Jakie ogrzewanie dla domu

Materiały budowlane, budowa domu i porady.

Re: Jakie ogrzewanie dla domu

Postprzez maraa » Cz 20 sie 2015 21:37

Warto palić palletem, to chyba najbardziej ekologiczne paliwo.
maraa

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postprzez Saba85 » Pn 24 sie 2015 11:17

No właśnie opinie są różne z tego co czytam.
Saba85

Postprzez mason » Pn 24 sie 2015 11:33

Na pewno lepiej palić palletem niż węglem, to materiał ekologiczny, który wytwarza się z odpadów drzewnych, głównie trocin. Pallet ma wiele zalet, po pierwsze dzięki niemu można utrzymać kotłownię w porządku, poza tym po spaleniu zostaje niewielka ilość popiołu. Dobrym rozwiązaniem będą piece tego typu: http://www.piecbud.net.pl/produkty1/kotly-c-o/kj-g które spalają zarówno pallet, jak i ekogroszek, węgiel i drewno.
mason

Postprzez anna.kielbasinska » Pt 28 sie 2015 13:03

moim zdaniem najlepsze ale chyba też najdrożśze w fazie budowy i potem podczas eksploataci jest ogrzewanie podłogowe; siostra ma w swoim domu i bardzo sobie chwali, mnie też takie się marzy ale mąż nie chce się zgodzić ;/
Własne cztery kąty<3
anna.kielbasinska

Postprzez lucekk78 » Pn 07 wrz 2015 7:46

Ja też mam ogrzewanie podłogowe. NIe musze się martwić jak dzieci biegają na boso po podłodze.
lucekk78

Postprzez Groch Adam » Wt 10 lis 2015 12:42

Faktem jest, że ogrzewanie podłogowe doskonale się sprawdza. Najlepiej funkcjonuje na dużych powierzchniach. Dlatego inwestuj w nie np. pod podłogą dużego domu czy lokalu użytkowego.
Jeśli mowa o samej formie palenia, to nie ma za specjalnej różnicy czym, byle to robić w odpowiednim przedziale czasowym z wykorzystaniem najwydajniejszego sprzętu np. kotły wysokiej jakości.
Groch Adam

Otrzymał podziękowań: 1 raz

Postprzez Architekt » Wt 10 lis 2015 14:13

Najbardziej sensowne jest połączenie ogrzewania podłogowego z pracą pompy ciepła, bo, z uwagi na niską temperaturę czynnika grzewczego, potrzebna jest znaczna powierzchnia grzejna. W programie DOM na Miarę mamy dla Inwestorów Archetonu pompy ciepła z rabatem.
Pompa ciepła to urządzenie wielkości tradycyjnego kotła, ale nie wymaga specjalnego pomieszczenia. Można zrezygnować z budowy komina oszczędzając już tym samym na zakup pompy. Pompa może stanąć w pomieszczeniu byłej kotłowni, które teraz będzie np. garderobą czy spiżarnią, lub na tyłach garażu, bez konieczności wydzielania ścianką.
Pompa wykorzystuje, dzięki kolektorowi, najczęściej ułożonemu w gruncie, energię geotermalną. Dobrze zaprojektowana i właściwie dobrana do rodzaju gruntu instalacja pompy ciepła obsłuży w pełni cały dom w zakresie ogrzewani* i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Po 3-5 latach zacznie dla nas zarabiać. Będzie to robić przez kolejne co najmniej 50, a nawet 100 lat, zapewniając także poczucie niezależności od zawirowań na rynku i w polityce. Dodatkowa opcja instalacji oferuje latem chłodzenie mieszkania.

Bank Ochrony Środowiska przyjmuje wnioski (należy dołączyć projekt instalacji) na 20% dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Architekt
Ekspert

Obrazy: 361
Podziękował : 217 razy
Otrzymał podziękowań: 532 razy

Postprzez katareii » Śr 11 lis 2015 0:20

Zależy od domu. My mamy 120 metrowy dom opalany olejem opałowym, który zapewnia firma kwiatkowski. Olej jest bardzo kaloryczny, co sprawia, że jest wysoka temperatura przy stosunkowo niskim zużyciu. No i dodatkowo nie musieliśmy na to wykonywać kosztownego projektu, jak w przypadku instalacji gazowej.
katareii

