Jakie ogrzewanie dla domu

Materiały budowlane, budowa domu i porady.

Jakie ogrzewanie dla domu

Postprzez Ewa137 » Pn 03 sty 2011 18:24

Witam piszę bo jestem na etapie ogrzewania mam dylemat jaki zastosować ogrzewanie w domu i wiadomo ile kosztuje bo gdzie tam koniec budowy interesuje mnie pompa ciepła tylko czy to nie jest zbyt droga inwestycja proszę o porady pozdrawiam .
Ewa137

Obrazy: 0
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Re: Jakie ogrzewanie dla domu

Postprzez Architekt » Wt 11 sty 2011 12:52

Istotnym kryterium przy wyborze najbardziej ekonomicznego systemu ogzewania jest wielkość budynku.
Jeśli Ewa137 poda bliższe informacje o swoim domu (czy to nie Aster?), spróbujemy oszacować opłacalność inwestycji w pompę ciepła w jej sytuacji.
Architekt
Ekspert

Obrazy: 361
Podziękował : 217 razy
Otrzymał podziękowań: 532 razy

Postprzez anetadudzik » Śr 19 sty 2011 2:01

witam ja chciałabym sie dowiedziec o najkorzystniejszy typ ogrzewania dla domu zoja lux g2 ,zoja lux ,zoja eko
anetadudzik

Otrzymał podziękowań: 7 razy

Postprzez Architekt » Śr 19 sty 2011 14:11

anetadudzik,
nie możemy wiarygodnie odpowiadać na tak ogólnie postawione pytania. Nie znamy żadnych realiów lokalizacji działki (jaka jest dostępność do sieci gazowej?, czy warunki naturalne oraz ewentualne wsparcie ze strony gminy sprzyjać będą inwestycjom w niekonwencjonalne źródła ciepła takie, jak np. solary?). Co oznacza dla Ciebie określenie "najlepsze ogrzewanie"? Najtańsze? Najczystsze ekologicznie? Wymagające minimum obsługi? To dla nas równanie ze zbyt wieloma niewiadomymi.
Każdy z wymienionych projektów ma zaproponowany sposób ogrzewania oraz obliczone w projekcie instalacji sanitarnych zapotrzebowanie na ciepło (to rozwiązanie z projektu jest najlepsze z punktu widzenia kosztów adaptacji projektu, bo... nie wymaga zmian!). W oparciu o te dane oraz miejscowe warunki, własne oczekiwania i możliwości finansowe, z pomocą projektanta adaptującego, należy dokonać przymiarki i ewentualnie szukać rozwiązań alternatywnych.
Polecamy też lekturę postów w tematach dotyczących projektów, o których piszesz.Internauci dzielą się w nich czasem także swoimi spostrzeżeniami i pomysłami dotyczącymi ogrzewania.
Architekt
Ekspert

Postprzez golo » Wt 31 maja 2011 23:56

Witam ekonomiczne jest ogrzewanie na ekogroszek 550zl. tona + mozliwe palenie reczne i drewna np. piece taurus lub sas pompa to bardzo droga inwestycja kilkadziesi@t tysiecy ok.35000 i energia elektrycznadochodzi w eksploatacjii a po 35 latach zwraca sie koszt to ile za to bedzie wegla a jesli chodzi a co2 to chiny stany indie zadymi@ caly swiat to czy europa cos robi w tej sprawie nie ma znaczenia pozdrawiam
golo

Otrzymał podziękowań: 8 razy

Postprzez marlenak » Pn 28 sty 2013 13:45

Przerażają mnie te ceny ogrzewania domu. Jak na razie mieszkamy z mężem w 50m mieszkanku i rachunki są znośne, lecz jak przyjdzie nam ogrzewać cały dom (w planach ~150m2) to będzie problem :(
marlenak

Otrzymał podziękowań: 0 raz

koszty ogrzewania a wielkość domu

Postprzez Architekt » Pn 28 sty 2013 14:56

Wielkość domu i możliwości jego utrzymania są jednym z najważniejszych kryteriów wyboru projektu. Może zdecydować się na coś mniejszego?
Architekt
Ekspert

