Ogród na dachu

Materiały budowlane, budowa domu i porady.

Ogród na dachu

Postprzez Marynata » Śr 18 mar 2015 15:58

Hej
Podoba się Wam koncepcja robienia tarasów na płaskich dachach? Ja, przyznam się, że początkowo nie byłam czymś takim zainteresowana, ale zmieniłam zdanie, gdy zobaczyłam, jakie można sobie ogrody w wersji mini zrobić na własnym domu. Sądzę, że istnieją sposoby, by tak odgraniczyć i odizolować warstwę roślin od dachu, by nie szkodziła budynkowi.
Obrazek
źródło zdjęcia: [zaloguj się aby zobaczyć linki]
Marynata

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: Ogród na dachu

Postprzez Wojciech_Maslowski » Cz 19 mar 2015 19:12

Widziałem już takie ogrody na dachach. Zastanawiam się czy w takich domach nie ma wilgoci przez ten ogród.
Wojciech_Maslowski

Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postprzez kotecky » Wt 24 mar 2015 16:44

Jeżeli ogród jest zrobiony porządnie i dach jest zrobiony porządnie to moim zdaniem nie ma prawa nic się dziać złego.
kotecky

Postprzez Ogrodolandia » Cz 26 mar 2015 19:18

Ogrody na dachach wyglądają bardzo efektownie, jeśli są dobrze zaplanowane oraz porządnie wykonane nie mają prawa wpływać na budynek.
Pamiętajcie o ogrodach...
Ogrodolandia

Podziękował : 2 razy

Postprzez AyanPrince » Pt 27 mar 2015 9:10

Waooo Realy nice :) 8)
Try out our free [url=http://www.test-king.com/]ccna training[/url] and testking.By using our latest [url=http://www.bentley.edu/]bentley[/url] training courses to get high flying success in final and [url=http://www.cca.edu/]cca.edu[/url] exams
AyanPrince

Re: Ogród na dachu a zielony dach

Postprzez Architekt » Pt 27 mar 2015 12:03

Ogród na dachu to poważne przedsięwzięcie techniczne, bo krzewy i małe drzewa wymagają znacznej warstwy gleby. Idą za tym duże obciążenia i spore koszty konstrukcji nośnych.
Prostsze i powszechniejsze są tzw. zielone dachy. Pokrywa się je trawą lub drobnymi bylinami i krzewinkami z rozwijanych mat . Stanowią alternatywę dla płaskich dachów pokrytych nietrakcyjnymi estetycznie powłokami bitumicznymi lub żwirem czy kamieniami. W centrach wielkich aglomeracji mają istotny wkład w produkcję deficytowego tlenu.
Architekt
Ekspert

Obrazy: 361
Podziękował : 217 razy
Otrzymał podziękowań: 532 razy

Postprzez katarzybab1 » Pt 27 mar 2015 14:59

Bardzo fajny efekt:) myślę że jest tam odpowiednie zabezpieczenie.
katarzybab1

Postprzez libi » Pt 27 mar 2015 17:12

Świetne rozwiązanie, mam jednak swój taras w domu ze spadzistym dachem, taka okolica, że to konieczne. Równie dobrze można pomyśleć przy takich rozwiązaniach o płytach tarasowych, jasny Trawertyn świetnie się nadaje do zieleni. Taras ma tę zaletę, że zapewnia chyba nieco więcej prywatności niż ogród na dachu, ja należę do osób którym na tym zależy.
libi

Podziękował : 2 razy
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Postprzez Goral » Pt 03 kwi 2015 0:53

Witam.
Ogród na dachu to świetne rozwiązanie, polepsza mikroklimat przez wydzielanie tlenu i redukcję dwutlenku węgla, oczyszcza powietrze z pyłów, kurzu i spalin (filtrowanie około 10-20% szkodliwych substancji z powietrza). Dzięki roślinom rosnącym na dachu zmniejsza się ilości wody opadowej odprowadzanej do kanalizacji, bo gromadzą one 50-90% jej objętości. Zatrzymana woda paruje po pewnym czasie z powrotem do atmosfery, co wpływa na zwiększenie wilgotności powietrza. Dachy, na których zaplanowano ogród, redukują hałas w budynku o mniej więcej 8 dB. Są też dobrą izolacją termiczną – zimą akumulują ciepło (co przynosi oszczędności energii rzędu 30%), a latem chronią przed nagrzewaniem (przy nasłonecznieniu temperatura na dachu może osiągać 80°C, zaś na dachu obsadzonym roślinami zaledwie 30°C). Z kolei wykorzystywanie do ich budowy materiałów pochodzących z recyklingu – na przykład polietylenu, kauczuku, EPS – obniża koszty inwestycji.
Goral

Postprzez robert81 » Śr 20 wrz 2017 14:44

To prawda, ogrody na dachu są nie tylko ładne, ale też funkcjonalne :)
Ale co do tej pierwszej cechy - wyobraźcie sobie coś podobnego w sercu wielkiej metropolii :O
W Ameryce już są na porządku dziennym, a u nas jak to wygląda? Ma ktoś jakieś info albo zdjęcia?
Ja na razie słyszałem tylko, że mają powstać nowe apartamenty w Wawie i właśnie na budynku ma być ogród, aż jestem ciekawy jak im to wyjdzie, bo to dość trudna sprawa z takimi ogrodami :)
Zobaczcie wizualizację i piszcie, co myslicie. Jaką metodą robią? http://artdecowola.pl/
robert81

Postprzez gebu72 » N 01 paź 2017 10:45

a co z tym ogrodem jest
gebu72

Postprzez krzewyozdobne » Wt 03 paź 2017 10:35

Dobrze wykonany ogród będzie zawsze piękny - nie ważne czy na dachy czy na ziemi :P
https://krzewyozdobne.net
krzewyozdobne

Powrót do Budowa domu