Projekt TAROT

Realizacje, kosztorysy, technologie, opinie inwestorów, ciekawostki.

Projekt TAROT

Postprzez Architekt » Wt 22 lut 2011 19:57

Projekt domu jednorodzinnego TAROT. Zapraszamy do dyskusji.


Zobacz projekt domu Tarot
Avatar użytkownika
Architekt
Ekspert
 
Posty: 4130
Obrazy: 361
Dołączył(a): Pt 05 maja 2006 14:06
Podziękował : 221 razy
Otrzymał podziękowań: 535 razy

Re: Projekt TAROT

Postprzez jarand » N 05 sie 2012 1:24

Dzień dobry,

Czy ktoś rozpoczął, jest w trakcie lub zakończył budowę tego domu ?
Jestem bardzo ciekawy jak wygląda ten dom na żywo, chętnie bym zobaczył zdjęcia.

Pytania do Architekta:
1) Czy wymiar elewacji frontowej 12m jest to wymiar ściany nośnej (24cm )wraz z dociepleniem (15cm) ?
2) Czy możliwe jest powiększenie łazienki na parterze, wykorzystując przestrzeń pod schodami w taki sposób aby zmieścić tam np. prysznic lub pralkę ?
3) Czy ścianki działowe na poddaszu można wykonać np. z silikatów ?
4) Czy z przodu można dodać portyk pod balkonem ?
5) Obecnie nie mam możliwości przyłącza gazowego, w grę wchodzi jedynie ogrzewanie na paliwo stało, czyli aneks do projektu. Czy istnieje możliwość wykonania instalacji pod kocioł na eko-groszek+pelet, oraz równoległe przygotowanie instalacji gazowej tak aby w momencie uzyskania przyłącza gazowego zawiesić tylko piec dwufunkcyjny.
6) Czy w projekcie jest uwzględniony kominek z płaszczem wodnym wraz z instalacją czy standardowy kominek ?
7) Czy w projekcie strop żelbetowy jest to teriva czy monolityczny ?
8 ) Czy w przypadku stropu teriva można zastosować pustak (kształtkę) styropianowy ?
9) Czy można zlikwidować ściankę działową pomiędzy kuchnią a jadalnią/salonem, tak aby uzyskać w kuchni wyspę
10) Czy jest możliwość dołożenia 1 lukarna od strony tylnej elewacji
11) Czy można dołożyć lukarno w taki sposób aby zawierała 2 okna , 1 okno na łazienkę a drugie na pokój
12) Czy możliwe jest powiększenie pokoju na parterze tak aby uzyskać 10m2, np poprzez poszerzenie budynku do 9,5 czy jest to zbyt kosztowna zmiana konstrukcyjna ?
13) Czy można zmienić wysokość ścianki kolankowej na 1,3m ? Jeśli tak to czy wymaga to przeprojektowania więźby i jakie koszty za sobą to niesie ?
14) Czy w jadalni można dodać wykusz/wielokątny ryzalit ? Jaki jest koszt takiej modyfikacji ?
15) Jaka jest powierzchnia tarasu, która jest zadaszona ? Czy wejdzie tam np. stół z krzesłami ?
16) Czy w salonie drzwi od wyjścia na ogród można przesunąć w lewo tak aby po prawej stronie dodać duże okno tarasowe.
17) Czy można dodać drzwi zewnętrzne w kotłowni tak aby było wyjście na ogród ?
18) Czy istnieje możliwość zainstalowania w kotłowni małej umywalki i miski ustępowej ?
19) Czy pokój nad garażem jest na niższym poziomie niż pozostałem pomieszczenia na poddaszu ?
20) Czy możliwe jest wykonanie budynku w innej technologi np. z Porothermu ?
21) Jaką grubość ma ściana wewnętrzna garażu, (pomiędzy garażem a łazienką /sienią) ?

Prosiłbym o podanie szacunkowych kosztów dla danej adaptacji.
Avatar użytkownika
jarand
 
Posty: 5
Obrazy: 1
Dołączył(a): So 04 sie 2012 10:09
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 15 razy

