Pompy ciepła vs panele słoneczne

Materiały budowlane, budowa domu i porady.

Pompy ciepła vs panele słoneczne

Postprzez ligusfigielski » Cz 13 lip 2017 13:13

Witam, stoję przed wyborem - czy lepiej pójść w pompy ciepła czy panele słoneczne? Wiem, że do paneli są dopłaty, nie wiem jak to jest z pompami ciepła, ale pewnie te drugie są bardziej wydajne - tak mi opowiadała sąsiadka, która je posiada i poleca. Czy ktoś ma i może polecić?

Pozdrowienia.
ligusfigielski

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Re: Pompy ciepła vs panele słoneczne

Postprzez Architekt » Cz 13 lip 2017 15:21

ligusfigielski
trudno uszeregować różne rodzaje odnawialnych źródeł energii na jakiejś bezwzględnej skali wydajności i opłacalności. To, w które z nich zainwestować zależy od wielu czynników. Np.: czy dopiero planujesz budowę domu, czy już mieszasz? Tu panele wydaja się prostsze do włączenia w istniejący układ zasilania, choć kształt dachu i istniejące zacieniające przeszkody mogą nie sprzyjać tej inwestycji.
Jaka pompa? Powietrzna, wodna? Gruntowa? (masz miejsce na rurarz poziomy czy przed budowa i zagospodarowaniem działki wykonasz odwiert pionowy?)
Wiele zależy od miejscowych warunków naturalnych. Można łączyć pracę paneli fotowoltaicznych i pompy ciepła.
Najlepiej zwrócić się do kilku specjalistycznych firm z prośbą o ofertę - rozeznasz się w nakładach i spodziewanych zyskach.
Pamiętaj, że w przypadku OZE konkretne warunki w danej lokalizacji mają kluczowe znaczenie dla efektywności przedsięwzięcia.
Opinie innych inwestorów, mogą być więc mylące i dla Ciebie nieprzydatne.
Architekt
Ekspert

Obrazy: 361
Podziękował : 217 razy
Otrzymał podziękowań: 532 razy

Re: Pompy ciepła vs panele słoneczne

Postprzez Justin » Śr 02 sie 2017 14:57

To jaj mam nieco inne pytanie- czy lepsza jest pompa ciepła Qi10, czy Danfoss DHP-L Opti 12?
Dodam że za chwilę ruszam z budową domu, także jeszcze wszystko jest elastyczne.
Miał ktoś może do czynienia z którąś z tych pomp?
Justin

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Powrót do Budowa domu