z altaną

Postprzez Architekt » Pt 25 lip 2014 11:46

domownik,
właśnie wszedł do naszej oferty projekt Modesta. Przypomina on bryłą Heliodora i ma podobny przeszklony ryzalit. Ciekawie rozwiązano w nim układ tarasów: kolista część może stać się podstawą dla altanki nawiązującej geometrią do ryzalitu :arrow: http://www.archeton.pl/projekt-domu-modesta_1474_widoki. Może będzie to inspiracją dla rozwiązania Twojego pomysłu z dużą altaną i grillem w pobliżu wyjścia z salonu do ogrodu?
Załączniki
Heliodor - taras z Modesty.PNG
Heliodor - taras z Modesty.PNG (83.41 KiB) Przeglądane 24059 razy

domownik(Pn 04 sie 2014 11:04)

Architekt
Ekspert

Postprzez Tomaszek_001 » N 27 lip 2014 17:33

Przyznam, ze koncepcja tarasu jest bardzo ciekawa.
Czy istnieje mozliwosc przedstawienia nam zwymiarowania
tego projektu?
Tomaszek_001

Obrazy: 91
Otrzymał podziękowań: 46 razy

Projekt MODESTA

Postprzez Architekt » Pn 28 lip 2014 8:54

Tomaszek_001,
podstawowe wymiary Modesty pokazuje strona z jej prezentacją http://www.archeton.pl/projekt-domu-mod ... opisogolny. Wymiary tarasów można na niej odczytać z pomocą ruchomej miarki.
Architekt
Ekspert

Postprzez justyna6150890 » Pn 25 sie 2014 17:01

Witam, mam pytanie do budujących Heliodora, ile wyniosły was okna, bez rolet. Pytam tak orientacyjnie, wiem iż cena zależy od wielu czynników
justyna6150890

Postprzez a.pulapa89 » Wt 26 sie 2014 8:32

Czy ktoś buduje dom w małopolsce, żebysmy mogli zobaczyć co i jak?
a.pulapa89

Postprzez spinka1011 » Wt 09 wrz 2014 21:46

Witam, czy ktoś buduje heliodora w wojewodztwie zachodnipomorskim??
spinka1011

Postprzez filipki » So 27 wrz 2014 19:59

Witam,
mamy pytanie odnośnie więźby dachowej: czy ktoś zmieniał przekrój na większy czy stosowaliście tak jak w projekcie czyli 6x18 cm???
mi w każdym tartaku mówią, że to są "listewki" a nie krokwie :(
filipki

Postprzez Architekt » Pn 29 wrz 2014 15:18

filipiki,
wymiary krokwi wynikają z obliczeń, których dokonał uprawniony, doświadczony projektant konstrukcji.
Zwróć uwagę, że ich rozstaw jest gęstszy (60-70cm) niż standardowy (90-100cm). Dawniej więźba dachowa miała za zadanie przenieść jedynie ciężar własny i pokrycia, a także oprzeć się warunkom atmosferycznym. Kiedy powszechne stało się użycie okien dachowych, a kominy są coraz większe (łazienki, spiżarnie, kominki...) rozstaw krokwi musi to uwzględnić. Konieczność ominięcia tych elementów wymusza niekiedy zagęszczenie krokwi, a to sprawia, że obciążenie przypadające na każdą z nich jest mniejsze. Dlatego i ich wymiary mogą być mniejsze. Są rzeczywiście cieńsze, ale bardzo wysokie.
Poza tym wymiar krokwi powinien zostać skorygowany przez architekta adaptującego, jeśli Heliodor ma powstać w innej strefie klimatycznej, niż zakłada to projekt konstrukcji.
Architekt
Ekspert

Postprzez djkris24a » Pn 27 paź 2014 23:02

mam pytanie do budujących heliodora jaki mieliście koszt robocizny za wybudowanie ścian, stropu i poddasza?oraz jakie braliście okna do heliodora i jaki to był koszt z roletami
djkris24a

Postprzez David » Pt 02 sty 2015 0:04

Witam i zycze szczesliwego nowego roku.