Re: Projekt TAROT

Postprzez Architekt » Pn 06 sie 2012 9:14

jarand, witamy na na naszym Forum
Ad 1. Wymiary na stronie z prezentacją projektów dotyczą całej konstrukcji ściany, łącznie z ociepleniem.
(manewrując myszką - ruchomą miarką można sprawdzić jak przebiegają linie odniesienia wymiarów).
Ad.2. W łazience na parterze jest już przewidziana kabina i znajduje się ona właśnie pod biegiem schodów. Jeśli lokalizacja pralki w łazience na poddaszu nie odpowiada inwestorowi, można się zastanowić nad jej zainstalowaniem w kuchni.
Ad 3,7,8. Silikaty należą do najcięższych elementów do murowania. Adaptujący projekt konstruktor musiałby sprawdzić, czy żelbetowa płyta w projekcie gotowym przeniesie większe obciążenia.
Ad 4. Balkon w Tarocie już jest. Nie ma przeszkód, aby uprawniony projektant przewidział pod nim murowane bądź wylewne słupy portyku.
Ad 5. Aneks na paliwo stałe jest dostępny. Informacja na ten temat jest na stronie głównej z prezentacją projektu oraz w zakładce Specyfikacja techniczna.
Ad.6. W zakładce Specyfikacja techniczna znajduje się informacja o tym, że do ogrzewania domu zastosowano kocioł na gaz. W naszych projektach kominek to: komin z trzonem dymowm + wentylacyjnym. Czy zostanie on wykorzystany do instalacji kominka z dystrybucja gorącego powietrza, czy z płaszczem wodnym, czy jedynie jako element wystroju wnętrza – zależy wyłącznie od inwestora.
Ad 9. Realizacja ścianek działowych w projekcie gotowym jest dowolna. Piszemy o tym w zakładce Poradnik Inwestora http://www.archeton.pl/zmiany-w-projekcie. Likwidując ściankę miedzy kuchnią a salonem trzeba jednak znaleźć nowe miejsce na lodówkę oraz liczyć się ze stratą miejsca na regał od strony salonu. Wyspa w kuchni Tarota mogłaby wyglądać np. tak:
Obrazek
Przerywanym prostokątem zaznaczono propozycję sufitu podwieszanego, maskującego podłączenie okapu do wentylacji.
Ad 10,11. Architekt adaptujący może doprojektować małą lukarnę w łazience Tarota. Między pokojem a łazienką jest w dachu komin, który utrudni proste i estetyczne zaprojektowanie dużej lukarny z oknami dla tych dwóch pomieszczeń, które są już dobrze doświetlone.
Ad 12. Po powiększeniu budynku w części mieszkalnej do 9,5m:
- powierzchnia użytkowa Tarota wzrośnie do około 140m2., co oznaczałoby, że może lepszym projektem dla jarand byłaby np. Zofia Portyk http://www.archeton.pl/projekt-domu-zof ... opisogolny (ma już portyk, ryzalit z jadalnią, większy pokój przy salonie, wyjście z kotłowni na ogród, czyli spełnia wiele innych postulatów jarand).
- powiększą się oprócz pokoju przy salonie także hol sień i pomieszczenia na poddaszu. Można wtedy poszerzyć bieg schodów i wstawić do łazienki pod schodami pralkę (pytanie nr 2).
Ad 13. Podniesienie wysokości ścinki kolankowej aż o 0,4m wyraźnie zmieni wygląd budynku i pogorszy komfort użytkowania okien dachowych. Zmiana w konstrukcji więźby byłaby konieczna, gdyby pozostawić niezmienioną wysokość całego budynku, bo wówczas dach musiałby ulec spłaszczeniu (czy na mniejszy kąt nachylenia pozwala miejscowy plan zagospodarowania lub WZ?). W przeciwnym wypadku niezmieniony dach powędruje po prostu do góry razem ze ścianką.
Podniesienie wysokości ścianek kolankowych oznacza również wzrost powierzchni użytkowej powierzchni pomieszczeń na poddaszu . Można to uzyskać decydując się na projekt gotowy o większych wymiarach rzutu, zwłaszcza, że jarand i tak planuje poszerzenie budynku o 1m (p.12) Np. Zoja plus Lux http://www.archeton.pl/projekt-domu-zoj ... opisogolny ma już ryzalit z jadalnią, drugą lukarnę od ogrodu, dużą łazienkę i większy dodatkowy pokój na parterze niż Tarot.
Ad.15. Zadaszona część tarasu to ok. 6m2, ale powierzchnia to nie wszystko, co decyduje o możliwości wygodnego spożywania posiłków na tarasie. Ważny jest też kształt stołu i ilość wymaganych miejsc.
Jak widać na szkicu, chcąc traktować taras Tarota jako wakacyjną jadalnię, należałoby go nieco powiększyć i powiększyć także zadaszenie. Ale uwaga! Nie radzę tego robić opuszczając niżej połać dachu bez zmiany jej nachylenia w ostatnim odcinku nad tarasem. W salonie może być ciemno, zwłaszcza zimą. Lepiej zrezygnować w ogóle z przedłużania połaci i zainstalować regulowaną markizę tak, jak to zaproponowaliśmy w Zoi Neo http://www.archeton.pl/projekt-domu-zof ... opisogolny
Ad16. Salon jest już doskonale doświetlony. Kolejne okno przy drzwiach balkonowych może utrudnić budowę kominka (szkic powyżej). Potrójne okno balkonowe byłoby też jedynym o takim rysunku w budynku. Może powiększając drzwi balkonowe dobrze byłoby zrezygnować jednocześnie z jednego okna w ścianie bocznej salonu? Decyzja należy do inwestora.
Obrazek
Ad 17. Można zmienić okno na drzwi w kotłowni - zmiana, podobnie jak większość wymienionych przez jarand wymaga zgody autora projektu. W zakładce Poradnik Inwestora na stronie głównej Archetonu znaleźć można więcej przydatnych informacji o zmianach w projekcie.
Ad18. W kotłowni Tarota jest już przewidziana umywalka. Miska ustepowa w przypadku kotła na ekogroszek czy pellety może się po prostu nie zmieścić, a do łazienki z pełnym wyposażeniem na parterze jest bardzo blisko... :P
Ad19. Pokój nad garażem jest o cztery stopnie (ok. 70cm niżej) niż poddasze nad częścią główną budynku.
Ad.20. Zmiana technologii jest możliwa (patrz też uwaga w p.Ad17).
Ad 21. Grubość ścian nośnych wewnętrznych to 24cm . Informacja o grubościach ścian w zakładce Specyfikacja techniczna.

Informacji o kosztach wprowadzenia zmian w Archetonie udziela wyłącznie Dział Doradztwa Projektowego i Adaptacji (Kontakt na stronie głównej). Z uwagi na ogromną ilość zmian polecam jarand przejrzenie zaproponowanych projektów oraz korzystanie z zaawansowanej wyszukiwarki projektów na stronie głównej. Najkorzystniej jest po prostu wybrać ten, który wymaga najmniej prac adaptacyjnych, a niekiedy zamówienie projektu indywidualnego, co również oferujemy.
Avatar użytkownika
Architekt
Ekspert
 
Posty: 4130
Obrazy: 361
Dołączył(a): Pt 05 maja 2006 14:06
Podziękował : 221 razy
Otrzymał podziękowań: 535 razy

Re: Projekt TAROT

Postprzez jarand » So 11 sie 2012 17:46

Dziękuję za odpowiedź.
Czy ten projekt został wcześniej już przez kogoś kupiony i realizowany ?
Zależy mi na poznaniu opinii na temat jego realizacji a w internecie niestety brak takich informacji.
Proponowane przez Architekta alternatywne projekty niestety nie spełniają kryterium podanego w Warunkach Zabudowy działki, gdyż elewacja frontowa może mieć maksymalnie 12m. (13m jeśli od sąsiada nie było by okien).
Avatar użytkownika
jarand
 
Posty: 5
Obrazy: 1
Dołączył(a): So 04 sie 2012 10:09
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 15 razy

TAROT - wydłużony o 90cm

Postprzez Architekt » Pn 13 sie 2012 9:28

Nie możemy ujawniać danych osób kupujących nasze projekty. Do komunikowania się inwestorów służy właśnie forum. Jednak Tarot jest stosunkowo nowym projektem i najwidoczniej wymaga jeszcze czasu, aby pojawił się w sieci. Może jarand, pamiętając jak pomocne są opinie innych, będzie spotykać się z nami na forum w okresie projektowania i budowy swojego domu … :roll:.

