Projekt KAPRYS

Realizacje, kosztorysy, technologie, opinie inwestorów, ciekawostki.

Projekt KAPRYS

Postprzez Archeton » Pt 17 lut 2006 10:10

Projekt domu jednorodzinnego KAPRYS. Zapraszamy do dyskusji.
Obrazek
Zobacz projekt domu KAPRYS
Zobacz zdjęcia z realizacji Kaprysa w Galerii Forum.
Archeton
Grupa Archeton

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 23 razy

Re: Projekt KAPRYS

Postprzez tomek13 » Pt 10 lis 2006 10:52

Jetem w trakcie budowy domu KAPRYS chętnie podyskutuję na ten temat .
tomek13

Obrazy: 1
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Postprzez potej77 » Śr 14 lut 2007 2:02

tomek13 napisał(a):Jetem w trakcie budowy domu KAPRYS chętnie podyskutuję na ten temat .

witam
godzinami szukałem projekt domku ok 100-120 m2, miał byc mały, skromny i tani w budowie, no i w ostatnie Święta ojciec mnie wyręczył. Podarował mi projekt Kaprys ( bez konsultacji ze mną :( )
Fakt, bryła bardzo ładna i urozmaicona, domek elegancki
ale... kosztorys powalił mnie na kolana.
na jakim etapie jest Pan z pracami?
czy kosztorys jest adekwatny do rzeczywistości? wg mnie "trochę przesadzają"
ja teoretycznie potrzebuję tylko materiały albowiem teść ma zakład budowlany a ja "złota rączka" potrafię prawie wszystko sam wykonać
pozdrawiam
potej77
potej77

Otrzymał podziękowań: 0 raz

kaprys i końca nie widać.

Postprzez asia17 » Wt 03 kwi 2007 15:03

Witam
Wraz z moją rodziną wybraliśmy projekt kaprys ze względu na jego urok i czar. Dużo później dotarło do nas jak droga jest realizacja tego projektu.
W tym roku chcemy wybudować poddasze i położyć dach. Jeśli ktoś jest już dalej to bardzo proszę o informacje z jakich rozwiązań korzystaliście, ewentualnie proszę zamieścić może jakieś zdjęcia z realizacji.

Pozdrawiam wszystkich kaprysowiczów
:) :) :)
asia17

Postprzez cyla » Wt 03 kwi 2007 19:31

No, sama nazwa jest już podejrzana :wink: KAPRYS! hmmm......
cyla

Postprzez Ewlinka » Wt 25 lis 2008 18:57

Mam zamiar kupić ten projekt :) . Bardzo bym prosiła o kontakt z kimś kto ten dom już buduje lub budował, oraz zobaczyć jakieś zdjęcia z realizacji.
Ewlinka

Postprzez olciakinia » Pt 06 lut 2009 3:48

tomek13 napisał(a):Jetem w trakcie budowy domu KAPRYS chętnie podyskutuję na ten temat .

witam pana , czy ma pan moze jakies zdjecia szczegolnie srodek schody kuchnia lazienki salon , zakupilam juz projekt i bardzo chcialabym zobaczyc jak on wyglada w srodku prosze o zdjecia na moj adres olciakinia@buziaczek.pl

dzieki
olciakinia

Re: kaprys i końca nie widać.

Postprzez olciakinia » Pt 06 lut 2009 3:51

asia17 napisał(a):Witam
Wraz z moją rodziną wybraliśmy projekt kaprys ze względu na jego urok i czar. Dużo później dotarło do nas jak droga jest realizacja tego projektu.
W tym roku chcemy wybudować poddasze i położyć dach. Jeśli ktoś jest już dalej to bardzo proszę o informacje z jakich rozwiązań korzystaliście, ewentualnie proszę zamieścić może jakieś zdjęcia z realizacji.

