nieużywany komin - czy można go wykorzystać?

Materiały budowlane, budowa domu i porady.

nieużywany komin - czy można go wykorzystać?

Postprzez Kasia210986 » Pn 31 paź 2016 12:42

witam,

bardzo proszę o pomoc

remontuje stary dom i w łazience mamy komin który nie jest używany. łazienka nie jest duża i każdy jej centymetr jest na wagę złota a ja wymyśliłam sobie że skoro komin jest nieużywany to mogę w nim zamieścić zestaw podtynkowy od toalety i ewentualnie nad tym zagospodarować go na jakieś półki... czyli z 4 ścian komina jedna była by w sumie rozebrana i od góry chyba trzeba by to jakoś zaślepić. dodatkowo wymysliłam że do komina moge poprowadzić wentylację z łazienki...

czy tak się wogóle da i czy musze mieć jakieś specjalne pozwolenia

będe wdzięczna za pomoc i za cenne porady.
Kasia210986

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Re: nieużywany komin - czy można go wykorzystać?

Postprzez Architekt » Pn 31 paź 2016 15:43

Kasia210986
Nic nie wiemy o budynku. Drewniany, murowany? jak zbudowano komin? Czy na pewno nie jest używany? Piszesz, że chcesz nim wentylować łazienkę, co oznaczałoby, że nie ma innej wentylacji w łazience. A więc - komin jest używany do wentylacji pomieszczenia :roll:....
Oczywiście można wentylować łazienkę przez otwór w stropie po zabezpieczeniu go kratką, pod warunkiem, że strop nie jest drewniany i trzon stoi wyżej na żelbetowej konstrukcji. W budynkach drewnianych murowano kominy jako samonośne, oddzielne konstrukcje i ingerencja w jedną z jego ścianek jest niebezpieczna i niemożliwa.
Architekt
Ekspert

Obrazy: 350
Podziękował : 210 razy
Otrzymał podziękowań: 530 razy

Postprzez Kasia210986 » Wt 01 lis 2016 17:19

bardzo dziękuję za odpowiedz.

budynek jest murowany i komin też jest murowany a w łazience jest inna wentylacja... wentylacja w kominie to mój wymysł... nie wiem czy słuszny ale bardziej zależy mi na tej toalecie i ewentualnych półkach w kominie...

w domu mieliśmy już dwóch fachowców 1 mówi komin można do połowy rozebrać nic sie nie stanie a 2 mówi nie ruszać bo wpadnie nam komin do łazienki....
Kasia210986

Postprzez Architekt » Śr 02 lis 2016 16:48

Wiążącą decyzję może podjąć jedynie osoba z wykonawczymi uprawnieniami budowlanymi, po oględzinach. Bez tego ani rusz :|
Architekt
Ekspert

Obrazy: 350
Podziękował : 210 razy
Otrzymał podziękowań: 530 razy

Postprzez lajla27 » Śr 14 gru 2016 15:52

Pewnie tak, ale trzeba sprawdzić w nim ciąg.
lajla27

Postprzez Qwert » Śr 11 sty 2017 12:45

Myślę, że będzie można go wykorzystać. Tylko najważniejsze, żeby sprawdzić, czy dobrze działa. Ja ostatnio remontowałem system kominkowy i pomogła mi firma Darco [zaloguj się aby zobaczyć linki] . Możesz skorzystać z ich usług, firma ma wykwalifikowanych pracowników, którzy na pewno ci pomogą.
Qwert

Postprzez Govalinenko » Pt 20 sty 2017 10:15

Wszystko zależy od jego stanu. Najlepiej jak sprawdzi wszystko jakiś dobry fachowiec. To jedyna rozsądna opcja.
Govalinenko

Powrót do Budowa domu