W Tarocie wydłużonym o ok. 90 cm w celu powiększenia pokoju przy salonie, powstają na samym tylko parterze nowe możliwości:
- większa łazienka na parterze, w której jarand umieścić może pralkę,
- więcej miejsca na wygodniejszą klatkę schodową,
- większa sień, która robi się nieładnie wydłużona (może podzielić ją na część gospodarczą związaną z garażem i drugą - bardziej reprezentacyjną, ewentualnie doświetloną oknem?).
Wszystko to architekt adaptujący będzie musiał rozważyć i rozwiązać szczegółowo. Korekcie ulegną też projekty instalacji ( np. zmiana w projekcie c.o. z powodu większego zapotrzebowania na ciepło do ogrzania powiększonych pomieszczeń).
Załączniki
Avatar użytkownika
Architekt
Ekspert
 
Posty: 4130
Obrazy: 361
Dołączył(a): Pt 05 maja 2006 14:06
Podziękował : 221 razy
Otrzymał podziękowań: 535 razy

Re: Projekt TAROT

Postprzez Tosia75 » Wt 02 paź 2012 18:25

Witam,
ja juz zaczełam budowę ale jesteśmy dopiero na etapie budowania podmurówki. W projekcie jedynie co zmienilismy to poszerzyliśmy garaż o 40cm i drzwi do kotłowni będę od tyłu domu. tez jestem ciekawa jak wygląda ten dom na żywo, bo po wykopaniu i zalaniu fundamentów wygląda na mały :lol:
Bardzo podoba mi się ta wysepka w kuchni, bardzo ciekawe rozwiazanie. Ja cały czas szukam pomysłu na kuchnię i salon. Na razie wiem tylko tyle, że pomniejszę kuchnię na korzyść salanu. Jeśli ma ktoś jakieś inne pomysły to bardzo proszę o odpowiedź. pozdrawiam
Avatar użytkownika
Tosia75
 
Posty: 6
Obrazy: 5
Dołączył(a): Wt 02 paź 2012 18:08
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 17 razy

Re: Projekt TAROT

Postprzez bulianka » N 07 paź 2012 20:25

Witam!
Mamy już projekt Tarota, a w przszłym tygodniu odbieramy pozwolenie na budowę. Może uda się przed zimą wylać fundamenty? Kto wie? Jeśli chodzi o zmiany to na pewno zmniejszymy liczbę balkonów, bo 3 to zdecydowanie za dużo. Zaczynając od tego nad wejściem, ale jak go zlikwidujemy, to i kukułkę - czy jak to się nazywa? - a jak kukułkę to trzeba pomyśleć jak zmienić dach, żeby nad wejściem zadaszenie jakieś było. I narazie pozostaje nam "wysunięcie" dachu tak jak nad tarasem. Pomysł z "wyspą" w kuchni rewelacyjny:)) I w zasadzie to wszystko co chcemy zmienić. Chyba, że w międzyczasie wpadnie nam coś do głowy? Pozdrawiam.
Avatar użytkownika
bulianka
 
Posty: 4
Obrazy: 6
Dołączył(a): N 07 paź 2012 20:14
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 14 razy

TAROT - bez balkonów i lukarny

Postprzez Architekt » Pn 08 paź 2012 8:20

Likwidacja lukarny nad wejściem sprawi, że pokój będzie mniejszy, a wygląd frontonu wyraźnie się zmieni. Lukarna powiększa powierzchnię, na której pod skosem dachu wysokość pomieszczenia pozwala na jego użytkowanie w pozycji wyprostowanej. Radzę zostawić także balkon, bo i tak potrzebne jest jakieś zadaszenie nad wejściem.
Zmiany, o których pisze bulianka, powinny się znaleźć w dokumentacji dołączonej do wniosku o pozwolenie na budowę.
Avatar użytkownika
Architekt
Ekspert
 
Posty: 4130
Obrazy: 361
Dołączył(a): Pt 05 maja 2006 14:06
Podziękował : 221 razy
Otrzymał podziękowań: 535 razy

Re: Projekt TAROT

Postprzez Tosia75 » Wt 09 paź 2012 12:23

Witam,
Bulianko zastanów się dobrze z ta lukarnią bo dom bez niej straci na uroku no i na powierzchni jak powiedział architekt. Ja mam pytanie do architekta, a mianowicie - czy jest mozliwość zmienić dwa okna w salonie na jedno większe ? a czy nie zaciemni się pomieszczenie? chciałam kuchnię pomniejszyć a ściankę między kuchnią i salonem wybudować tak zeby wejscie do kuchni było od strony korytarza/salonu.. Pozdrawiam.
Avatar użytkownika
Tosia75
 
Posty: 6
Obrazy: 5
Dołączył(a): Wt 02 paź 2012 18:08
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 17 razy

TAROT - jedno okno w salonie

Postprzez Architekt » Wt 09 paź 2012 13:45

Jedno okno w salonie pokazaliśmy na szkicu wyżej, może być większe. Najlepiej, aby, ze względu na symetrię elewacji bocznej, znalazło się na środku. Zmianę wprowadzaną w trakcie budowy powinien nadzorować uprawniona osoba (kierownik budowy, projektant adaptujący).
Tosia 75, a może założysz album swojej budowy w Galerii forum?

-- Śro 10 Paź 2012 13:56 --

Wyspę w kuchni i jedno okno w wysuniętym z elewacji bocznej ryzalicie proponuje nowa wersja projektu. TAROT ATU http://www.archeton.pl/projekt-domu-tar ... opisogolny, jest też większy; dziś wchodzi do oferty Archetonu :P .