Postprzez Qwert » Pn 23 lis 2015 10:50

Witam, a co myślicie o wentylacji centralnej. Chciałem się dowiedzieć jaka jest różnica między taką wentylacją a wentylatorem ściennym. Od dłuższego czasu chcę zamontować sobie jakiś wentylator w domu tylko nie wiem na jaki się zdecydować, chciałbym aby koszty montażu nie były zbyt duże. Znalazłem taki produkt na stronie: [zaloguj się aby zobaczyć linki] czy myślicie że nadaje się to do domu? Dzięki z góry za odpowiedź, pozdrawiam.
Qwert

Postprzez Trivalis » Pn 23 lis 2015 12:23

Według mnie najlepsze to będą jakieś kotły na co :) Ostatnio słyszłąem że jest taka metoda jak ogrzewanie na podczerwien , słyszeliście o takim czymś kiedys?
[url=http://ogrody-negundo.pl/]zakładanie ogrodów poznań[/url]
Trivalis

Postprzez piotryyZ » Śr 06 sty 2016 14:21

Pellet moim zdaniem jest średnim paliwem. Porównaj sobie jego kaloryczność do gazu lub oleju opałowego – zobaczysz różnicę, a w skali sezonu ubędzie ci sporo kasy. Dlatego ja postawiłem u siebie na olejówkę, instalacja jest tańsza, nie trzeba też ciągle zamawiać paliwa i dokładać do pieca – komfort. Mam dobrego dostawcę, firma Kwiatkowski – przywożą olej po dobrej cenie, a to daje zaoszczędzić.
piotryyZ

Postprzez Kupido » Pn 11 sty 2016 12:56

Warto poczytać kilka ciekawych rzeczy nt. ogrzewania i jego rodzajów oraz plusów i minusów - http://www.klikmapa.pl/ogrzewanie-domu.html
Kupido

Postprzez senda » Pn 23 maja 2016 21:46

my zdecydowaliśmy się na ogrzewanie kotłem c.o , palimy właśnie pelletem i ekogroszkiem. Dosyć długo nie umieliśmy się zdecydować jakie ogrzewanie wybrac ale znajomi nam polecili Piecbud i dzięki życzliwości tamtejszych fachowców mamy kocioł z podajnikiem ślimakowym http://piecbud.net.pl/
senda

Postprzez Archaik » Pn 13 cze 2016 22:11

Rozważaliśmy z żoną ogrzewanie pompami ciepła, ale przeraziły nas koszty. Doszliśmy do wniosku, że nie damy rady tego udźwignąć. Wybraliśmy najbardziej chyba popularne ogrzewanie gazowe. Zdecydowaliśmy się na kocioł kondensacyjny Junkers. Przekonało nas to, że taki typ kotła zmniejsza koszty ogrzewania i zużycie energii. Na razie jesteśmy w fazie wykańczania domu, więc jeszcze nie wiem, jak to wygląda w praktyce. Jednak z opinii, które zebraliśmy od znajomych oraz z różnych forów, wygląda na to, że nie będzie źle. Cieszymy się, że niedługo wprowadzimy się do naszego domu i zimę spędzimy już we własnym ciepełku.
Archaik

Postprzez OnlineExpert » Pt 23 wrz 2016 12:45

Witam,

Jeżeli do budynku podłączona jest sieć gazowa oraz planowane jest zastosowanie ogrzewania podłogowego, to najbardziej opłacalnym rozwiązaniem w większości budynków jest gazowy kocioł kondensacyjny, który pozwala na bezobsługowe i pewne wytwarzanie ciepła dla budynku. Poprzez obniżenie temperatury pracy instalacji oraz odzysk energii cieplnej ze skroplin możemy uzyskać wyższą sprawność układu, zwłaszcza przy współpracy z instalacją ogrzewania podłogowego. W przypadku braku podłączenia budynku do sieci gazowej polecam wybór pompy ciepła, gdyż jest to znacznie korzystniejsze rozwiązanie w porównaniu do kotła zasilanego gazem LPG. O wyżej wymienionych urządzeniach, jak i innych rozwiązaniach ogrzewania budynku, można przeczytać na stronie internetowej http://www.junkers.pl/produkty/
Pozdrawiam,

Postprzez natalkas » Pn 26 wrz 2016 13:33

Orientujecie się co wychodzi najtaniej, jaki opał?
siewy rzepaku http://www.agro.basf.pl/agroportal/pl/pl/clearfield_1/clearfield_startpage.html;jsessionid=C6D9311689A21870A289BD367DC589B9
natalkas

Postprzez Architekt » Pn 26 wrz 2016 15:46

natalkas napisał(a):Orientujecie się co wychodzi najtaniej, jaki opał?

