Kontrastowe kolory?

instalacje, aranżacje, wyposażenie

Kontrastowe kolory?

Postprzez regon » Śr 17 maja 2017 15:16

Pomysł mojej partnerki jest taki, że w pokoju dziennym dwie ściany pomalować np. na biało, a dwie na czarno. Czy kontrasty się sprawdzają? Średnio mi się widzi takie połączenie, ale może się nie znam? To może dobrze wyglądać?
regon

Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 6 razy

Re: Kontrastowe kolory?

Postprzez Filipka » Cz 18 maja 2017 18:43

To zależy głównie od tego, jakie będą odcienie tych kolorów. Jeśli to będzie mocno wyrazisty czarny, to może to wyglądać całkowiem fajnie. Wyblakła czerń już kiepsko. Mnie się takie połączenia podobają, ale na pewno nie w całym domu. Można tak sobie strzelić np. jedno pomieszczenie.
Filipka

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Postprzez Architekt » Cz 18 maja 2017 20:10

Kolorystyka - stonowana czy kontrastowa, nigdy "nie pracuje" sama na efekt całej aranżacji wnętrza. Jest elementem pomysłu na całość, dlatego kategoryczne stwierdzenie, że kontrasty są świetne albo do niczego - nie mają sensu.
Jakie duże jest wnętrze? Ciemne kolory optycznie pomniejszają przestrzeń. Jaki ma kształt? Jedna czarna ściana, zwłaszcza krótsza - czemu nie. Dwie, przy niewielkim rozmiarze pokoju - raczej ryzykowne. Na jaką stronę świata wychodzi pokój? Jakie jest okno....?
Architekt
Ekspert

Obrazy: 361
Podziękował : 217 razy
Otrzymał podziękowań: 532 razy

Postprzez RobertWu » N 21 maja 2017 21:15

Dokładnie, trudno cokolwiek stwierdzić po takich ogółach. Wielkość, układ, strona świata, jakie do tego meble i dodatki - wszystko ma tu znaczenie.
RobertWu

Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postprzez libi » Pn 29 maja 2017 21:00

Kontrasty się sprawdzają, ale nie takie ostre. Bardziej w przypadku ścian, które mają jakiś kolor. Można nawet z powodzeniem łączyć kilka kolorów ścian. Podaję link do artykułu, które nieco przybliża to zagadnienie.

[zaloguj się aby zobaczyć linki]
libi

Podziękował : 2 razy
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Postprzez ignas30 » Śr 31 maja 2017 10:13

Bardzo fajny artykuł, sporo przydatnych informacji. Moim zdaniem każdy pomysł jest wart rozważenia, ale zawsze trzeba zachować zdrowy rozsądek. To znaczy ja osobiście nie łączyłbym w jednym pomieszczeniu więcej niż 2 kolorów. Biel z czernią fajnie się komponuje, ale resztę rzeczy też trzeba dobrać odpowiednio, np. podłogę. No i muszą być w takim przypadku bardzo dobre farby też. Magnat tu się nadaje w sam raz.
ignas30

Postprzez libi » Śr 31 maja 2017 14:56

Biel i czerń w pokoju w którym na co dzień żyjemy - ja jestem absolutnie na nie. :)

A te aranżacje Magnata są super- mają talent do łączenia oryginalnym kolorów tak, że pomieszczenia wygląda i interesująco i schludnie. Ja sobie czasem przeglądam nawet jak nie planuje malowania. Większość z nich jest też ponadczasowa - nie znudzą się po dwóch sezonach. :)
libi

Postprzez paddingtton » So 10 cze 2017 7:24

Mi się podobają takie kontrastowe kolory. Ożywiają pomieszczenie.
paddingtton

Postprzez Lena38 » Pn 19 cze 2017 17:34

Świetnie to wygląda i faktycznie sprawdza się. My mamy w salonie biel i szarość, dopasowaliśmy sobie w Meble Hot wspaniałe mebelki, a centralnym punktem jest oczywiście biały narożnik. Fajnie to wygląda i rzeczywiście daje takie no nazwijmy, że złudzenie, że pokój jest o wiele większy. Koleżanka z pracy jak zobaczyła salon po remoncie też stwierdziła, że u siebie zastosuje taką kontrastowość.
Lena38

Postprzez Helen1970 » Pt 11 maja 2018 13:53

Mam w salonie szare ściany - jasny szary, do tego białe meble, biały kominek. I to bardzo mi się podoba, ale czarny do salony... chyba nie bardzo. Jeszcze jak 1 ściana ok ok, ale 2? Dla mnie za ciemno, za mroczno.
Helen1970

Postprzez Bernadeta78 » Pn 14 maja 2018 15:18

Mi też kolory kontrastowe się podobają, ale ja rozwiazałam to tak, że ściany są białe, ale meble czarne. Też fajnie wyglada! :) :twisted:
Bernadeta78

Postprzez libi » Śr 16 maja 2018 11:40

Białe ściany i czarne meble to już jest pomysł. Ja mebli nie chcę zmieniać, więc jakbym miał się zdecydować na kontrast na samych ścianach to zrobiłbym coś takiego.

Obrazek
libi

Postprzez Wojciak332 » So 19 maja 2018 11:51

kontrastowe kolory się sprawdzają, ale myśle że czarny z białym to za mocne połączenie, a przynajmniej dla mnie
Wojciak332

Postprzez libi » N 20 maja 2018 21:06

Tu jeszcze jeden przykład dobrego łączenia bardzo ciemnego koloru z białym. Niemniej nadal to nie jest czarny.

Obrazek
libi

Postprzez Dulux Polska » Śr 23 maja 2018 13:07

Witaj Helen1970, typowym sposobem na optyczne powiększenie małego pokoju jest sięgnięcie po biały kolor, a ciemniejsze odcienie są pomijane, ponieważ – w powszechnym mniemaniu – tworzą wrażenie zamkniętej i ciasnej przestrzeni.
Warto jednak pamiętać, że niektóre ciemniejsze odcienie, np. głęboki atramentowy, w rzeczywistości dodają przestrzeni i głębi i optycznie powiększają pomieszczenie. W naszym artykule https://www.dulux.pl/pl/inspiracje/ciemniejsze-odcienie-tylko-dla-odwaznych prezentujemy kilka pomysłów na wykorzystanie kontrastowych kolorów, które dodają wnętrzom unikalny charakter.
Pozdrawiam Ekspert Dulux
Dulux Polska

Postprzez Moganda » Pt 29 mar 2019 12:43

Ciekawiej kontrasty wyglądają, jak nie są zastosowane 1:1, tylko np. 1 ściana czarna, 3 białe + wprowadzenie trzeciego koloru w dodatkach. Albo może być 1 ściana czarna, dwie w biało- czarne wzory, pasy, koła czy coś takiego i 3 biała. Łatwiej i bezpieczniej kontrasty stosuje się w kuchni, wtedy można zagrać kolorem mebli i armatury kuchennej i wybrać białą albo czarną, takie modele ma Kludi [zaloguj się aby zobaczyć linki]
Moganda

Postprzez libi » N 14 kwi 2019 15:02

Moganda dobrze piszesz - takie łączenie barw to już wyższa szkoła jazdy i trzeba mieć dobry plan i wyczucie stylu, aby to się udało. Oprócz kolorów ścian są jeszcze przecież meble, dodatki, które wprowadzają własne barwy i też należy mieć to na uwadze.

Ja bardzo lubię te inspiracje ze strony Magnata - bo pokazują łączenia wielu kolorów w jednym pokoju. I raczej im się udają te aranżacje. :)
libi

Postprzez paddingtton » Pt 17 maja 2019 10:23

Ja bym się bała łączyć tak mocne kolory. Jednak jest duże ryzyko, że to nie wyjdzie.
paddingtton

Postprzez Tymoteusz1 » Wt 16 lip 2019 15:05

Faktycznie, jeśli zrobicie to z głową, to efekt może być niesamowity. Pamiętajcie, że dobranie odpowiednich kolorów ma wpływ na samopoczucie panujące w danym miejscu. Jeśli nie czujecie się dobrze w doborze, to poczytajcie na ten temat w specjalnych poradnikach. Warto też dobrać odpowiednie włączniki, które będą odpowiednio kontrastowały ze ścianą. W takim przypadku świetnie sprawdzą się panele dotykowe z [zaloguj się aby zobaczyć linki] Sami przekonajcie się, jaki może dać to efekt końcowy.
Tymoteusz1

Powrót do Juz mieszkam