Za ten post autor Architekt otrzymał podziękowanie od
Tosia75(Wt 09 paź 2012 15:20)
Ocena:11.11%
 
Avatar użytkownika
Architekt
Ekspert
 
Posty: 4130
Obrazy: 361
Dołączył(a): Pt 05 maja 2006 14:06
Podziękował : 221 razy
Otrzymał podziękowań: 535 razy

Re: Projekt TAROT

Postprzez bulianka » N 14 paź 2012 13:53

Witam,
Panie Architekcie, lukarna - zwana przeze mnie kukułką - zostaje:)) Zastanawiamy się nad wspólnym balkonem łączącym 2 pokoje na górze- będą albo okna albo drzwi balkonowe z barierkami. Zdecydowani jesteśmy na okno panoramiczne w kuchni. I ta kuchenna wyspa.....:))) Pozdrawiam!
Avatar użytkownika
bulianka
 
Posty: 4
Obrazy: 6
Dołączył(a): N 07 paź 2012 20:14
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 14 razy

Re: Projekt TAROT

Postprzez Tosia75 » Wt 23 paź 2012 22:06

Witam,
mam już wybudowaną podmurówkę :P no i nestety na ten rok to tylko tyle naszej budowy. Niedługo postaram się o zdjecia:)
Mam jeszcze pytanie do architekta, a mianowicie chę przesunąc kominek tak aby był od strony wejscia do salonu - czy jest mozliwe i o ile mogę go przesunąć ? I jeszcze jedno, jakiej wielkości zrobić okno w salonie skoro ma być jedno i większe.
Projekt TAROT ATU rewelacja. az żaluję że zrobił Pan ten projekt dopiero teraz :twisted:
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Tosia75
 
Posty: 6
Obrazy: 5
Dołączył(a): Wt 02 paź 2012 18:08
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 17 razy

TAROT - przesunięcie kominka

Postprzez Architekt » Śr 24 paź 2012 13:22

Obudowę paleniska kominka uformować można dowolnie, nawet tak, aby wymknęła bardziej salon od holu. Ważne, aby przesuwając przewód dymowy w kierunku wejścia do salonu, nie przekroczyć zewnętrznej linii klatki schodowej, bo wówczas komin na poddaszu może zablokować wejście do sypialni. Ale czy zmiana będzie jeszcze możliwa? Jeśli "gotowa jest podmurówka", to fundamenty, w tym ten pod komin, zostały już wykonane i zasypane... (?)
O wielkości pojedynczego okna w salonie decyduje inwestor razem z projektantem adaptującym (lub kierownikiem budowy), po wykonaniu szkiców nowej elewacji i analizie szczególnych warunków nasłonecznienia panujących na działce (okno zacienia nieco balkon). Sądzę, że nie powinno być mniejsze niż 180x150 cm.
A co do Tarota Atu - zwracam uwagę, że jest sporo większy od Tarota.
Załączniki
Avatar użytkownika
Architekt
Ekspert
 
Posty: 4130
Obrazy: 361
Dołączył(a): Pt 05 maja 2006 14:06
Podziękował : 221 razy
Otrzymał podziękowań: 535 razy

Re: Projekt TAROT

Postprzez bulianka » N 25 lis 2012 13:20

Zaczynamy! Najpierw wjeżdża koparka a po tym wylewamy funadamenty! I narazie tyle prac na ten rok:)
Avatar użytkownika
bulianka
 
Posty: 4
Obrazy: 6
Dołączył(a): N 07 paź 2012 20:14
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 14 razy

Re: Projekt TAROT

Postprzez wkwiatek » Cz 31 sty 2013 11:22

Witam! Czy ktoś buduje ten dom na Podkarpaciu, w okolicach Rzeszowa? Chcieliśmy go oglądnąć w realu
Avatar użytkownika
wkwiatek
 
Posty: 5
Dołączył(a): Wt 29 sty 2013 19:13
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Re: Projekt TAROT

Postprzez ryba4x4 » So 16 mar 2013 19:42

Widzę, że sporo osób kupiło ten projekt:) ja jest już prawie na finiszu. Jedną zwiększą zmianę jaką zrobiłem to schowek pod schodami:) Fajny projekt i fajnie wygląda jak się go postawi pozdrawiam
Avatar użytkownika
ryba4x4
 
Posty: 1
Dołączył(a): Pt 15 mar 2013 11:26
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Re: Projekt TAROT

Postprzez tygrys90 » Cz 11 kwi 2013 22:24

Witam wszystkich
A może ktoś pochwali się zdjęciami z realizacji projektu
Avatar użytkownika
tygrys90
 
Posty: 2
Dołączył(a): Cz 11 kwi 2013 22:15
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Re: Projekt TAROT

Postprzez Tosia75 » Śr 17 kwi 2013 11:32

Witam,
Mam jeszcze pytanie odnośnie Tarota- chciałabym z pokoju na parterze zrobić sobie pralnię z pomieszczeniem gospodarczym bądź spiżarką, jak go podzielić i jakie okno ? Bardzo proszę o pomoc.
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Tosia75
 
Posty: 6
Obrazy: 5
Dołączył(a): Wt 02 paź 2012 18:08
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 17 razy

TAROT z pralnią i spiżarnią zamiast pokoju

Postprzez Architekt » Śr 17 kwi 2013 13:31

Tosia 75,
dwa pomieszczenia na miejscu pokoju będą niewielkie, a dodatkowo konieczność wygospodarowania miejsca na wejścia do nich wymusi powiększenie przedpokoju. Radzę oddzielić nowy korytarzyk od salonu przedłużając ścianę na szerokość biegu schodów. Dwa węższe okna powinny zająć obrys jednego dużego otworu doświetlającego poprzednio pokój. Dwa dodatkowe kanały wentylujące spiżarnię i pralnię powiększą kominy i może to wymusić zmianę aranżacji łazienki na poddaszu.
Obrazek
Architekt adaptujący może tego uniknąć manewrując usytuowaniem komina od kominka (patrz szkice w postach powyżej).