Najtaniej dla kogo i w jakiej perspektywie?
Dla dokładającego do kotła i na krótko - węgiel. Potem z tego palenia węglem bardzo drogie: zanieczyszczenie środowiska, zapylenie, leczenie chorób układu oddechowego i alergii. Na końcu - najdroższe: zmiany klimatu i dramat życia na krawędzi przetrwania biologicznego najuboższych społeczności żyjących z rolnictwa w najniżej położonych regionach południowo-wschodniej Azji.
Architekt
Ekspert

Postprzez Kred.pl » Wt 11 paź 2016 5:55

Dodam jeszcze, że szacowanie co wyjdzie najtaniej w przypadku ogrzewania domu jest rzeczą krótkowzroczną. Może i w tej chwili węgiel ma korzystną cenę, ale jaką mamy pewność że tak będzie za 10 czy 15 lat? Wystarczy spojrzeć na huśtawkę cen węgla na światowych giełdach w ostatnich dwóch latach.
Wydaje mi się, że najlepszym rozwiązaniem byłoby stosowanie technologii, które z perspektywy dnia dzisiejszego są: oszczędne w długoterminowej perspektywie oraz mało obciążające środowisko.
http://www.kred.pl - kalkulator kredytowy hipoteczny, porównywarka i ranking kredytów
Kred.pl

Postprzez Matika » So 22 paź 2016 0:17

Najlepszym dla mnie wyjście jest zastosowanie <a href="http://www.preprim.pl/">pompy ciepła Ostróda</a>. Pompa ciepła nie jest tania inwestycją ale się zwraca po latach i jest ekologiczna.
[url=http://www.preprim.pl]pompy ciepła Ostróda[/url]
Matika

Postprzez tombudo » Wt 25 paź 2016 10:42

opolanin napisał(a):a stosuje ktoś pellety do ogrzewania??

Też podłączam się pod pytanie, czy to dobra forma ogrzewania dla domu około 150 m2?
tombudo

Postprzez antonov » So 29 paź 2016 12:13

piotryyZ napisał(a):Pellet moim zdaniem jest średnim paliwem. Porównaj sobie jego kaloryczność do gazu lub oleju opałowego – zobaczysz różnicę, a w skali sezonu ubędzie ci sporo kasy. Dlatego ja postawiłem u siebie na olejówkę, instalacja jest tańsza, nie trzeba też ciągle zamawiać paliwa i dokładać do pieca – komfort. Mam dobrego dostawcę, firma Kwiatkowski – przywożą olej po dobrej cenie, a to daje zaoszczędzić.

No chyba sobie kpisz, zgodzę się jedynie co do komfortu użytkowania ale na pewno nie do tego jest to tańsze paliwo (gaz/olej opałowy) od pelletu - nie wspominając już o węglu.
antonov

Postprzez opolanin » Pn 28 lis 2016 23:58

pellet można nasypać do podajnika i się nie przejmować nim ponieważ piece mają możliwość rozpalenia. Dodatkowo mało popiołu powstaje.
opolanin

Postprzez Termostat » Cz 01 gru 2016 11:47

Ja używam pelletu.
Generalnie jest to dobre rozwiązanie. Ja jestem zadowolony, tym bardziej, że jest to substytut bardzo wygodny w przechowywaniu materiał. Podoba mi się także jego wydajność.
Mam tez to szczęście, że dość blisko mam fajnego dostawcę u którego mam fajny rabat.
Termostat

Postprzez Milek » Cz 01 gru 2016 16:48

Według mnie najlepszym rozwiązaniem jest wysokokaloryczny ekogroszek, który w moim przypadku dostarczany jest przez pochodzącą z Mysłowic firmę SmartTrans. Poza tym raczej nie zdarzyło mi się używać czegokolwiek innego. ;)
Milek