Mam kilka pytan do Architekta:
1. Czy jest mozliwe powiekszenie garazu na okolo 8x8 metra zobacz zalacznik 1 ?
2. Chcialbym zeby nad lewa czescia ( "cz A" w zalaczniku 1 ) byla sypialnia, a nad prawa czescia ( "cz B" w zalaczniku 1 ) zeby byla pustka. Powod na likwidacie sufitu jet taki, ze chcialbym w prawej czesci garazu zamontowac na stale podnosnik na samochody (zobacz w zalaczniku 2).
Czy jest mozliwe tak jak w zalaczniku 1 : dwie bramy do garazu i pomiedzy nimi slup. Na Slupie belka oparta na punktach 1 i 2, a na belce sypialnia? To znaczy w samym garazu pomiedzy lewa i prawa czescia nie chcialbym (jak mozliwe) sciany!
3. Cala czesc mieszkalna ma byc podpiwniczona. Ale to bylo juz tutaj wczesciej przedyskutowane.
4. Salon ma byc powiekszony o wneke przy wyjsciu na taras.
5. W scianie pomiedzy salonem a gabinetem ma byc akwarium. Czy jest mozliwe ta sciane z akwarium przesunac w kierunku garazu? Gabinet ma byc przeznaczony jako pokoj na technike akwarystyczna i komorka.
6. Czy jest mozliwe przesunac kominek na sciane pomiedzy salonem i kuchnia?

Przepraszam za brak polskich znakow - pisze z zagranicy.

Pozdrawiam David
Załączniki
David

Podziękował : 2 razy

Postprzez David » Pt 02 sty 2015 0:08

.... i zalacznik 2:
Załączniki
David

powiększenie części garażowej

Postprzez Architekt » Pt 02 sty 2015 19:12

David,
Inwestor może powiększyć część garażową dowolnie, ale im większe rozpiętości bez podpór, tym wyższe będą elementy konstrukcyjne (belki, płyta stropu) i droższe wykonanie przęseł. Radzę pozostawić co najmniej jeden słup między częściami garażu lub/i część ściany.
Obrazek
Główna sypialnia nad garażem odstaje teraz komfortem przestrzeni i doświetlenia od pozostałych :roll: - może architekt adaptujący zastanowi się nad jej przeniesieniem do większego pomieszczenia?
Akwarium we wskazanym miejscu to dwa problemy:
- ładne połączenie jego usytuowania z położeniem ryzalitu. Może przesunąć ryzalit z lukarną w stronę salonu, aby za akwarium powstało pomieszczenie o sensownej wielkości? Powiększy się wtedy łazienka na poddaszu i będzie można wygospodarować ponownie pralnię.
- ogromne obciążenie konstrukcji podpór akwarium w piwnicy; może ono ważyć nawet kilka ton. Być może rozmiary fundamentu pod akwarium wyłączą część piwnicy z użytkowania, a akurat w tym miejscu (pod gabinetem) mogłaby się znaleźć zlikwidowana z garażu kotłownia (komin w garażu).
Przeniesienie kominka jest możliwe, o ile pogodzisz się z tym, że komin na poddaszu pokaże się w okolicy wejścia do jednej z sypialni. Można wstawić go do spiżarni - na poddaszu zamaskuje go szafa w pokoju.
Ostateczny układ kominów zależy też od tego, jak rozplanujesz piwnicę.

David(Pt 02 sty 2015 23:01)

Architekt
Ekspert

Postprzez David » Śr 07 sty 2015 20:44

Witam

Widze ze Architekt jeszcze troche cos zmienil. Dziekuje - Podoba mi sie prawie wszystko.
Co jeszcze nie jest calkiem wedlug moich wyobrazen jest to, ze drzwi do pokoju akwarystycznego sa na tej samej scianie na ktorym stoi akwarium.
Wiem ze bylo to juz tutaj dyskutowane - chcial bym zamienic klatke schodowa z lazienka, tak jak w Heliotrop Max albo w turkusie. Z zescia do garazu/piwnicy bylo by wescie do Pokoju akwarystycznego/komorki - czy to mozliwe?
Doszlem z zona do wniosku, ze lepiej jest, jak lazienka bedzie miala okno.
Akwarium mozna by bylo przesunac tam, gdzie byly przez architekta zaplanowane dzrzwi do pokoju akwarystycznego. Jest lepiej jak akwarium stoi jak najdalej od okna bo moga sie robic za szybko glony.

Czy mogl by Architekt taki rysunek zrobic?