Za ten post autor Architekt otrzymał podziękowanie od
Tosia75(So 20 kwi 2013 21:36)
Ocena:11.11%
 
Avatar użytkownika
Architekt
Ekspert
 
Posty: 4130
Obrazy: 361
Dołączył(a): Pt 05 maja 2006 14:06
Podziękował : 221 razy
Otrzymał podziękowań: 535 razy

Re: Projekt TAROT

Postprzez Tosia75 » Śr 01 maja 2013 11:26

Witam, mam jeszcze jedno pytanie, tym razem o balkon nad garażem- jeśli zrezygnujemy z tego balkonu to dom nie będzie jakiś "koślawy''? Nie chciałabym zmieniać okien i zrobić tylko te mini balkoniki, jak widziałam na innych projektach. Tylko czy tak będzie ładnie? A może bez obu balkonów bocznych? bardzo proszę o radę.
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Tosia75
 
Posty: 6
Obrazy: 5
Dołączył(a): Wt 02 paź 2012 18:08
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 17 razy

Re: Projekt TAROT

Postprzez Architekt » Cz 02 maja 2013 8:42

Rzeczywiście, po likwidacji jednego z balkonów będzie można odnieść wrażenie, że bryła przechyla się na jedną stronę. Można:
- zrezygnować z balkonu także po drugiej stronie (jak w Tarocie Eko)
- zmniejszyć oba balkony (jeśli Tosi75 chodzi o oszczędności)
- wykorzystać istniejące lub dosadzone w odpowiednim miejscu drzewo, element małej architektury (słup pergoli ogrodowej), aby w tym jedynym widoku od frontu dokonać jakiejś optycznej sztuczki
Radzę też obejrzeć Smyka Neo http://www.archeton.pl/projekt-domu-smy ... 6_widokil., w którym balkon jest tylko na jednej ścianie szczytowej. Elewację frontową równoważy asymetryczna podpora zadaszenia nad wejściem.
W Tarocie mogłaby to być np. parawan – pergola z jednej strony drzwi, opuszczony element balustrady balkonu

Za ten post autor Architekt otrzymał podziękowanie od
Tosia75(So 04 maja 2013 21:12)
Ocena:11.11%
 
Avatar użytkownika
Architekt
Ekspert
 
Posty: 4130
Obrazy: 361
Dołączył(a): Pt 05 maja 2006 14:06
Podziękował : 221 razy
Otrzymał podziękowań: 535 razy

Re: Projekt TAROT

Postprzez tygrys90 » So 04 maja 2013 16:39

A może dobrym rozwiązaniem byłoby dobudowanie wykusza pod balkonem od strony salonu ? - zwłaszcza, że dom od strony garażu jest parę cm dłuższy i lukarna nie jest proporcjonalnie na środku
Avatar użytkownika
tygrys90
 
Posty: 2
Dołączył(a): Cz 11 kwi 2013 22:15
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Re: Projekt TAROT

Postprzez Tosia75 » So 04 maja 2013 21:19

Dobudowanie wykusza w tym momencie jest już nie możliwe. Zrobimy tak jak w tarocie eko. Zostanie tylko balkon z przodu i nad salonem. No i cos tam się jeszcze pomyśli jak już będzie dom ocieplony. Ta pergola ogrodowa bardzo fajny pomysł.
Avatar użytkownika
Tosia75
 
Posty: 6
Obrazy: 5
Dołączył(a): Wt 02 paź 2012 18:08
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 17 razy

Re: Projekt TAROT

Postprzez jgr » Wt 21 maja 2013 23:04

Witam, do architekta
Zastanawiam się nad zakupem projektu TAROT z bardziej istotnych zmian jakie chcę wprowadzić to;
1. Poszerzenie garażu o 50cm i wysunięcie go do przodu o 80cm ( w Pana ocenie czy efekt wizualny będzie pozytywny)
2. Do balkonu nad drzwiami wejściowymi dodanie słupów podporowych jak w Tarocie Atu
3. Przeniesienie kominka na ściankę kuchnia/salon.
4. Usuniecie balkonów w ścianach bocznych
5. W/g otrzymanych przekrojów budynku wysokość nadproża w garażu nad bramą jest stosunkowo mała 125mm, czy można podnieść wyżej strop na poddaszu ?
Stosując grubość ociepleń ścian, podłóg większą jak w projekcie Tarot, a mniejszą jak projekcie Tarot Eko i mając na uwadze zmiany, który z nich będzie bardziej przydatny w trakcie budowy.
Avatar użytkownika
jgr
 
Posty: 3
Dołączył(a): Wt 21 maja 2013 22:06
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Re: Projekt TAROT

Postprzez Architekt » Śr 22 maja 2013 9:10

jgr
Ad 1. Czy wysuniecie do przodu rozumiesz jako wydłużenie całej części garażowej , czy oddzielenie jej od części mieszkalnej przy zachowaniu długości 9,0m?
Ad 3. Komin od kominka powiększy komin znajdujący się na poddaszu przy wejściu do sypialni.
Ad 5. Wysokość nadproża w garażu jest zawsze zgodna z wymogami montażu zaproponowanej w projekcie bramy garażowej. Podwyższenie poziomu stropu nad garażem o 10-12cm wymaga dodania stopnia do dłuższego biegu schodów - nie ma na to miejsca - lub podwyższenia wysokości stopni do max. dozwolonego wymiaru 19cm. Można też rozważyć obniżenie poziomu posadzki garażu analizując układ spadków na działce lub planując ich odpowiednie ukształtowanie.
Wybór miedzy Tarotem, a Tarotem Eko to głównie wybór między wentylacją grawitacyjną a mechaniczną z rekuperacją. W Tarocie Eko nie ma kominów wentylujących kuchnię i łazienki.
Avatar użytkownika
Architekt
Ekspert
 
Posty: 4130
Obrazy: 361
Dołączył(a): Pt 05 maja 2006 14:06
Podziękował : 221 razy
Otrzymał podziękowań: 535 razy

Re: Projekt TAROT

Postprzez jgr » Śr 22 maja 2013 23:41

Witam, do architekta
Dziękuję za informacje, rozwijam kwestię zmian dotyczących garażu, poszerzenie garażu o 50cm (czyli całkowita szerokość budynku 1250 ). Natomiast wysuniecie garażu do przodu w moim zamyśle jest zwiększenie głębokości garażu ( czyli całkowita głębokość części garażowej z kotłownią 980 ). Czy likwidując dwa okna dachowe w pokojach nad salonem i kuchnią ( strona południowa) w Pana ocenie wystarczy światła dziennego z drzwi balkonowych.