Postprzez maksik » Wt 06 gru 2016 14:46

Ja słyszałam, że pompa ciepła jest najlepsza.
maksik

Postprzez opolanin » Cz 08 gru 2016 23:31

Termostat napisał(a):Ja używam pelletu.
Generalnie jest to dobre rozwiązanie. Ja jestem zadowolony, tym bardziej, że jest to substytut bardzo wygodny w przechowywaniu materiał. Podoba mi się także jego wydajność.
Mam tez to szczęście, że dość blisko mam fajnego dostawcę u którego mam fajny rabat.

a jakiego pelletu używasz?? Jaką ma kaloryczność??
opolanin

Postprzez MaryAnn84 » Śr 18 sty 2017 18:35

klosu napisał(a):Mówcie co chcecie ale węgiel też się dobrze sprawdza w szczególności w połączeniu z kominkiem

Też tak uważam. Sam kominek to jednak za mało, szczególnie jeśli ktoś ma tak skonstruowany dom jak moich rodziców. Kominek jest narożny, stoi na środku domu i w pierwszym zamiarze miał ogrzewać cały dom. Szybko jednak się okazało, że pokój, który jest za ścianą kominka nie da się ogrzać, zachowując jednocześnie odpowiednią temperaturę w reszcie domu. Jest tam zawsze zimno, to samo w łazience. Więc trzeba pomyśleć o czymś co jeszcze dogrzeje te pomieszczenia. I właśnie myślą o ogrzewaniu węglowym. Rozważają więc kocioł uniwersalny: http://kotlarstwo.co/pl/uks/ żeby móc palić zarówno węglem jak i drzewem.
MaryAnn84

Postprzez opolanin » Wt 24 sty 2017 23:37

A co powiecie na temat pomp ciepła?? Stosuje ktoś z Was albo się spotkał z nimi u kogoś?
opolanin

Postprzez Architekt » Śr 25 sty 2017 11:36

O pompie ciepła napisaliśmy wyżej, w poście z listopada 2015.
Jest to sensowne, sprawdzone i możliwe do zastosowania bez względu na warunki klimatyczne, takie jak nasłonecznienie czy wiatr, urządzenie wykorzystujące odnawialne źródło energii. Problemem mogą być nieco wyższe niż w przypadku tradycyjnych kotłów koszty inwestycyjne. Jednak w sytuacji stanu powietrza w Polsce już nie można się na nie nie decydować! To, czego nie wydamy na pompę ciepła, wydamy po latach na leczenie chorób płuc, alergii i chorób nowotworowych.
Architekt
Ekspert

Postprzez Asdfqwer » Śr 08 lut 2017 11:10

A w tym momencie jaki model ogrzewania jest najbardziej korzystny pod względem finansowym? Pytam bo i tak muszę wymieniać instalację która ma już dobrych kilkanaście lat . Zastanawiam się czy można jakoś na tym fakcie oszczędzić . słyszałem o różnych opcjach w aspekcie ogrzewania ale właśnie nie wiem która z nich byłaby najlepsza i na której mógłbym zaoszczędzić najwięcej pieniędzy . Może ktoś bazując na własnym doświadczeniu coś mi w tej kwestii doradzić ? byłbym bardzo wdzięczny
Asdfqwer

Postprzez Devil » Pn 10 kwi 2017 15:25

Ogrzewanie to bardzo istotna kwestia, szczególnie jeśli mówimy o okresie zimowym, podczas którego mamy do czynienia z największymi mrozami (co było dobrze widoczne podczas tegorocznej zimy). Z tego właśnie powodu dobrze jest zainwestować w taki system grzewczy, który w naszym przypadku będzie sprawdzał się idealnie. U siebie zdecydowałem się na ogrzewanie nadmuchowe nowej generacji, czyli system Feelco, który gwarantuje mi idealną temperaturę w każdych warunkach. Dodatkowym plusem takiego rozwiązania jest też to, że w czasie lata powietrze będzie odpowiednio ochładzane, co pozwoli nam odpocząć od upałów. Warto wspomnieć też o wentylacji, która również jest instalowana w ramach całego systemu. Moim zdaniem jest to najlepsze wyjście a system Feelco jest gwarancją bezpieczeństwa i zadowolenia. Polecam skorzystać, szczególnie jeśli ktoś zastanawia się nad tym, jakie ogrzewanie będzie dla niego najlepsze.
Devil