Pozdrawiam
David
David

podpiwniczenie, akwarium, przeniesiona łazienka

Postprzez Architekt » Pt 09 sty 2015 17:27

David,
zejście do piwnicy z pokoju przy akwarium(z dawnego gabinetu)oznaczałoby konstrukcję oddzielnych klatek schodowych. W domu jednorodzinnym, nawet tak dużym, jak Heliodor, byłaby to spora rozrzutność w gospodarowaniu przestrzenią. Najlepiej wykorzystać istniejącą klatkę schodową i umieścić zejście do piwnicy w bezpośrednim sąsiedztwie magazynku akwarystycznego. Aby zachować przejście do garażu i przesunąć łazienkę do ściany zewnętrznej schody muszą się jednak dość radykalnie zmienić, tracąc nieco na swoim rozmachu :| . Za to wejście na poddasze znaleźć się może niemal na osi przeszklenia jadalni :P

Obrazek
Jeśli akwarium nie powinno być wystawione na światło słoneczne, to proponuję zrezygnować z ryzalitu i okna i pozostawić jedynie okładzinę schodzącą z lukarny do tarasu.

Obrazek
Przesuniecie ryzalitu (klatki schodowej) na drugim szkicu, uprości schody do piwnicy oraz da więcej miejsca w sypialni nad garażem, ale:
- pokój akwarystyczny znajdzie się na poziomie garażu (co nieco skomplikuje podpiwniczenie i prace ziemne),
- aby zachować symetrię wejścia w elewacji trzeba będzie zmienić przeszklenie i drzwi zewnętrzne.

David(So 10 sty 2015 19:42)

Architekt
Ekspert

Postprzez beti821 » Pn 12 sty 2015 22:07

Witam wszystkich. W galerii kilka zdjęć naszego Helioora.Pozdrawiam

Za ten post autor beti821 otrzymał podziękowania - 2
Architekt(Pn 12 sty 2015 22:53), Izaa(Pn 22 sie 2016 21:18)
Ocena:22.22%

beti821

Obrazy: 24
Otrzymał podziękowań: 6 razy

Postprzez Krzysiek2707 » Pn 16 mar 2015 20:00

Witam.
Zamierzam kupić projekt heliodor i mam takie pytanie czy jest ktoś z okolic krakowa i jest w trakcie realizacji tego projektu, ponieważ chciał bym obejrzeć ten dom chociaż by w surowym stanie "na żywo".
Krzysiek2707

Postprzez arekk » Cz 16 kwi 2015 21:33

Witam,

w końcu się zmobilizowałem i dodałem trochę zdjęć do albumu z zakończonej już budowy.
Zapraszam do oglądania.

AK

Za ten post autor arekk otrzymał podziękowania - 2
Architekt(Pt 17 kwi 2015 10:54), Izaa(Pn 22 sie 2016 21:25)
Ocena:22.22%

arekk

Obrazy: 102
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Postprzez skutery » Wt 28 kwi 2015 0:51

U nas praca wre - koniec tynków. Kilka uwag:
1. Przede wszystkim podziękowania dla Tomaszek_001 za możliwość obejrzenia gotowca.
2. Z kuchnią się namęczyliśmy ale efekty są świetne. Polecam też zobaczenie alternatywnej wersji kuchni robionej przez archeton - jest o niebo lepsza wizualizacja - gdybym wcześniej nie miał swoje to bym brał.
3. Nie podnieśliśmy piętra - nie wymaga.
4. Jesteśmy zadowoleni z rozmiaru większego stryszku - niby się nie zwraca uwagi wcześniej a fajna duża przestrzeń, gdzie można normalnie wyprostowanym stanąć.
5. Kuchnia nasza na zdjęciach. Spiżarnia wygląda na zadowalającą - naprawdę szkoda z niej rezygnować - to jest koniec wszelkiego braku miejsca w kuchni.

Oczywiście zrezygnowaliśmy z 2 łazienek na górze. Zrobiliśmy z mniejszej pralnie. A z pralni garderobę nr 2 od strony sypialni drzwi. Dwie garderoby - jedna dla mnie druga dla mojej żony, to więcej zgody w naszym małżeństwie.
Załączniki
skutery

kuchnia i spiżarnia skutery

Postprzez Architekt » Wt 28 kwi 2015 12:16

skutery,
rzeczywiście, nasza kuchnia nie przewiduje miejsca na tak ulokowany piekarnik.

W koncepcji, która pokazujesz należy jednak zwrócić uwagę na trochę ograniczoną funkcjonalność okna w spiżarni (otworzy się w całości tylko lewe okno rozwierane) i utworzenie się trudnego do wykończenia, zagospodarowania i utrzymania w czystości ostrego kąta.
Architekt
Ekspert

Postprzez skutery » Wt 28 kwi 2015 18:15

Na żywo to wygląda nieźle - okno oświetla spiżarnię, można wyjrzeć czy ktoś idzie. Duże okno przed zlewem wystarczy do oświetlenia/przewietrzenia kuchni.
Ostry kąt taki straszny? No przekonamy się.
skutery

Postprzez domownik » Śr 13 maja 2015 7:38

Mam pytanie czy zaznaczone elementy na czerwono (karta A1 projektu) pełnią funkcję wyłącznie ozdobną i czy muszą być betonowane czy też mogą być wykonane z innego materiału, np styropianu/styroduru ?

Jeśli muszą być wykonane z betonu, to czy muszą wychodzić już od ław budynku, bowiem w trakcie adaptacji projektu i doprojektowywania piwnicy architekt na rzucie piwnic narysował również te elementy.
Załączniki
domownik

szczegóły dokumentacji

Postprzez Architekt » Śr 13 maja 2015 10:33

domownik,
zaznaczone elementy należą do wykończenia elewacji pokazanego na wizualizacji projektu. Mogą być wykonane dowolnie (także pominięte), np. z wymienionych przez Ciebie materiałów.
Architekt
Ekspert

Postprzez domownik » Śr 13 maja 2015 11:57

Serdecznie dziękuję za odpowiedź. Dobrze, że jest to forum. Inaczej dużo wątpliwości pozostałoby nie rozwiązanych :) Obiecuję, że na bieżąco będę wrzucała zdjęcia z budowy naszego Heliodora.
Pozdrawiam
domownik

Postprzez madzia88 » Pn 25 maja 2015 13:02

Mam pytanie jak inaczej zaprojektować wjazd tak aby był przejazd za dom i żeby to jakoś wyglądało?może jakaś wizualizacja?
madzia88

Obrazy: 0

Postprzez Architekt » Śr 27 maja 2015 14:16

madzia88,
nie znamy Twojej działki i na odległość jedyne, na co możemy zwrócić uwagę, to aby nie przesadzić z brukowaniem, betonowaniem asfaltowaniem, które utrudnia odprowadzanie i wchłanianie opadów. Szeroki wjazd do podwójnego garażu oraz tarasy już i tak oznaczają spore wyłączenie powierzchni biologicznie czynnej na działce. W upały bruk nagrzewa się mocno i na długo poteguje męczący efekt gorąca.

Dlatego po naniesieniu najbardziej uczęszczanych dojść, wszelkie pozbawione ruchu pola warto przywrócić zieleni, tak jak np na szkicu sadząc drzewo( z odpowiednim zapasem ziemi wokół). Blisko domu bezpieczniej sadzić gatunki karłowate lub szczepione na pniu, łatwe do przycinania korony (klon).
Architekt
Ekspert

Postprzez domownik » Wt 30 cze 2015 13:32

Proszę o pomoc w kwestii montażu rolet. Czy zaprojektowane rolety wymagają jakiegoś specjalnego nadproża (w którym są one ukrywane), czy też są one przymocowywane do istniejącego typowego nadproża, a następnie pod nimi montowane są okna ?
Na rys A.5/1 wygląda jakby okno miało mieć 150 cm wysokości, a nad nim jest umieszczona roleta i dopiero nadproże. Roleta jest ocieplona grubo z jednej strony.

Natomiast na rys. A.5/2 wygląda jakby roleta była w nadprożu, pod nią okno ? Wykonawca twierdzi, że rolety powinny być pod nadprożami(a nie w nadprożach). Jak to jest ?
Załączniki
domownik

Postprzez Architekt » Wt 30 cze 2015 16:27

domownik,
projekt przewiduje, że przy tej wysokości okien i pomieszczenia belki żelbetowe oznaczone na rysunkach pozycjami 2.10 i 2.15 pełnią rolę nadproży. Skrzynki rolet w obu przypadkach są pod nimi.
Jeśli kierownik budowy tego nie widzi, radzę poprosić o jego świadectwa i uprawnienia :|
Architekt
Ekspert

Postprzez kojot_24_82 » Śr 15 lip 2015 9:57

Witam,
czy ktoś z Państwa buduje ten dom w zachodniopomorskim ?
kojot_24_82

Postprzez domownik » So 10 paź 2015 7:51

Moich przygód z wykonawcami ciąg dalszy :)

Teraz mam pytanie odnośnie więźby dachowej nad garażem. Na obecnym etapie mam wykonany szkielet, przy czym powstała wątpliwość, czy trzy poziome belki winny być związane ze ścianą (tj wchodzić w nią) i mieć tym samym podparcie (oczywiście z poduszką betonową) w ścianie czy też tylko dotykać do niej i "wisieć".

Wykonawca więźby twierdzi, że mają wisieć, dekarz który będzie krył dach dachówką betonową obejrzał więźbę i twierdzi, że to niedopuszczalne i belki te muszą mieć podparcie. Kierownik budowy twierdzi, że dach betonowy jest bardzo ciężki i muszą one mieć podparcie. Na projekcie (przynajmniej dla mnie jako laika) jest narysowane, że chyba nie wchodzą w ścianę.

Tyle że przy przeciwległej ścianie (ścianie zewnętrznej) belka niższa (przy oznaczeniu 3 A) wygląda też jakby nie wchodziła w ścianę, a składała się z dwóch elementów, co jest oczywiście niemożliwe.

Kierownik ma sprawdzić projekt, ale chcę mieć jeszcze niezależne wyjaśnienie eksperta tj Architekta :)
Załączniki
domownik

schemat statyczny więźby

Postprzez Architekt » So 10 paź 2015 16:55

domownik
W projekcie gotowym Heliodor zaprojektowano dach jętkowy (rozporowy). Ten rodzaj konstrukcji stosujemy wiele lat i po odpowiednim montażu więźby i przewidzianego projektem rodzaju pokrycia nigdy nie mieliśmy sygnałów, żeby się nie sprawdziła. Stosowanie słupów na poddaszu czy podpór dla płatwi w ścianach jest zbędne, gdyż przy tym schemacie statycznym belki te pełnią jedynie funkcję usztywniającą.
Jeśli w adaptacji nie wprowadzono zmian, które wymusiłyby korektę koncepcji więźby , to nie ma powodu, aby nie wykonać jej zgodnie z naszym projektem. Swoją drogą kolejny raz na tym forum otrzymujemy sygnał o tym, że zaproponowane rozwiązania "rozszyfrowywane" są dopiero na budowie. Podpis projektanta adaptującego pod projektem budowlanym oznacza przecież, że je autoryzuje. Musi je zatem znać i rozumieć :shock: .
Architekt
Ekspert

Postprzez tns » So 14 lis 2015 22:59

Witam,

Czy ktoś buduję na Śląsku HELIODOR??
tns

Postprzez Architekt » Cz 14 sty 2016 15:11

Mateusz3 napisał(a):Witam, Ja buduje w Wielkopolsce okolice Kępna Zapraszam do zobaczenia. Jak zrobię aktualne zdjęcia to wrzucę.
Pozdrawiam

Mateusz3,
bardzo ciekawi jesteśmy nowych zdjęć, zwłaszcza tego, jak prezentuje się przeszklenie ryzalitu i wykończenie detalu skrzynek z roletami.
Twój album jest obszerny i świetnie ilustruje prace budowlane. Brakuje nam jednak nowych zdjęć wykończonego (?) już Heliodora.
Przypominamy, ze wszyscy nasi inwestorzy mogą korzystać z rabatów i premii wybierając materiały i produkty m.in do wykończenia i aranżacji wnętrz :arrow: http://www.archeton.pl/profil-rejestracja
T&M tez dawno nie pokazywał postępu prac :|
Architekt
Ekspert

Postprzez furczysztang » Wt 26 sty 2016 12:36

Witam,

Planuję ruszyć z budową Heliodora latem (czerwiec/lipiec). Obecnie jestem na etapie adaptacji.
Planowane zmiany to:

1. Pełne podpiwniczenie budynku ze schodami dostępnymi z sieni i co za tym idzie obniżenie podłogi garażu. Mój architekt adaptujący zakłada obniżenie sieni do -0.95m (na działce mam spadek terenu w kierunku garażu o 0.8 – 1.0m na długości budynku).
2. Garaż dodatkowo ma być wydłużony z 6m na 7.5m, a szeroka brama zastąpiona dwoma o wymiarach 250x220cm (rozdzielonymi ścianką długości 0.5m).

Tu prośba do experta o przedstawienie wizualizacji elewacji frontowej po wprowadzeniu powyższych zmian.

3. Oba stropy monolityczne.
4. Kotłownia na biomasę ma znaleźć się piętro niżej pod lewym stanowiskiem garażowym. Pod prawym samochodem planuję kanał rewizyjny o wymiarach 100x500cm i stalowymi schodami. Dodatkowymi funkcjami kanału będzie „brudne” zejście do piwnicy oraz zrzut worków z peletem.
5. Jak większość na forum planuję zabudowę podcienia w elewacji ogrodowej – drzwi tarasowe rozsuwane, szerokość 2.5m.
6. Powiększenie kuchni o powierzchnię spiżarni i likwidacja małego okienka co zapewni więcej miejsca na wiszące szafki. Ściana nośna między salonem, a kuchnią zostanie zastąpiona podciągiem i wyspa na środku. Bar zostanie przeniesiony na wyspę od strony salonu – podwyższenie barowe osłoni bałagan na blacie roboczym wyspy.
7. Po obniżeniu garażu (i piwnicy pod nim) otrzymuję piwnicę pod częścią mieszkalną o wysokości 3.1m. Zastanawiam się czy to dobry pomysł i jak rozwiązać wentylację piwnicy żeby nie pogarszać funkcjonalności parteru i poddasza.

Proszę o uwagi dotyczące moich planów i podpowiedzi.

Pozdrawiam
furczysztang

Podziękował : 1 raz

Postprzez Architekt » Wt 26 sty 2016 16:01

furczysztang,
elewację po obniżeniu garażu szkicowaliśmy już na tej stronie forum, wyżej.

Brak jednego z dwóch małych okienek odbierze frontowi sporo uroku, a 60cm długości ściany z wiszącymi szafkami nie zadecyduje o funkcjonalności kuchni. Po likwidacji spiżarni będzie mnóstwo miejsca na przechowywanie, zwłaszcza, że obecne trendy w aranżacjach odchodzą od zabudowy górnej na rzecz niezwykle wygodnych i pomysłowych systemów przechowywania w dolnych szafkach (także w wyspie, barku). Z użyciem wysuwanych szuflad, koszy itp. można w nich składować bezpiecznie nawet stosy talerzy i filiżanki.
Co do wentylacji piwnicy - przykładowe miejsca poprowadzenia pionów wentylacyjnych również pokazywaliśmy na jednym ze szkiców. Wiele zależy od sposobu podziału piwnic na pomieszczenia i od ich przeznaczenia.
Piwnica, jako zespół pomieszczeń gospodarczych, o wysokości netto 3,10 to raczej rozrzutność (co z poziomem wód gruntowych?). Przy tak dużej różnicy poziomów parteru obu części radzę rozważyć podpiwniczenie tylko jednej z nich. Można zrezygnować w ogóle z kotłowni, decydując się na pompę ciepła, która zajmuje nie wiele więcej miejsca niż lodówka. Zaoszczędzisz na budowie komina, ew. przeznaczysz go do wentylacji piwnicy.
Wszystkie szkice dotyczące pytań o zmiany w Heliodorze zgromadzone są tu: gallery/album.php?album_id=504

furczysztang(Cz 28 sty 2016 15:51)

Architekt
Ekspert

Postprzez furczysztang » Cz 28 sty 2016 15:49

Dziękuję za szybką odpowiedź i wizualizację.

Wygląd elewacji faktycznie traci przy tak dużym obniżeniu garażu. Będę kombinował żeby zostać bliżej oryginalnego poziomu. Może schodki w garażu żeby z tego -0.95m wrócić na coś w okolicy -0.5m. Wtedy piwnica pod częścią mieszkalną też będzie niższa.

Jeśli chodzi o kuchnię, obejrzałem realizację z całkowicie otwartą kuchnią i słabo to wygląda. Co prawda nie było tam wyspy, ale nawet jej obecność za wiele nie zmieni. Wracam do koncepcji częściowo zamkniętej ściankę działową wysuniętą lekko na salon. Okienko jeszcze do przemyślenia.

Ogrzewanie budynku pompą ciepła?? W teorii wszystko pięknie, ale uważam że pelet w moim przypadku będzie lepszy (inwestycja w północno-wschodniej części kraju, na piaszczystej górce). Obawiam się, że rachunki za prąd (ganianie solanki w bardzo głębokich odwiertach + sprężarka) znacznie wydłużyłyby zwrot tak dużego nakładu inwestycyjnego.
furczysztang

Podziękował : 1 raz

Poprzednia stronaNastępna strona

{ SIMILAR_TOPICS }

Projekt HELIODOR AS
Dział: Projekty Archetonu
Autor: Architekt
Odpowiedzi: 25

Projekt HELIODOR AS G1
Dział: Projekty Archetonu
Autor: Architekt