Pozdrawiam
Avatar użytkownika
jgr
 
Posty: 3
Dołączył(a): Wt 21 maja 2013 22:06
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Tarot z wysuniętym garażem

Postprzez Architekt » Cz 23 maja 2013 17:15

Wysuniecie ku frontowi ściany garażu podzieli spójna kompozycję fasady.. Zmiana postawi też przed architektem adaptyjącym zadanie zadaszenia wysunięcia. Można to zrobić trojako:
- opuszczać połać istniejącego dachu aż do zetknięcia z przesuniętą ścianą wjazdu,
- podzielić cała bryłę domu na dwie części i zadaszyć je niezależnie (kalenice będą przesunięte)
- wysuniętą część zadaszyć płaskim dachem za attyką, jak w projekcie Berno http://www.archeton.pl/projekt-domu-Ber ... opisogolny.
W połączeniu z faktem, że jgr chce doprojektować słupy pod wejściowym balkonem jak w tarocie Atu, najlepsze byłoby chyba trzecie rozwiązanie.
Obrazek
Można zrezygnować z okien dachowych, ale proszę pamiętać, że w doświetleniu pomieszczeń ważny jest nie tylko stosunek powierzchni okien do podłogi, ale także położenie okna. A drzwi balkonowe znajdują się niemal w ich narożnikach.
Avatar użytkownika
Architekt
Ekspert
 
Posty: 4130
Obrazy: 361
Dołączył(a): Pt 05 maja 2006 14:06
Podziękował : 221 razy
Otrzymał podziękowań: 535 razy

Re: Projekt TAROT

Postprzez jgr » Cz 23 maja 2013 23:36

Witam, do architekta
Dziękuję bardzo za propozycje rozwiązań związanych z wysuniętym garażem, myślę że skupię się nad opcją pierwszą czyli opuszczeniu i wydłużeniu połaci istniejącego dachu, natomiast zrezygnuję z jednego słupa pod wejściowym balkonem od strony garażu. Proszę mi podpowiedź w jaki sposób można stworzyć taki rysunek poglądowy elewacji frontowej po tych zmianach
Avatar użytkownika
jgr
 
Posty: 3
Dołączył(a): Wt 21 maja 2013 22:06
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

TAROT - szkice

Postprzez Architekt » Pt 24 maja 2013 11:08

Szkice można wykonać na podstawie rysunku ze strony z prezentacja projektu (Print Screen) przy pomocy nawet najprostszych programów graficznych typu Paint z pakietu Office. Wymaga to trochę zabawy z kopiowaniem i przeklejaniem istniejących fragmentów, wyczucia i znajomości zasad perspektywy. Im większe są zmiany, tym trudniej wykonać szybki i w miarę prawdopodobny szkic. Tu już potrzebna jest praca architekta adaptującego, który stworzy od nowa prawdziwy model przestrzenny zmienionej bryły.

-- Śro 05 Cze 2013 9:51 --

Tosia75 napisał(a):Dobudowanie wykusza w tym momencie jest już nie możliwe. Zrobimy tak jak w tarocie eko. Zostanie tylko balkon z przodu i nad salonem. No i cos tam się jeszcze pomyśli jak już będzie dom ocieplony. Ta pergola ogrodowa bardzo fajny pomysł.

Dziękujemy za zdjęcia w Galerii i liczymy na kontynuację Albumu w miarę postępu budowy. To pierwsza realizacja Tarota pokazana na Forum :P.
Avatar użytkownika
Architekt
Ekspert
 
Posty: 4130
Obrazy: 361
Dołączył(a): Pt 05 maja 2006 14:06
Podziękował : 221 razy
Otrzymał podziękowań: 535 razy

Re: Projekt TAROT

Postprzez zimuaka » Wt 11 cze 2013 22:17

Witam,

interesuje mnie czy istnieje możliwość jednoczesnego:

1. Powiększenia odrobinę łazienki na parterze - chciała bym mieć wbudowany prysznic w bryle łazienki (mieć zamontowane same drzwi prysznicowe przesuwne a nie kabinę prysznicową narożną )

2. Zlikwidowanie drzwi do kuchni od strony sieni - aby nie tracić ciepła i po tej stronie stworzyć spiżarkę,

3. Czy da się zrobić wejście do salonu bliżej korytarza w przypadku takiego usytuowania spiżarki. Zaraz za jej końcem stworzyć wejście do kuchni (na ścianie od salonu), dalej poprowadzić ściankę działową - tylko że kończyła by się na oknie. - i tu jest problem.

4. Likwidacji bocznych balkonów. - czy zmienia to znacznie projekt?

5. Ewentualnie likwidację kominka.
Avatar użytkownika
zimuaka
 
Posty: 12
Dołączył(a): Wt 07 maja 2013 13:59
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

TAROT ze spiżarnią i większą łazienką

Postprzez Architekt » Śr 12 cze 2013 13:02

Obrazek
Powiększenie łazienki w celu wyodrębnienia większej przestrzeni na prysznic może się odbyć tylko kosztem szerokości holu. Przy wejściu do niemałego :!: domu powstaje ciasny korytarzyk z dwojgiem drzwi :|. Można by rozważyć wydłużenie budynku o 10-20cm, do 12,20m lub wybrać Tarota Atu, gdzie jest więcej miejsca na powiększenie łazienki, a z ryzalitu jadalni można zrezygnować.
Doprojektowanie spiżarni pogorszy trochę warunki wentylacji kuchni i podłączenia okapu. Otwory znajdują się w stropie, a komin na poddaszu przy drzwiach do sypialni. Przesuwanie go nie byłoby łatwe, ale architekt adaptujący może przećwiczyć jeszcze jakieś inne ustawienia. W każdym razie drzwi kuchnia - spiżarnia powinny być ażurowe, aby ułatwić przepływ powietrza.
Balkony można zlikwidować (zgoda autora) i np. pozostawić drzwi balkonowe z barierką (tzw.porte fenetre); także kominek.
Avatar użytkownika
Architekt
Ekspert
 
Posty: 4130
Obrazy: 361
Dołączył(a): Pt 05 maja 2006 14:06
Podziękował : 221 razy
Otrzymał podziękowań: 535 razy

Re: Projekt TAROT

Postprzez zimuaka » Pt 14 cze 2013 11:07

Dziękuję Panu bardzo za odpowiedź i świetna ilustrację.
Avatar użytkownika
zimuaka
 
Posty: 12
Dołączył(a): Wt 07 maja 2013 13:59
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Re: Projekt TAROT

Postprzez jarand » Śr 19 cze 2013 21:54

Dzien dobry,
Wielka prośba do inwestorów o zamieszczenie kilku zdjęć z realizacji projektu.
Avatar użytkownika
jarand
 
Posty: 5
Obrazy: 1
Dołączył(a): So 04 sie 2012 10:09
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 15 razy

Re: Projekt TAROT

Postprzez Architekt » Cz 20 cze 2013 12:42

jarand napisał(a):Dzien dobry,
Wielka prośba do inwestorów o zamieszczenie kilku zdjęć z realizacji projektu.