Postprzez maras2amator » N 19 maja 2013 22:29

Ogrzewanie całego domu? to z własnego doświadczenia najlepiej zainwestowałbym w kocioł kondensacyjny albo jeśli masz dużo kasy to modne ostatnio rozwiązanie w postaci pompy ciepła połączoną z instalacją solarną. Natomiast jeśli miałbyś mniejszy budżet, to na twoim miejscu postawiłbym na pompę ciepła do c.w.u. można w zasadzie powiedzieć że to podgrzewacz wody z pompą ciepła. Tego typu urządzenie jest dużo wydajniejsze niż elektryczny bojler. Generalnie trzeba powiedzieć że ktoś dobrze to wymyślił, że tak skomplikowaną technologię włożył do prostego w obsłudze i instalacji urządzenia. Znalazłem na youtube filmiki Aristona, jednego z producentów tego typu urządzeń. Filmiki pokazują jak działa taka pompa ciepła do c.w.u. i jak łatwa jest w instalacji.
[zaloguj się aby zobaczyć linki]
A Tu na przykład znajdziesz dane dotyczące realnych oszczędności po zainstalowaniu pompy ciepła (tu akurat pompa Aristona) [zaloguj się aby zobaczyć linki]
maras2amator

Postprzez Michal82 » Pn 20 maja 2013 10:35

Teraz to praktycznie co większy producent urządzeń grzewczych, to już ma w ofercie i pompy ciepła i solary. Z tego co wiem, to za kilka lat będzie obowiązek montowania tego typu urządzeń przy budowie nowego domu, lub przy gruntownym remoncie starego.
Z kominkami za pan brat :) .
Michal82

Postprzez damapik » Pt 05 lip 2013 18:40

A słyszeliście o piece gazowe termet? Z opinii jakie przeczytałam na forach wynika, że jest to wydajny sposób na ogrzanie domu.
damapik

Otrzymał podziękowań: 6 razy

Postprzez ala » Pn 15 lip 2013 10:53

Jak dla mnie najlepszym ogrzewaniem domu jest ogrzewanie kominkiem, a co za tym idzie ogrzewanie podłogowe. Nie ma nic przyjemniejszego niż ciepła podłoga w zimowe wieczory. Wiadomo gdy masz w domu kominek troszkę nieraz się nabrudzi, ale co tam, a kiedy się nie brudzi, prawda:D Ale to jest mniej ważne, ostatnio znalazłam fajną rzecz do kominka, a mianowicie przeglądając strony wpadłam na [zaloguj się aby zobaczyć linki] gdzie były kratki wentylacyjne, a raczej fotokratki. Fajna alternatywa dla starej nudnej kratki.
ala

Postprzez Beatusia » Wt 16 lip 2013 13:46

Ja w swoim domu wykorzystałam pompy ciepła stąd [zaloguj się aby zobaczyć linki] i wszystko jest w najlepszym porządku 8)
Beatusia

Postprzez ala » Wt 16 lip 2013 14:29

A może by tak [zaloguj się aby zobaczyć linki] ? Dla mnie to świetne rozwiązanie :) Tanio, funkcjonalnie i przede wszystkim na prawdę poprawia całość wizualną pomieszczenia.
ala

Postprzez archet » Śr 17 lip 2013 13:09

ja polecałbym Ci rozwiązanie na pelet
koszty podobne jak przy ekogroszku, ale zdecydowanie czyściej - mniej popiołu etc.

a kocioł na pelet można kupić już za niecałe 9k - [zaloguj się aby zobaczyć linki]
archet

Postprzez regon » Wt 30 lip 2013 13:13

Proszę bardzo - [zaloguj się aby zobaczyć linki] Spróbujcie znaleźć tańsze, jakościowe grzejniki. Purmo jest w tym momencie najsolidniejsze - jesteście w stanie wskazać przykład dobrych kaloryferów w podobnej cenie?
regon

Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 6 razy

Postprzez Maykell » Pt 02 sie 2013 13:40

Ja ostatnio siedzę trochę w temacie kolektorów słonecznych i wygląda na to, że to w miarę opłacalne rozwiązanie.

Zachęcam, żeby sobie poczytać na ten temat - [zaloguj się aby zobaczyć linki]
„Im mniej człowiek wie, tym łatwiej mu żyć. Wiedza daje wolność, ale unieszczęśliwia.”
Maykell

Postprzez RobertMKL » So 10 sie 2013 18:35

Polecam po prostu pompę cieplną. Montażem i wszystkimi sprawami zajęła się u mnie prywatna firma. Nie musiałem niczego szukać bo wszytko dostałem praktycznie gotowe. [zaloguj się aby zobaczyć linki] możesz zapoznać się ze szczegółami i przy okazji poczytać rady dotyczące ocieplania.
RobertMKL

Postprzez Michal82 » Wt 10 wrz 2013 9:46

To oczywiste, że montażem musi się zająć specjalistyczna firma. Pompę ciepła trzeba wiedzieć jak zamontować :)
Z kominkami za pan brat :) .
Michal82

Postprzez oliwiamilska » Pn 14 paź 2013 23:40

Najlepsze jest ogrzewanie podłogowe. Mamy w łazience, żałuję, że nie zamontowaliśmy w całym domu
oliwiamilska

Postprzez kastanietty99 » Wt 15 paź 2013 11:18

Rzeczywiście takie ogrzewanie podłogowe jest całkiem dobre, ale jak się zdarzy jakaś awaria to trzeba demontować podłogę, aby ją usunąć, co już nie jest takie fajne.
kastanietty99

Postprzez Krzychu44 » Pt 18 paź 2013 12:45

Wszystkie akcesoria i informacje wziąłem od tego sprzedawcy, znają się na rzeczy, jak poszedłem do gościa w stacjonarnym sklepie to sam nie wiedział o czy mówi.. totalna porażka. [zaloguj się aby zobaczyć linki] bez porównania, informacje, i porady odnośnie najlepszych instalacji, niby mam znajomych, którzy się na tym znają ale nowości są jednak w sklepach. polecam zajrzeć, dobry sklep dla tych, którzy niekoniecznie orientują się w sprawach ogrzewania domu, lub tez dla tych niezdecydowanych jak chcą ogrzewać swój dom
Krzychu44

Postprzez Klewazy » Pn 21 paź 2013 10:00

Słyszałem, że wydajne jest ogrzewanie podłogowe, a jak kogoś stać i ma duży dom można też zamontować kominek. Istotne jest regularne [zaloguj się aby zobaczyć linki] tak by wydajnie system działał. Jeśli chodzi o kotły grzewcze to polecam te na eko-groszek.
Klewazy

Postprzez budowniczy » Cz 24 paź 2013 2:27

ja mam ogrzewanie gazowe i kominek dla rekreacji wg mnie najlepszy i najwygodniejsze rozwiązanie.
To tylko ja....:)
budowniczy

Otrzymał podziękowań: 1 raz

Postprzez Anty_5 » Pn 04 lis 2013 17:30

Klewazy napisał(a):Słyszałem, że wydajne jest ogrzewanie podłogowe, a jak kogoś stać i ma duży dom można też zamontować kominek...

Kominek fajnie grzeje w weekendy, kiedy jesteśmy w domu, codzienne rozpalanie, czyszczenie, jak dla mnie nie, rozwiązanie nie pasuje.
Anty_5

Postprzez Gosiaczek1988 » Pn 25 lis 2013 15:02

Polecam ogrzewanie kominkowe z plaszczem wodnym :)
Gosiaczek1988

Postprzez milaaneczka » Cz 28 lis 2013 16:43

A ile kosztuje to ogrzewanie z plaszczem wodnym , slyszalam ze muszą byc jakies pompy >
milaaneczka

Postprzez radoMaj » Pt 29 lis 2013 15:01

płaszcz wodny i kominek fajny ale musisz mieć koniecznie jakąś alternatywę np ogrzewanie elektryczne. Teściowie mają 2 kominki. jeden z płaszczem drugi bez. ten z płaszczem ogrzewa wszystkie pomieszczenia oprócz jednego dzie stoi ten drugi kominek (bardziej dla ozdoby) i oprócz tego mają ogrzewanie elektryczne choć mało z tego korzystają
radoMaj

Postprzez nowak1977 » Wt 03 gru 2013 14:22

Nie zgadzam sie ogrzewanie elektryczne jest bardzo kosztowne.
Ja mam ogrzewanie gazowe, oprócz tego kominek z plaszczem wodnym - cudowna sprawa.
W weekendy kiedy jestem w domu i nie pracuje grzeje tylko przez kominek który znajduje sie w salonie, i tym samym oszczedzam na gazie i mam nizsze rachunki.

Dodam ze kominek sie pieknie reprezentuje .
nowak1977

Postprzez Architekt » Wt 03 gru 2013 14:50

milaaneczka napisał(a):A ile kosztuje to ogrzewanie z płaszczem wodnym , slyszalam ze muszą byc jakies pompy >

Trzeba pamiętać, że kominek z płaszczem wodnym jest jedynie częścią instalacji grzewczej, której podstawa jest kocioł. Współpraca układu kotła z układem takiego kominka wymaga oprzyrządowania.
Szkoda, że nowak1977 nie napisał, skąd jego przeświadczenie o tym, że ogrzewanie elektryczne nie jest kosztowne :roll:, skoro sam używa innego.
Wysokie (bezwzględnie) koszty grzania prądem wynikają w dużej mierze z faktu, że użytkownik nie kupuje, nie obsługuje, nie konserwuje żadnych urządzeń oprócz grzejników. Robi pstryk i ma ciepło. Taka jest cena wygody :P.
Architekt
Ekspert

Postprzez bidak45 » Śr 18 gru 2013 15:51

Pompa ciepła jest droga, choć to pojęcie względne. Najtaniej jest tradycyjny sposób, czyli piec na jakąś pochodną węgla - może być ekogroszek.
W życiu trzeba sobie stawiać ambitne cele, pozdrawiam
bidak45

Postprzez sylwkabaran » Cz 26 gru 2013 18:43

Pompy to najlepsza inwestycja!
sylwkabaran

Postprzez zawisza » Pt 03 sty 2014 18:56

Ekogroszek najlepszy. A co do elektrycznego ogrzewania jako wspomaganie dla kominka z paszczem to zalezy jak duzy jest ten dom. W malym domku moze takie cos zdac egzamin
zawisza

Postprzez piesel » So 04 sty 2014 16:34

Ja mam dom 130 m/2 i mam ogrzewanie gazowe oraz kominek z płaszczem wodnym.
Ostatni rachunek za gaz mam 300 zł, dużo palimy w kominku.
piesel

Postprzez piesel » So 04 sty 2014 16:42

polecam rozwiązanie przedmówcy , rozwiązanie idealne ale nie dla wygodnickich
piesel

Postprzez blacksport » Pn 06 sty 2014 15:33

Ja mam dom po niemiecki (po generalnym remoncie). Zlikwidowałem piece kaflowe i teraz ogrzewam tylko i wyłącznie kominkiem z płaszczem. Powierzchnia 89 m2. Juz 3 zima tak i nie widzę potrzeby dodatkowego ogrzewania.
blacksport

Postprzez stynka » So 11 sty 2014 21:54

Ogrzewanie gazem oraz dodatkowo preferowałbym kolektory słoneczne :) Swietna sprawa!
stynka

Postprzez BartekR » Wt 14 sty 2014 12:48

Zgadzam się z przedmówcą, to bardzo dobre rozwiązanie, które zastosowałem w swoim domu. Profesjonalny projekt przygotowała firma Eran - [zaloguj się aby zobaczyć linki] . Bardzo dobrzy fachowcy, którym chciałbym podziękować za naprawdę dobry i bezpieczny projekt. Polecam.
BartekR

Postprzez maniekk » Cz 16 sty 2014 17:45

najlepszy jest ekogroszek.
maniekk

Postprzez BartiKw » N 26 sty 2014 19:31

W swoim mieszkaniu już od kilku lat ogrzewam mieszkanie za pomocą kotła CO. Świetnie sprawdza się pod tym względem kocioł z podajnikiem, bo dzięki temu nie trzeba co chwilę zaglądać do kotłowni. Bardzo sobie cenię pod tym względem firmę Witkowski, których kocioł użytkuję. Ma bardzo solidne wykonanie, a do tego naprawdę świetnie przekazuje ciepło do systemu ogrzewania.
BartiKw

Postprzez Patka » Wt 28 sty 2014 11:55

Aby ogrzewanie domu było efektywne, konieczna jest odpowiednia izolacja ścian. Można to zrobić na kilka sposobów - odpowiednio uszczelniając okna i drzwi oraz montując instalacje na ścianach budynku. Obecnie popularnym rozwiązaniem jest izolacja natryskowa. Takie usługi oferują np Best Point na [zaloguj się aby zobaczyć linki]
Jest to alternatywa dla ocieplania styropianem.
Patka

Postprzez BartekR » Śr 29 sty 2014 13:02

Co do kominków, to po rozmowie z ekspertem zdecydowałem się na zakup termokominka z płaszczem wodnym firmy LAVA. Zakup był naprawdę opłacalny. Kominek jest dużo oszczędniejszy niż zwykłe kominki, a także daje dużo ciepła, którego moc można regulować. Jest to bardzo solidny i nowoczesny kominek, który przewyższył moje oczekiwania. Jeśli chcecie zakupić dobry kominek to polecam kominek z płaszczem wodnym LAVA.
BartekR

Postprzez mazo » Pt 31 sty 2014 0:10

Jeśli chodzi o panele słoneczne to czy jest to opłacalne do dużego domu (190m2)?
I czy ustawienie ma domu na działce ma duże znaczenie (mniej więcej wsch-zach)?
mazo

Postprzez klosu » Pt 31 sty 2014 1:28

Mówcie co chcecie ale węgiel też się dobrze sprawdza w szczególności w połączeniu z kominkiem
klosu

Postprzez MajaLa » Pt 31 sty 2014 17:40

Mamy piec co na eko groszek. Powierzchnia chaty jakieś 150 metrów. 4,5 tony w ciągu roku (sezon i poza sezonem). Kominek z rozprowadzeniem grawitacyjnym - miał być jako wspomaganie, natomiast kompletnie się nie sprawdził, brudzi i nic więcej. Docelowo kominek będzie przerabiany na płaszcz wodny, bo mimo, że pomysł z grawitacją nam niewypalił, to jednak jesteśmy przekonani, że jest to najbardziej ekonomiczny i ekologiczny sposób na dogrzanie w domu, zwłaszcza, że zawsze ktoś w domu jest. Dodam, że kiedyś mieszkaliśmy w domu z lat 90 tych, z żeliwna instalacją CO i mimo, że piec wygasał przez noc, a rozpalało się go po przyjściu do domu z pracy, to w domu z reguły było w miarę ciepło. Szybciej się też nagrzewał. Wniosek jest jeden - stare nie znaczy gorsze...

Za ten post autor MajaLa otrzymał podziękowanie od
Ali5(Pt 18 lip 2014 11:07)
Ocena:11.11%

MajaLa

Postprzez ostry009 » N 02 lut 2014 23:53

Całkowicie się z Tobą zgadzam. Stare też całkiem nieźle się sprawdza.
[url=http://www.cafemarket.pl/ cofemarket[/url]
ostry009

Postprzez marcinwroblewski » Śr 19 lut 2014 10:34

witam,
ja także posiadam piec na ekogroszek. według mnie jest to aktualnie najlepsze na rynku rozwiązanie grzewcze. dopóki będzie można korzystać z ekogroszka, pozostaję przy nim. polecam także te instalacje innym
marcinwroblewski

Postprzez Ali5 » Cz 08 maja 2014 16:32

MajaLa - mogę z całą pewnością polecić Ci kominek z płaszczem wodnym. Trochę interesuję się sprawami ekologii, o czym kiedyś już pisałem :) Na tej stronie [zaloguj się aby zobaczyć linki] mają bardzo dobrze wyjaśnione, jak działa płaszcz wodny. Polecam sprawdzić :)
Ali5

Postprzez szabada » Cz 24 lip 2014 18:12

zależy ile masz kasy, czasami lepiej zaiwestować więcej, jeśli ma się szanse na realne oszczędności później. ja od siebie dodam, że ostatnio znajomy doradził mi wybór nowych grzejników, wszyscy chwalili fondiala, że są dobre, ale znajomy, który siedzi w budowlance poradził mi firmę alukal - tu macie cennik: [zaloguj się aby zobaczyć linki] jak widać dość przyjazny
szabada

Postprzez aneczka79 » Wt 19 sie 2014 15:33

grzejniki mam firmy kermi, zakupione na allegro, ogrzewanie gazowe.
aneczka79

Postprzez opolanin » So 27 wrz 2014 13:17

a stosuje ktoś pellety do ogrzewania??
opolanin

Następna strona

Powrót do Budowa domu