Pozdrawiam wszystkich kaprysowiczów
:) :) :)

jezeli macie panstwo jakies zdjecia w srodku kuchnia lazienki salon schody prosze mi przeslac na adres olciakinia@buziaczek.pl bardzo chcialabym zobaczyc srodek juz zakupilam projekt
olciakinia

Postprzez kowalio » N 29 mar 2009 21:00

Witam i ja Kaprysowiczów. Szkoda, że nie dotarłem na to forum wcześniej. BArdzo ładny projekt, jednakze zawiera tak dużo skandalicznych błędów, ze budując go ściśle z projektem to będzie można sobie potem strzelić w głowę.
Podpowiem budującym kilka z nich:
1. słupy w pomieszczeniu hobby, w kuchni i przy schodach na górę, no to jest szczyt wszystkiego, mój kierownik budowy miał uprawnienia projektanta i wyrzucił je, masakra, po środku pomieszczenia słup, kto to wymyślił !!!
2. mansarda z dużym oknem na półpiętrze - trzeba ją przesunąć w prawo (patrząc od środka) o pół metra, inaczej wyjdzie nam na klatce coś w rodzaju daszka, takze nie do przyjęcia
3. wysokość drzwi balkonowych na piętrze, uwaga !! powinny mieć chyba 2,30 a w projekcie jest 2,20 jeżlei się nie mylę. Dzwoniłem do architekta, powiedziano mi, że wychodząc na górny balkon będę miał potykacza 10-cio centymetrowego !!
4. Powiększyłem okna w piwnicy (te większe, nie malutkie kwadraciki) o jednego betonita na wysokość, inaczej będzie jak w czołgu.
5. Schody wejściowe do domu - pod nimi mam piękne pomieszczenie, w projekcie jest to kilkanaście matrów kwadratowych do zasypania piachem - niebywałe !!!!
6. Przerobiłem na parterze łazienkę, na górze zlikwidowałem garderobę, mam tam teraz piękny duży gabinet. Trzeba jednak likwidując ścianę dobrze podeprzeć dach.

Zamawiając drzwi i okna nie było jeszcze domu, miałem tylko piwnice zamówiłem z projektu, no i mam piękne drewniane drzwi balkonowe do sprzedania, musiałem zamawiać drugie. Oczywiście przerobiliśmy balkon, wychodzi się normalnie.

to tak tylko z "rękawa" sypnałem najważniejszymi rzeczami, ale znalazł bym jeszcze kilka.
kowalio

Obrazy: 11
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Postprzez Architekt » Pn 30 mar 2009 15:34

Cieszymy się, że projekt się podoba. Nie możemy się jednak zgodzić, aby jakiś określony sposób rozwiązywania układu przestrzennego czy konstrukcyjnego kwalifikować jako błędny, a inny poprawny, zwłaszcza w przypadku projektów o złożonej bryle.To mogłoby mieć miejsce tylko w przypadku niezgodności z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego.
Układ słupów jak i skos dachu nad klatką schodową są widoczne na naszej prezentacji projektu. Stanowią one część konstrukcji jak i podziału przestrzeni, której aranżację rozwiązano zarówno na rzutach jak i w wizualizacji wnętrz. Tak widział to nasz projektant Nie ma przeszkód, aby po uzyskaniu bezpłatnej zgody na zmiany, inny uprawniony projektant adaptował gotowy projekt do indywidualnych potrzeb i preferencji inwestora. Zmiany wymienione przez kowalio w punktach 4,5 i 6 dowodzą ponadto, że Kaprys przy całym swoim uroku i skomplikowanej bryle jest jeszcze tak elastyczny, że można było wprowadzić pomyślnie dodatkowe korekty układu ścianek działowych.
Na przekroju prezentacji widoczny jest również wyższy poziom balkonu nad wejściem w stosunku do poziomu posadzki pokoju.
Prosimy o uważne oglądanie rysunków na stronie internetowej czy w katalogach, co powinno pomóc w uniknięciu rozczarowań i nieporozumień. Zdajemy sobie sprawę, że nie zawsze jest to łatwe. Dlatego wszelkie wątpliwości wyjaśnić można w Biurze Sprzedaży i Obsługi Klienta, w Dziale Doradztwa Projektowego i Adaptacji (KONTAKT na stronie głównej) lub na forum.
Architekt
Ekspert

Obrazy: 352
Podziękował : 212 razy
Otrzymał podziękowań: 531 razy

Postprzez kowalio » Wt 31 mar 2009 13:10

Przepraszam za tą wypowiedź "skandaliczne błędy", nie tak to miałem na myśli. Miałem jednak duże szczęście ponieważ mój KB budował dwa lata wcześniej ten sam projekt i za pierwszym razem wybudował w/g projektu i wiedział co będzie mało użyteczne. JAk widać życie weryfikuje pewne sprawy projektowe, które można zauważyć dopiero po ich wykonaniu a wtedy jest już za późno.
Jedna rzecz, którą jeszcze mogę dopisać do poprzedniego postu odnośnie słupów. "Wyrzucając" słup w kuchni przy barku, zmienia się niestety jego forma, przechodzi przez barek belka trzymająca strop, jednak, zrobiłem z niej stopień i jest teraz bardzo praktycznie.
Postaram się zamieścić parę zdjęć tych właśnie elementów. Być mozę komuś się to spodoba w przyszłości.
kowalio

Super Projekt KAPRYS

Postprzez tomek13 » Śr 03 cze 2009 12:37

Witam serdecznie wszystkich Kaprysowiczów .

Zakładając to forum w 2006 roku nie myślałem że znajdzie się tyle osób budujących właśnie ten domek o magicznej nazwie KAPRYS .
Jak sama nazwa wskazuje co mogę potwierdzić ponieważ już zakończyłem budowę i mieszkamy w nim ok.roku , nie jest to nazwa przypadkowa i bardzo trafna . Wiele osób wypowiadających się na moim forum zauważyło że nie jest to tani projekt i ja również to potwierdzam . Nie znam jednak rzeczy pięknych i tanich . Konstrukcja domu oraz kształt pomieszczeń jest niezwykły . Pozwala spełniać różne kaprysy . Nie zgadzam się z osobami które uważają słup między kuchnią jadalnią , a salonem za błąd .W pierwszej chwili gdy dostałem projekt do ręki chciałem usunąć właśnie te słupy ale tego nie zrobiłem, teraz widzę że problem tkwił nie w projekcie a w mojej wyobraźni . Długo zastanawiałem się jak atrakcyjnie połączyć kuchnie z salonem aby stanowiły całość a jednocześnie oddzielały dwa pomieszczenia .
I udało się . Jak ? - już mówię . Meble do kuchni są niestandartowe i trzeba robić na zamówienie . Jaki problem żeby dorobić właśnie połączenie tych dwu pomieszczeń ? Żadne , troszkę wyobraźni wystarczy . Ja rozwiązałem to w następujący sposób . Między słupem a rogiem przy drzwiach kuchni zaprojektowałem kilka szafek kuchennych na wysokość blatów kuchennych skierowanych w stronę kuchni , a od strony salonu zaprojektowałem barek na wysokość typowego baru skierowany w stronę salonu a jednocześnie zsuniętych do siebie plecami , postawiłem przy nim 2 krzesła barowe a nad blatem spuszczone z belki 2 lampy barowe . Połączdenie wydaje mi sie idealne i słup jest ozdobą a nie błędem . Jeśli kogoś interesuje zdjęcie tego rozwiązania to chętnie podeślę . tomasz.ek@wp.pl . Domek jest naprawdę super zaprojektowany i godny polecenia , pomieszczenia niezwykle przytulne i dobrze przemyślane . W trakcie budowy wyszło kilka drobnych przeróbek ale podkreślam drobnych które warto zmienić aby domek był jeszcze bardziej praktyczny . Wszelkie zapytania proszę kierować na meil . Pozdrawiam zadowolony Kaprysowicz Tomek .
tomek13

Postprzez kowalio » N 07 cze 2009 23:29

Witaj

Rozwiązań w Kaprysie moze być na prawdę wiele. Z mojego punktu widzenia nazwałem słupy błędem, oczywiście nie kazdy musi się ze mną zgadzać.
Bardzo chętnie zobaczę inne rozwiązania, w załączeniu wklejam swoje, moze komuś się przyda.

[zaloguj się aby zobaczyć linki]

Za ten post autor kowalio otrzymał podziękowanie od
ekfigat(Pt 22 lip 2016 10:45)
Ocena:11.11%

kowalio

Postprzez tomek13 » Pn 06 lip 2009 11:56

Bardzo ładne wnętrze,świetny gust ,ciekaw jestem pozostałych pomieszczeń . Nasz domek to również kaprys i myślę że również dość ciekawie urządzony . Jak znajdę chwilkę to kilka dodam na stronę . Chętnie powymieniam się fotkami tomasz.ek@wp.pl . Pozdrawiam .
tomek13

Postprzez tomek13 » Pn 06 lip 2009 12:06

WITAM . Wszystkich kaprysowiczów którzy pisali ze mną bezpośrednio i mieli pytania prosze jeszcze raz o kontakt na adres tomasz.ek@wp.pl Miałem awarię komputera i straciłem wszystkie kontakty . Pozdrawiam .
tomek13

Postprzez Tomek80 » Wt 02 mar 2010 12:50

Witam

Również jestem szczęśliwym budowniczym domu Kaprys :) Budowę rozpocząłem w czerwcu 2009 i w chwili obecnej wykonuję instalacje wewnętrzne.
Według mnie projekt można by w kilku miejscach rozwiązać troszkę lepiej.

1. Nad garażem znajduje się 2 beli. Pierwsza podpiera taras a druga podpiera ścianę frontową budynku. Obydwie belki są mocno przesadzone. (Pomijam już problem, że stal potrzebną na te belki trzeba specjalnie zamawiać). Chciałbym tutaj zapytać architektów po co te belki są tak ogromne? Przecież po nich można by czołgiem jeździć. Ja trafiłem na dobrego kierownika, który wraz z architektem znacznie odchudzili obydwie belki (dodatkowo nie mam słupa pod pierwszą belką). Druga belka podpierająca ściany może być o połowę cieńsza. Przecież jak już ściana zostanie wymurowana to się nie załamie. Jej nacisk na belkę jest bardzo mały. Ściana przecież nie załamuje się do środka a na dodatek strop nad parterem jeszcze ją dodatkowo wiąże powodując rozkład nacisku na ściany boczne a nie na belkę. Dach również naciska na ściany boczne. Mimo, że belki w moim przypadku zostały odchudzone mam duży problem z zamontowaniem bramy. Chciałem zamontować bramę segmentową. jednak przed drugą belkę jest to nie możliwe. W chwili obecnej szukam rozwiązania, który jednak umożliwiło by mi zamontowanie bramy segmentowej. Jeśli komuś udałą się ta sztuka to bardzo proszę o informację na maila: tptaszek@gmail.com
2. Trochę kiepskie jest rozwiązanie ze schodami do domu. Owszem projekt wygląda super ale z praktycznych obserwacji wynika, że po każdym opadzie śniegu, cały śnieg z części wierzy oraz z połowy lukarny ląduje na schodach. W zimie schodząc po schodach trzeba się przytulać do ściany wierzy aby śnieg nie spadł na głowę :)
3. Jak już ktoś wcześniej wspomniał pod schodami wejściowymi jak i pod schodami prowadzącymi na ogród można zrobić 2 fajne pomieszczenia. Ja tak zrobiłem :)
4. Na parterze salon jest obniżony o 30 cm względem pozostałej części. Wg mnie jest to owszem może i fajne ale nie praktyczne. Z wiekiem te stopnie zaczną przeszkadzać. Podobnie może być problem idąc po ciemku lub gdy w domu są małe dzieci. Ja wyrównałem strop powiększając w ten sposób kubaturę kotłowni.

To są moje sugestie pisane na szybko. W wolnej chwili postaram się napisać coś więcej.

Pozdrawiam
Tomek80

Postprzez Architekt » Śr 03 mar 2010 11:36

Odnośnie punktu 1 w powyższym poście wypowiedział się konstruktor domu Kaprys:
Witam, w odpowiedzi - zapraszam na str. 22 obliczeń, gdzie zobaczy Pan jaki ciężar przenosi ta belka. Jest to 76,1kN/m czyli troche oszukując zamieńmy to na ciężar 7610 kG na każdy metr belki, zatem cała belka przenosi ciężar 6m x 7610kG=45660kG=45,66 ton. Chyba troche dużo ... mając tego świadomość czy chciałby Pan ją "odchudzić" ? Proszę pamiętać, że oprócz ścian na belce opierają się również stropy i balkony wraz z obciążeniem. Oczywiście można odchudzić belkę stsując beton i stal wyższej klasy ale wiele to nie daje, a koszty rosną. Można również wstawić tam belkę stalową i gabaryty będą dużo mniejsze, jednak operacje z zakupem i montażem oraz wykończeniem ... dałyby w kość. Nie twierdzę, że jest to najbardziej optymalne rowiązanie, jednak 45 ton przemawia do wyobraźni. Wracając jeszcze do rozkładu obciążeń - efekt, o którym Pan pisze w przypadku rozkładu naprężeń w ścianie murowanej nazywam sklepieniem łukowym i rzeczywiście takie zjawiska fizyczne tu występują. Jest jedno ale - w tej ścianie jest okno ... taka ściana może się "złamać do środka". Mało tego często widziałem takie efekty przy dużych odkształceniach elementów żelbetowych.
Na temat likwidacji słupa aż się boje pisać. Na tej belce jest słup z kondygnacji wyższej, kawałek stropu no i dach ... mam nadzieję, że najbliższe zimy będą dużo łagodniejsze, a Pana Kierownik Budowy wie co robi i po prostu na likwidacji słupa się nie skończyło.
Architekt
Ekspert

Postprzez pawel02 » Pt 06 sie 2010 16:28

Witam, mógłby ktoś wysłać mi zdjęcia domku Kaprys w trakcie budowy? z góry dziękuje:) pawel-02@tlen.pl
pawel02

Postprzez viktor » Pt 28 wrz 2012 13:45

Witam panowie. budue dom Kaprys .proszę wysłać zdjęcia jeśli nie jest trudne do tych, którzy mają już wbudowane.
Jak on wygląda wewnątrz jak i na zewnątrz?dziękuję.zdjęcie wniosek za pośrednictwem poczty e-mail : viktor-4ik@mail.ru
viktor

Otrzymał podziękowań: 1 raz

KAPRYS - zdjęcia w Galerii

Postprzez Architekt » Pn 09 wrz 2013 8:57

kowalio,
dziękujemy za zdjęcia Kaprysa w Twoim Albumie. Może uda Ci się dodać więcej i uzupełniać je w miarę wykańczania domu :P .
Architekt
Ekspert

Postprzez kowalio » Pn 09 wrz 2013 14:55

Witam
gallery/album.php?album_id=488
Jak dam radę powrzucam zdjęcia z rozwiązaniami, które udało mi się wprowadzić a które moim zdaniem zwiększyły funcjonalność tego pięknego projektu
W miarę możliwości podpowiem także budującym na co mają zwrócić uwagę.
Wszelkie pytania proszę w poście nie na PW.

Za ten post autor kowalio otrzymał podziękowanie od
Architekt(Pn 09 wrz 2013 17:23)

kowalio

Postprzez tenshipharm » N 06 paź 2013 20:23

Zastanawiamy się z mężem cały czas nad tym projektem. Mnie osobiście przeraża to, iż część z Was twierdzi, że jest to projekt drogi. Czy ktoś mógłby przybliżyć kwotę? I czy blisko się to ma do wyliczeń projektanta? Oraz czy system gospodarczy? Pozdrawiamy
tenshipharm

KAPRYS - koszty budowy

Postprzez Architekt » Pn 07 paź 2013 8:49

tenshipharm,
Kaprys ma bardzo urozmaiconą bryłę, a zwłaszcza dach. Jest to duży podpiwniczony dom. Wszystkie domy o zbliżonej powierzchni i bogatej formie :arrow: http://www.archeton.pl/wyszukiwarka-projektow mają podobne koszty budowy. Jeśli szukasz czegoś tańszego, musisz wybrać coś prostszego, mniejszego lub np.zrezygnować z pełnego podpiwniczenia.
Z relacji naszych inwestorów w innych tematach - projektach wynika, że nasze kosztorysy najczęściej bywają nieco zawyżone. Wynika to z metodologii ich wykonania, bazującej na średnich cenach materiałów i robocizny w kraju.

-- Pią 13 Cze 2014 11:11 --

Może coś o budowie i kosztach dorzuci viktorik, który pokazuje od wczoraj w naszej galerii zdjęcia z budowy swojego Kaprysa :P :

:arrow: gallery/album.php?album_id=562
Architekt
Ekspert

Postprzez viktorik » So 23 sie 2014 21:15

dobrego czasu .co się tyczy kosztów budowy,to drogi projekt,szczerze mówiąc,ale piękno wymaga wyrzeczeń i wiedzieliśmy, co się działo. więc wielkie dzięki dla autora tego arcydzieła. co prawda w projekcie nie zrozumiała konstrukcja krokwi systemu,szczególnie na wieży. a ja jeszcze skomplikowal sobie zadanie,wybierając pokrycie Gerard . teraz myślę,jak sostykowat kosza z podstawową dachem i bez względu na mocować ruszcie. może ktoś mi powie? dziękuję za uwagę. wszystkim dobrego i powodzenia!!!
viktorik

Obrazy: 20

Postprzez Architekt » Pn 25 sie 2014 19:11

viktorik,
spróbujemy odpowiedzieć na Twoje pytanie, ale prosimy o bardziej zrozumiałe sformułowanie problemu z dachem.
Architekt
Ekspert

Postprzez viktorik » N 31 sie 2014 20:40

dobry wieczór. dziękuję za odpowiedź na moje pytanie. jeśli nadchodzący tydzień nie decydują się pytanie o klatkę,to ja na pewno ci napiszę. na razie jest kilka pomysłów. mam nadzieję, że niedługo w albumie dodam zdjęcia kaprysa już z dachem
viktorik

Postprzez viktorik » Pt 22 kwi 2016 21:29

dobry wieczór wszystkim.przepraszam,ale może ktoś nakręcił film o realizacji projektu капрыс i jest spacer ,proszę wysłać wideo.dziękuję
viktorik

Postprzez Architekt » Cz 16 mar 2017 10:23

Kilka zdjęć Kaprysa zamieścił w Galerii sasha0629
:arrow: gallery/search.php?user_id=15287
Może zdecyduje się na kilka słów o swojej budowie, a może zobaczymy zdjęcia z wnętrz?
Architekt
Ekspert

9 Lat w naszym Kaprysie

Postprzez tomek13 » Cz 14 wrz 2017 20:52

Witam
Mieszkamy już 9 lat w domku Kaprys i potwierdzam że wszystkie wprowadzone zmiany o których wcześniej pisałem były słuszne . Domek jest naprawdę bardzo funkcjonalny i godny polecenia . Pozdrawiam wszystkich Kaprysowiczów .

Za ten post autor tomek13 otrzymał podziękowanie od
Architekt(Pt 15 wrz 2017 16:04)

tomek13

Postprzez Architekt » Pt 15 wrz 2017 16:04

tomek13,
mamy w Galerii tylko jedno zdjęcie Twojego Kaprysa, przed wykończeniem.
Teraz zapewne wygląda inaczej, także otoczenie domu. Może prześlesz jeszcze nowe zdjęcia?
Możesz też wziąć udział w następnej edycji naszego konkursu na najpiękniejszą realizację.
Architekt
Ekspert

{ SIMILAR_TOPICS }

Projekt KAPRYS POLO
Dział: Projekty Archetonu
Autor: Architekt
Odpowiedzi: 4

Powrót do Projekty Archetonu