Przyłączamy się do apelu jarand.
ryba4x4 - nie daj się prosić :P. Wystarczy najprostszy aparat cyfrowy.Wklejanie zdjęć jest banalnie proste, w Galerii na wszelki wypadek - instrukcja. Tosia75 już pokazała kilka ujęć z murowania ścian - liczymy na systematyczna kontynuację.
Avatar użytkownika
Architekt
Ekspert
 
Posty: 4130
Obrazy: 361
Dołączył(a): Pt 05 maja 2006 14:06
Podziękował : 221 razy
Otrzymał podziękowań: 535 razy

Re: Projekt TAROT

Postprzez jarand » Cz 20 cze 2013 23:41

Zdjęcia z realizacji tego projektu można znaleźć tutaj:
[zaloguj się aby zobaczyć linki]

[zaloguj się aby zobaczyć linki]

Za ten post autor jarand otrzymał podziękowanie od
Architekt(Pt 21 cze 2013 7:46)
Ocena:11.11%
 
Avatar użytkownika
jarand
 
Posty: 5
Obrazy: 1
Dołączył(a): So 04 sie 2012 10:09
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 15 razy

Re: Projekt TAROT

Postprzez jarand » N 23 cze 2013 10:57

Dzień dobry,
Co myślicie o takiej modyfikacji:

Obrazek

Powiększony pokój na parterze do ok. 10m2 i łazienka do ok.3,5m2.
Jeśli znacie inne gotowe już projekty z podobnym metrażem i przy zachowaniu elewacji frontowej 12m, to proszę pisać.
Avatar użytkownika
jarand
 
Posty: 5
Obrazy: 1
Dołączył(a): So 04 sie 2012 10:09
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 15 razy

powiększony pokój i łazienka na parterze

Postprzez Architekt » Pn 24 cze 2013 7:56

jarand
Większy pokój przy salonie to większa łazienka na poddaszu, a ta już jest obszerna.
Większa łazienka pod schodami przy zasłonięciu ścianą salonu wejścia na schody niewygodnie zacieśni hol (pokazaliśmy to naszkicuj dla zimuaki wyżej).
Pomysły jarand realizuje za to projekt Zoltan http://www.archeton.pl/projekt-domu-zol ... opisogolny.
Avatar użytkownika
Architekt
Ekspert
 
Posty: 4130
Obrazy: 361
Dołączył(a): Pt 05 maja 2006 14:06
Podziękował : 221 razy
Otrzymał podziękowań: 535 razy

Re: Projekt TAROT

Postprzez lukasz.wasacz@ghb.pl » N 20 paź 2013 23:02

Witam ! Czy buduje ktoś ten domek na Podkarpaciu ???
Avatar użytkownika
lukasz.wasacz@ghb.pl
 
Posty: 3
Dołączył(a): Cz 10 paź 2013 22:16
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Re: Projekt TAROT

Postprzez poliglotka » Pt 25 paź 2013 8:09

Ja też dołączam się do prośby o zamieszczenie zdjęć z realizacji budowy, chętnie obejrzę:)
Obrazy na ściany z modnymi motywami -
Kod: Zaznacz cały
http://obrazynasciany.pl/
Avatar użytkownika
poliglotka
 
Posty: 3
Dołączył(a): Cz 24 paź 2013 15:38
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

zdjęcia bulianki

Postprzez Architekt » So 26 paź 2013 19:14

bulianka napisał(a):Witam!
Mamy już projekt Tarota, a w przszłym tygodniu odbieramy pozwolenie na budowę. Może uda się przed zimą wylać fundamenty? Kto wie? Jeśli chodzi o zmiany to na pewno zmniejszymy liczbę balkonów, bo 3 to zdecydowanie za dużo. Zaczynając od tego nad wejściem, ale jak go zlikwidujemy, to i kukułkę - czy jak to się nazywa? - a jak kukułkę to trzeba pomyśleć jak zmienić dach, żeby nad wejściem zadaszenie jakieś było. I narazie pozostaje nam "wysunięcie" dachu tak jak nad tarasem. Pomysł z "wyspą" w kuchni rewelacyjny:)) I w zasadzie to wszystko co chcemy zmienić. Chyba, że w międzyczasie wpadnie nam coś do głowy? Pozdrawiam.

No i chyba wpadło....
Dziękujemy za zdjęcia w Galerii. Widać na nich niskie okno, tuż nad blatami w kuchni. Ciekawe jak się sprawdzi, bo co prawda można nad nimi powiesić szafki, ale czy nie szkoda praktycznego widoku na wejście do domu? To nowoczesne,efektowne dla wnętrz rozwiązanie najczęściej stosuje się, jeśli otoczenie domu nie jest estetyczne. Jako jedyne tego typu okno w tradycyjnej bryle Tarota, czy nie wygląda trochę obco :roll: ?
Avatar użytkownika
Architekt
Ekspert
 
Posty: 4130
Obrazy: 361
Dołączył(a): Pt 05 maja 2006 14:06
Podziękował : 221 razy
Otrzymał podziękowań: 535 razy

Re: Projekt TAROT

Postprzez bulianka » So 07 gru 2013 23:12

Witam,
Tak, zdecydowaliśmy się na nietypowe okno w kuchni. Widok z niego mamy na podwórko sąsiada więc spełni ono swoją funkcję:) Poza tym szalenie nam się podoba:)
Na chwilę obecną mamy położone tynki i ocieplone pokoje na górze:) :roll: i czekamy na wiosnę:) Pozdrawiam.
Avatar użytkownika
bulianka
 
Posty: 4
Obrazy: 6
Dołączył(a): N 07 paź 2012 20:14
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 14 razy

Re: Projekt TAROT

Postprzez janko » Wt 14 sty 2014 1:14

Witam
Pytanie do Architekta.