Postprzez szpachla » Pn 17 lip 2017 12:13

Moim zdaniem najtańsze jest gazowe. Najwygodniejsze - centralne.
szpachla

Postprzez ignas30 » Pn 24 lip 2017 10:32

W polskich warunkach raczej skupiłbym się na tym, jak oszczędzać ciepło, a nie na tym, jak je produkować. Dobra firma, dobrze rozplanowana instalacja + dobre ocieplenie ścian i innych newralgicznych miejsc. Sam widzę, jaka jest różnica u mnie w domu po położeniu styropianu. Niebo a ziemia. Polecam sobie zajrzeć na styropian.men można w przyjemny sposób się poedukować na temat izolacji.
ignas30

Postprzez opolanin » Wt 14 lis 2017 23:45

myślę że z biegiem czasu pellet zastąpi węgiel. Coraz częściej słyszy się o zakazach na węgiel.
opolanin

Postprzez cagle » Śr 09 maja 2018 13:49

Witam,
chcę kupić dom, znalazłam ciekawą ofertę. Jednak jest on ogrzewany przez kotłownię gazową http://instaltechnik.pl/poradnik/rozdzial-i-ogrzewanie-zrodlo-ciepla/ . Teraz się zastanawiam się czy szukać czegoś innego z bardziej oszczędną i ekologiczną metodą ogrzewania, czy może po prostu po zakupie domu wymienić tą kotłownię na coś innego. Co byście mi doradzili w takiej sytuacji?
cagle

Postprzez filons » Wt 15 maja 2018 16:39

Wybierając rodzaj ogrzewania, najbardziej zależało mi na ekologicznym rozwiązaniu, na szczęście na rynku obecnie istnieję dużo możliwości. W końcu zdecydowałam się na podłączenie zbiornika buforowego i pompy ciepła . Polecam zapoznać się z tym artykułem http://www.noel.pl/schemat-kotlowni-132.html
filons

Postprzez gomulski » Śr 16 maja 2018 18:50

Archaik napisał(a):Rozważaliśmy z żoną ogrzewanie pompami ciepła, ale przeraziły nas koszty. Doszliśmy do wniosku, że nie damy rady tego udźwignąć. Wybraliśmy najbardziej chyba popularne ogrzewanie gazowe.

U nas podobnie, wybraliśmy ogrzewanie gazowe zasilane z przydomowej instalacji. Niestety mieszkamy na obrzeżach miasta, gdzie gaz będzie doprowadzony dopiero za kilka lat. Dlatego zdecydowaliśmy się na dostawcę tezet.pl , który wykonał instalację i dzierżawi nam ją wraz ze zbiornikiem, dzięki czemu mamy zapewniony gaz do momentu gazyfikacji naszej działki z sieci. Dostawy są terminowe i zawsze zgodne z wybranym przez nas terminem i godziną.
gomulski

Postprzez opolanin » N 27 maja 2018 22:42

ogrzewanie pompą to moim zdaniem lepsze rozwiązanie niż ogrzewanie gazowe ponieważ nie trzeba kupować opału (w tym wypadku gazu, dodatkowo ceny nie są stałe tylko się zmieniają i nie wiadomo ile będzie nas ogrzewanie gazowe kosztować za kilka lat)
opolanin

Postprzez wiking25 » Śr 05 wrz 2018 22:49

U mnie w domu jest ogrzewanie olejem i nie narzekam. W domu nawet przy większych mrozach można bez kłopotu osiągnąć wygodną temperaturę. Instalacja jest dobrze wykonana, mamy też dobrego dostawcę oleju firmę Pol-Oil z Warszawy. Polecam się zapoznać z ofertą, jak ktoś potrzebuje oleju na zimę
wiking25

Postprzez marianoga » Wt 26 lut 2019 15:12

zdecydowanie najtańszym ogrzewaniem będzie elektryczne przy użyciu paneli fotowoltaicznych :) Może i koszt założenia ich będzie bardzo duży, ale pamiętajmy, że robimy to już prawie na całe życie
marianoga

Postprzez szpachla » Śr 06 mar 2019 9:55

Ale w Polsce z takimi nowinkami nie jest za dobrze. Zdecydowanie lepiej jest postawić na gaz.
szpachla

Poprzednia strona

Powrót do Budowa domu