Jestem w takcie budowy Tarota.
Mam w planach:
- Założenie rekuperacji i całkowitej rezygnacji z wentylacji grawitacyjnej.
- Z powodu położenie budynku spodziewam się dużych i mocnych wiatrów. Planuje wylać na poddaszu strop zamiast konstrukcji jętkowej.
- Docieplić Budynek zamiast 15cm wełny dać 20cm styropianu. strop na poddaszu docieplić 30cm styropianu lub waty a może jeszcze lepsze wyjście piany poliuretanowej tak ze 25cm.
- Zrezygnować z okien Dachowych poza łazienkowym.
- Przykryć dachówką

Czy to dobre pomysły???

Pozdrawiam.
Załączniki
Avatar użytkownika
janko
 
Posty: 6
Dołączył(a): Wt 14 sty 2014 0:49
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

TAROT - zmiany janko

Postprzez Architekt » Wt 14 sty 2014 13:01

janko,
Każde rozwiązanie ma plusy i minusy. Te wynikające z wprowadzenia drugich drzwi balkonowych w salonie zamiast okna pokazuje szkic:
Obrazek
Dopływ świeżego powietrza przez okno do garderoby jest nieoceniony (wentylacja mechaniczna załatwia ten problem). Okna dachowe można zmniejszyć ograniczając ich koszt i straty ciepła. W głównej sypialni, bez okna dachowego, powstanie głębokie, ciemnawe miejsce z łóżkiem.
Wszystkie rozwiązania sprzyjające energooszczędności (rekuperacja, grubsza izolacja) są dziś polecane, ale wiążą się z większymi kosztami budowy. Podobnie zwiększone bezpieczeństwo konstrukcji poddasza.
Avatar użytkownika
Architekt
Ekspert
 
Posty: 4130
Obrazy: 361
Dołączył(a): Pt 05 maja 2006 14:06
Podziękował : 221 razy
Otrzymał podziękowań: 535 razy

Re: Projekt TAROT

Postprzez janko » Wt 14 sty 2014 23:04

Witam chciałem dołączyć zdiecia ale są wymygania max 256kiB-straszne ograniczenia!!!
:P

WoW !!!! kolejne ograniczenia. Trzeba być informatykiem:-(
Załączniki

Za ten post autor janko otrzymał podziękowanie od
Architekt(Śr 15 sty 2014 12:23)
Ocena:11.11%
 
Avatar użytkownika
janko
 
Posty: 6
Dołączył(a): Wt 14 sty 2014 0:49
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

TAROT - zdjęcia

Postprzez Architekt » Śr 15 sty 2014 12:25

janko,
instrukcję tworzenia Albumu znajdziesz w zakładce Galeria.
Avatar użytkownika
Architekt
Ekspert
 
Posty: 4130
Obrazy: 361
Dołączył(a): Pt 05 maja 2006 14:06
Podziękował : 221 razy
Otrzymał podziękowań: 535 razy

Re: Projekt TAROT

Postprzez janko » Śr 15 sty 2014 13:25

Dziękuję za pomoc.
Avatar użytkownika
janko
 
Posty: 6
Dołączył(a): Wt 14 sty 2014 0:49
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: Projekt TAROT

Postprzez justynaseba » Cz 13 lut 2014 23:18

witam
Czy jest szansa, że ktoś podzieli sie informacją o koszcie budowy tego domu
Avatar użytkownika
justynaseba
 
Posty: 1
Dołączył(a): N 09 lut 2014 21:56
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Re: Projekt TAROT

Postprzez janko » Pt 14 lut 2014 0:34

Witam
Prowadzę małe rozliczenia.
Mam domek na etapie stanu surowego otwartego bez dachu. koszt z uzgodnieniami 95 000,00zł
Ja ten projekt trochę docieplam i modernizuje w kierunku pasywnym więc bedzie mnie kosztował zapewne jakieś 100 000,00 zł drożej.
Zapraszam do dyskusji.
Avatar użytkownika
janko
 
Posty: 6
Dołączył(a): Wt 14 sty 2014 0:49
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: Projekt TAROT

Postprzez janko » Wt 24 cze 2014 23:24

Witam
Piszę do Architekta.

Podoba mi się dużo światła w salonie.
Wymyśliłem ze za miast okna balkonowego 1,8 m wstawię większe przesuwne 2,5 m.
Mam tylko obawy czy pozostałe fragmenty ścian wytrzymają?
Nad mienie ze już dołożyłem nie projektowany strop betonowy na poddaszu.
Z drugiej strony laliśmy ławy dużo szersze niż w projekcie i to z betonu B20.

Załączam fotki stanu faktycznego i miejsce gdzie chcę poszerzyć okno.
Dziękuję za wszystkie wskazówki.

Z poważaniem Janko!!
Załączniki
Avatar użytkownika
janko
 
Posty: 6
Dołączył(a): Wt 14 sty 2014 0:49
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

TAROT - światło w salonie

Postprzez Architekt » Śr 25 cze 2014 8:43

janko,
salon jest bardzo dobrze oświetlony, a, jak widać na Twoich zdjęciach, szerszy otwór wygląda w elewacji znacznie gorzej :|. Trzeba też pamiętać że zmienią się możliwości aranżacji salonu w sytuacji, kiedy zacznie "brakować ścian".
Warunki konstrukcyjne w budynku, po ewentualnym poszerzeniu drzwi balkonowych, musi przeanalizować w obliczeniach dołączonych do dokumentacji budowy uprawniony projektant.
Avatar użytkownika
Architekt
Ekspert
 
Posty: 4130
Obrazy: 361
Dołączył(a): Pt 05 maja 2006 14:06
Podziękował : 221 razy
Otrzymał podziękowań: 535 razy

Następna strona


{ SIMILAR_TOPICS }

Projekt TAROT MINI
Dział: Projekty Archetonu
Autor: Architekt
Odpowiedzi: 144

Projekt TAROT ATU
Dział: Projekty Archetonu
Autor: Architekt
Odpowiedzi: 13

Projekt TAROT EKO
Dział: Projekty Archetonu
Autor: Architekt
Odpowiedzi: 0

Projekt TAROT STO
Dział: Projekty Archetonu
Autor: Architekt
Odpowiedzi: 0


Powrót do Projekty Archetonu

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość