domy z dopłatą do kredytu, jak dostać tańszy kredyt

Sposoby finansowania, kredyty bankowe, dofinansowanie.

domy z dopłatą do kredytu, jak dostać tańszy kredyt

Postprzez Archeton » Pn 05 lut 2007 14:41

Zapraszam wszystkich do podzielenia się opiniami nt kredytów i sytuacji z którymi maja Państwo do czynienia w bankach, ktore proponują kredyt z dopłatą do odsetek na podstawie ustawy z dnia 8 września 2006 r. o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania (Dz.U. nr 183, poz. 1354).

Ważnym aspektem dla wielu z przypadków będzie sprawa interpretacji pojęcia powierzchnia użytkowa, poniewaz jest ona jedym z kryteriów przyznania kredytu. Jak już zauważyło kilku forumowiczów, warto zapytać w banku, w którym zamierzają Państwo brać preferencyjny kredyt o wykładnie pojecia "powierzchnia użytkowa".

Na pewno zaciekawią forumowiczów watpliwości interpretacyjne banków związane z ta ustawą i jak sobie niektórzy z nas poradzili.

Wracając do pojecia powierzchnia użytkowa...
Ustawa z 8 września 2006 precyzuje pojęcie powierzchni użytkowej nastepująco:.... Powierzchnię użytkową domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego, o której mowa w ust. 1 pkt 2, a także cenę lub wkład budowlany, o których mowa w ust. 1 pkt 3, przyjmuje się na podstawie ..... odpowiedniej umowy zobowiązującej.
4. Powierzchnię użytkową domu jednorodzinnego, o którym mowa w ust. 1 pkt 1 lit. e, lub lokalu mieszkalnego, o którym mowa w ust. 1 pkt 1 lit. f, przyjmuje się na podstawie zatwierdzonego projektu budowlanego.

Pojęcie powierzchni użytkowej należałoby ustalać więc według projektu, a więc według założeń projektanta - zaś co do tego co będzie uważane za wchodzące w skład powierzchni użytkowej to uważam że przydatna będzie Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego…
Ustawa ta precyzuje co wchodzi w skład powierzchni użytkowej, ale niestety nie wyczerpuje ona tematu.
Ustawa ta stanowi w Art. 2. 1 iż : Ilekroć w ustawie jest mowa o powierzchni użytkowej lokalu - należy przez to rozumieć powierzchnię wszystkich pomieszczeń znajdujących się w lokalu, a w szczególności pokoi, kuchni, spiżarni, przedpokoi, alków, holi, korytarzy, łazienek oraz innych pomieszczeń służących mieszkalnym i gospodarczym potrzebom lokatora, bez względu na ich przeznaczenie i sposób używania; za powierzchnię użytkową lokalu nie uważa się powierzchni balkonów, tarasów i loggii, antresoli, szaf i schowków w ścianach, pralni, suszarni, wózkowni, strychów, piwnic i komórek przeznaczonych do przechowywania opału, .... .
Warto rownież zobaczyć na ustawę z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych (Dz. U. z dnia 10 lipca 2001 r.), która doprecyzowuje pojęcie, ale ona rownież nie wyczerpuje tematu.
Mam nadzieję, że wkrótce uprawniony organ ogłosi wykładnie pojęcia powierzchnia użytkowa, i że bedzie to z korzyścią dla wszystkich zainteresowanych to formą współfinansowania inwestycji.
Serdecznie zapraszam do dyskusji!

Piotr Wejman
Archeton
Archeton
Grupa Archeton

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 23 razy

Postprzez wojber » Pn 05 lut 2007 19:18

BRAWO !!!!!!!!!!!

chyba pojechałem Archetonowi po ambicji....

:twisted:
wojber

Otrzymał podziękowań: 2 razy

Postprzez cyla » Wt 06 lut 2007 0:13

to jest temat o kredytach wojber :!: :twisted: :wink:
cyla

Otrzymał podziękowań: 3 razy

Postprzez wojber » Wt 06 lut 2007 8:29

:lol:
wojber

Postprzez wojber » Śr 07 lut 2007 15:32

dowiadywałem sie o ten kredyt w PKO BP i dowiedziałem sie ze:

odnosnie garazu to jeszcze sami nie wiedzą
a, co do tego jak ktos ma mkieszkanie spółdzielcze to musi podpisac oswiadczenie ze do pół roku odda mieszkanie spółdzielni - ogólnie kicha, co wiecej, kredyt w złotówkach bez dofinansowania przez panstwo ma oprocentowanie 5,62% w skali roku a taki sam kredyt (200tys na 30lat) bez ulgi odsetkowej 5,22% w skali roku.Ogólnie mowiąc wszedzie nas robia na szaro...

pozdr
wojber

Postprzez Ania i Darek » So 17 lut 2007 23:24

też jesteśmy zainteresowani kredytem z dopłatą - ale trudno znaleźć super dom do 140 m tzn są ładne domy ale żaden nie spełnia naszych wymogów - zostaje nam projekt indywidualny
Ania i Darek

Otrzymał podziękowań: 3 razy

Postprzez Archeton » Cz 22 lut 2007 17:39

Bardzo chętnie zaprojektujemy taki dom dla Państwa, bo również zajmujemy się projektami na indywidulne zamówienie,
zapraszam do kontaktu z naszym biurem obsługi klienta
Piotr
Archeton
Grupa Archeton

wybudujemy dom dla ciebie..w technolgi niskoenergetycznej

Postprzez isomax » Wt 06 mar 2007 9:56

Wybudyjemy dom jedno i wielorodzinny. firma z 30 letnim doswiadczeniem wlasne patenty budowlane, doswiadczenie we wszystkich strefach klimatycznych, obiekty przemysłowe ,baseny podgrzewanie boisk ulic a wszystko to energia odnawialna..dajemy wieczysta gwarancje na sprawnosc systemu klimatyzacyjno grzewczego.. mozliwe dotacje do budowy domów

[zaloguj się aby zobaczyć linki] e-mail isomax@wp.pl GG 10441662 rafał lisowicz jestem dosteny przez wieksza czesc doby..

A-ha budujemy dom wraz z systemem grzewczo klimatyzacyjnym w cenie zwykłego domu ciepłego..w którym nie masz ogrzewania.. :lol:
isomax

Otrzymał podziękowań: 0 raz

wybudujemy dom dla ciebie..w technolgi niskoenergetycznej

Postprzez isomax » Wt 06 mar 2007 9:58

. :lol:
    wybudujemy dom dla ciebie z wykorzrystaniem energii odnawialnej,, dotacje TEROM zwrot 24.4%
    isomax

domy z doplatą - interpretacja pojęcia powierchnia użytkowa

Postprzez Archeton » Śr 14 mar 2007 13:59

Miło mi poinformować wszystkich zainteresowanych domami z dopłatą , że otrzymaliśmy odpowiedź od Ministertwa Budownictwa,
    pytalśmy min.
    1. Czy dom jednorodzinny spełniający kryterium powierzchni użytkowej do 140m2 może zawierać takie pomieszczenia jak: GARAŻ, PODPIWNICZENIE, STRYCH, KOTŁOWNIA, POM.GOSPODARCZE, a powierzchnie tych pomieszczeń, nazwane powierzchnią przynależną, można nazwać dodatkowymi, tj. nie powiększającymi powierzchni 140m2.

2. Czy dom o podanych niżej parametrach spełnia warunki ustawy:
    Dom wolnostojący, parterowy z poddaszem użytkowym (wysokość ścianki kolankowej na poddaszu 0,7m2), z garażem i podpiwniczeniem częściowym.
    Powierzchnia użytkowa: 122,2 m2
    Powierzchnia netto (w obrysie posadzek wszystkich pomieszczeń w domu) 198,9m2, w tym GARAZ: 17,6m2, częściowe podpiwniczenie 29,8m2; stryszek 8,3m2.

3. Czy powierzchnia schodów wewnętrznych (komunikacja piwnica - parter - poddasze) wlicza się do 140m2 pow. użytkowej? Jeśli tak, to jaką powierzchnię należy zaliczyć do użytkowej powierzchni domu, jeśli klatka schodowa domu parterowego z podpiwniczeniem i poddaszem użytkowym ma wymiary w obrysie ścian 5m x 3m.?

Odpowiedź Ministerstwa znjaduje się na stronie www.archeton.pl pod linkiem:
    http://www.archeton.pl/?artykulId=577

Liczymy, że ta interpretacja ułatwi Państwu wybór odpowiedniego projektu i pomoże rozwiać watpliwości, jakie projekty kwalifikują się do takiej dopłaty.
    z pozdrowieniami
    Zespół Archetonu
    Archeton
    Grupa Archeton

Postprzez danusia » Śr 04 lip 2007 23:42

Chciałam skorzystać z TEGO kredytu jednak dlatego,że już mam kredyt od roku i już rozpoczętą budowę, czyli jestem właścicielką nieruchomości nie nalezy mi się taki kredyt.Chciałam po prostu go zamienić.
    Z drugiej jednak strony gdybym czekała do początku 2007 na TEN kredyt wyszłoby na to samo bo ceny na materiały strasznie podrożały :-(
    danusia

Postprzez adam&dorota » Wt 14 sie 2007 15:43

1. dajcie nowego linka do artykułu
    2. kupiliśmy u Was Tymoteusza. Pytanie, czy jesli po zmianach, które zamierzamy wykonać, powierzchnia użytkowa będize powiedzmy 140m2 (nominalnie 141,7) to czy się załapiemy??
    adam&dorota

Odpowiedź Ministra Budownictwa

Postprzez Magda i Michał » Cz 16 sie 2007 16:46

Witam,
    czy ma ktoś może treść odpowiedzi Ministra Budownictwa na zapytania Archetonu odnośnie dopłat do kredytu i sposobu liczenia powierzchni użytkowej?
    Link, który został podany (http://www.archeton.pl/?artykulId=577) nie działa, a bardzo interesuje mnie jej treść.
    pozdrawiam
    Magdalena
    Magda i Michał

Dom z dopłatą

Postprzez Architekt » Cz 16 sie 2007 20:13

Na stronie głównej Archetonu w dziale aktualnośći - więcej aktualnośći znaleźć można odpowiedź Ministerstwa Budownictwa na nasz list w sprawie interpretacji ustawy z dnia 8 września 2006 r. o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania.
    Architekt
    Ekspert

Obrazy: 353
    Podziękował : 213 razy
    Otrzymał podziękowań: 532 razy

Re: domy z dopłatą do kredytu, jak dostać tańszy kredyt

Postprzez eps » Śr 08 paź 2008 21:08

Nie mogę znaleść tego artykułu na Państwa stronie.
    Przeszukałam dział "więcej aktualności" ale nie widzę.
    Czy mogłabym prosić o dokładniejszy namiar bo nie wiem na jaki projekt domu sie zdecydowac.
    eps

Postprzez eps » Śr 08 paź 2008 21:15

juz mam :)
    eps

Postprzez elonidas » Cz 04 gru 2008 1:31

Może to w czymś pomoże:
    [zaloguj się aby zobaczyć linki]

Pozdrawiam
    elonidas

Postprzez Architekt » Śr 04 lut 2009 14:49

Architekt
    Ekspert

Postprzez agaG » Wt 14 wrz 2010 15:18

Witam, właśnie odrzucono nasz wniosek o kredyt z dopłatą. Wybraliśmy projekt Sonia Midi Lux pow. użytkowa 127,4 m2. Podają państwo, że rodzina na swoim: tak. Niestety nie. W banku naliczyli powyżej 160 m2. Chyba architekci powinni wiedzieć co jest powierzchnią użytkową a co nie. Bo rozbieżność jest naprawdę ogromna.

pozdrawiam
    agaG

Otrzymał podziękowań: 21 razy

Postprzez Architekt » Wt 14 wrz 2010 16:35

agaG napisał(a):...Chyba architekci powinni wiedzieć co jest powierzchnią użytkową a co nie...

Słusznie :D . To architekt, twórca projektu określa powierzchnię użytkową budynku, nie urzędnik banku. I tak właśnie sprawę stawia ustawa o dopłatach do odsetek kredytów w programie Rodzina na swoim.
    Jeśli projekt nie uległ w ramach adaptacji zmianom, które powiększyły go, to powierzchnia użytkowa podana w projekcie jest podstawą przyznania kredytu. Bank nie jest od obliczania tej powierzchni.
    Radzimy poprosić o wskazanie zapisu ustawy, który dawałby mu takie prawo.
    Architekt
    Ekspert

Postprzez agaG » Wt 14 wrz 2010 20:21

Dziękuję za szybką odpowiedź. Też jestem tego zdania, że to nie bank powinien tę powierzchnię wyliczać. W końcu kredyt dostaje się na podstawie zatwierdzonego projektu i podanej w nim pow. użytkowej. Niestety bank PKO BP (w którym dostaliśmy odmowę) ma nieco inne zdanie. DO powierzchni użytkowej nie wliczają tylko garażu i kotłowni. Wszystkie pozostałe pomieszczenia stanowią powierzchnię użytkową, łącznie z klatką schodową i piwnicą :) dziś został złożony kolejny wniosek tym razem w innym banku. Zobaczymy co będzie teraz :)
    agaG

Postprzez Architekt » Cz 16 wrz 2010 10:46

AgaG
    jesteśmy bardzo ciekawi, jak przebiegały formalności w innym banku, bo rzeczywiście otrzymujemy wiele sygnałów od Klientów, że banki postępują często w sprawie powierzchni użytkowej uznaniowo. Jest to prawdopodobnie wynik ogromnego zainteresowania programem Rodzina na swoim i chęcią ograniczenia ilości przyznawanych kredytów preferencyjnych.
    Architekt
    Ekspert

Postprzez agaG » Śr 03 lis 2010 11:10

Witam, troszkę czasu upłynęło od mojego ostatniego wpisu. Ale chciałam się pochwalić sukcesem. Dostaliśmy kredyt z dopłatą "Rodzina na swoim" i nawet już wykorzystaliśmy I transze. Bankiem, który nie robił problemów z powierzchnią użytkową był bank Pekao SA, co prawda było więcej formalności, ale się udało :)
    Pozdrawiam AgaG
    agaG

Postprzez Architekt » Śr 03 lis 2010 13:34

Bardzo się cieszymy i dziękujemy za wiadomość :D . Będzie ona cenna dla wszystkich starających się o kredyt w ramach programu Rodzina na swoim, bo potwierdza nasze przypuszczenia o tym, że różne banki różnie interpretują przepisy.
    Najważniejsze, to nie zniechęcać się przy pierwszym podejściu :wink:.
    Architekt
    Ekspert

Postprzez kamila.m » Pt 10 gru 2010 22:15

Witam. Razem z mężem wzięliśmy kredyt z dopłatą w Millenium banku i też nie było problemu. Powierzchnie użytkową przyjęto tak, jak w projekcie. W Lukas banku i Getin banku też nie było z tym problemu. Oprocentowanie jakie mamy to 5,45%.

Za ten post autor kamila.m otrzymał podziękowania - 2
    Architekt(Pt 10 gru 2010 22:18), K@2(So 11 gru 2010 17:53)
    Ocena:22.22%

kamila.m

Otrzymał podziękowań: 14 razy

Postprzez pniowek » Wt 01 lis 2011 21:12

niczego ciekawego się nie dowiedziałem. :(

powiem więc czego się dowiedziałem w banku X na temat kredytu na przykłądową kwotę 100 tyś na 30 lat przy założeniu że małżonowie zarabiają najniższą krajową..
    pożyczam 100 oddaję 202 a jedyne 15 dopłaca mi państwo - złodziejstwo na wysoki połysk i w krawatach..
    natomiast bez rodzinki na swoim.. wychodzi iż do spłaty byłoby 225 - kupić żyletki czy sznur ?
    "będzie pan zadowolony.. " ...................................... szczegóły w Galerii

Blog o budowie Macierzanki: http :// www. forumekspert. pl/blog/6-budowa-domu-macierzanka/
    na blogu: 229 wpisów, 194 tyś odsłon i ponad 1000 zdjęć
    pniowek

Obrazy: 32
    Podziękował : 1 raz
    Otrzymał podziękowań: 107 razy

Postprzez Architekt » Pt 30 gru 2011 11:36

pniowek przedstawił kwestię kosztów kredytów dramatycznie, ale chyba nie do końca jest to pełen obraz,
    Banki nie są instytucjami charytatywnymi, chcą zarobić. Pytanie o to, w którym miejscu chęć zysku przekracza granicę chciwości i zwykłej ludzkiej przyzwoitości, powraca ostatnio w związku z dramatyczną sytuacją gospodarek wielu państw na całym świecie i z frustracją milionów ludzi żyjacych z pracy rąk (ruch oburzonych).
    Z drugiej strony nie można pomijać faktu, że 100 tys, w roku 2011 ma znacznie wiekszą siłę nabywczą niż będzie miało w roku 2041 :| :mrgreen: . 30 lat to cała epoka w finansach. Każdy, kto zarabia na pożyczaniu pieniędzy, liczy się z tym; stąd horrendalne odsetki :| .
    Architekt
    Ekspert

Postprzez pniowek » Pt 30 gru 2011 19:51

korzystam z banków bo muszę.. (może nawet jako nie jedyny..)
    niestety jeśli pożyczam 20tyś a spłacam 24 (dopłacam 1000zł rocznie)
    to mnie to kosztuje 20 %
    więc jest różnica gdy pozyczam 100tyś i musze oddać 225 tyś (chciałbym dopłacać 1000zł/rok w sumie 30tyś a nie 125)
    i kosztuje mnie to 125 %

róznica jest znaczna
    a na mejla dostałem reklamę gdzie rata za 100 tyś na 30 lat wynosiła 267zł (bodaj że ebroker)
    mnożąc to * 12 m-cy * 30 lat otrzymujemy 96 tyś...?!#
    jakim cudem...
    biorąc 100 tyś oddajemy 96tyś ..?
    "będzie pan zadowolony.. " ...................................... szczegóły w Galerii

Blog o budowie Macierzanki: http :// www. forumekspert. pl/blog/6-budowa-domu-macierzanka/
    pniowek

Postprzez modz84 » Wt 31 sty 2012 21:46

No niestety ciężka sprawa, ale 100 tys na 30 lat to niezbyt dobry pomysł. Im dłuższy okres spłat tym więcej do kredytu 'dopłacasz'. Spróbuj może obliczyć swoją zdolność kredytową gdybyś brał te 100 tysiaków na krótszy okres, myślę że 20 lat to już maksymalnie. Leżą przede mną oferty z kilku banków, to symulacje spłat na okres 20 i 25 lat (kredytu zaciągniętego w PLN na kwotę 220 tys). Wedługprzykładu jednego z tych banków - przy 20 latach rata wynosiłaby 1622,18 a przy 25 latach niewiele mniej bo 1466,27.
    Trochę matematyki:
    1622,18 x 240 miesięcy = 389323,2
    1466,27 x 300 miesięcy = 439881
    439881 - 389323,20 = 50557,8
    Różnica jak widać to około 50 tysięcy za te 5 lat dłużego okresu kredytowania.
    modz84

Obrazy: 0

Postprzez pniowek » Pn 06 lut 2012 22:36

nic mi to nie rozjaśnia twarzy..
    w jednym przypadku oddajesz dodatkowe 100 %, a w drugim 78% poza kwotą pożyczoną
    i z czego tu się cieszyć..
    dzięki takiej polityce właśnie ludzie robią z siebie białych "niewolników" na obczyźnie a w do domu wraja niby Napoleon !
    pożesz prywatnie przesłać mi namiary na ten bank, to znajomi skorzystaja :) (co by nie robić reklamy)

pniowek

Postprzez modz84 » Wt 07 lut 2012 7:33

No tak, to wszystko co widzimy w reklamach telewizyjnych.. to jest oprocentowanie w skali roku. Tak mi tłumaczył znajomy, który coś tam się na finansach zna, i jesli dobrze pamiętam to dodał jeszcze że przy większych zastrzykach gotówki warto sobie spłacać kapitał, aby te odsetki potem były mniejsze (pod warunkiem, że w umowie z bankiem nie ma punkciku, który mówi o karze za wcześniejszą spłatę). Mam nadzieję, że nic nie namieszałam.. :roll:
    modz84

Postprzez robertolo » Śr 25 kwi 2012 12:46

Wydaje mi sie ze warto tutaj uwzglednic twoja zdolnosc kredytowa. Jezeli jest dobra to bedzie ci latwiej dostac tanszy kredyt. Proponuje takze uzyc [zaloguj się aby zobaczyć linki] do obliczania calkowitego kosztu kredytu. Jezeli nie stac Ciebie, to moze [zaloguj się aby zobaczyć linki] sa lepsza opcja.
    robertolo

Otrzymał podziękowań: 7 razy

Postprzez archerebk » Cz 08 sie 2013 10:59

jaki bank polecacie na kredyt pod budowe domu?

Postprzez pniowek » Cz 08 sie 2013 23:35

Ja się pochwalę że zapożyczyłem się w skoku. Miałem brać w banku, ale powiem krótko. Przeraziliśmy się z żoną...

pniowek

Postprzez megan » Śr 14 sie 2013 9:42

pniowek >> ale w Skoku wzięliście kredyt gotówkowy czy hipoteczny ?
    megan

Postprzez pniowek » Pt 16 sie 2013 7:52

gotówkowy, można z poręczycielami i pod hipotekę, skok wisła, ponoć to nowy produkt

pniowek

Postprzez kamilbkuwa » Pt 16 sie 2013 10:57

ja mialem problem z finansowaneim domu, bank przyznal mi kredyt, na wszystko mialem papiery, chcialem waziac jeszcze troche pieniedzy lecz mi nie dali, uratowalo mnie [zaloguj się aby zobaczyć linki] ,moglem dokonczyc wykonczenie
    kamilbkuwa

Postprzez uli8 » So 28 wrz 2013 18:22

najlepiej się nie zadłużać :)ale jeśli trzeba lepiej sprawdzić dokładnie każdą ofertę :)
    uli8

Postprzez pniowek » N 29 wrz 2013 14:45

Dziesięć lat temu dałbym sobie rękę obciąć że w życiu nie wezmę ani kredytu ani pożyczki. Świat i sytuacja się jednak zmienia. Ludzie się rozwijają. Zmieniają się potrzeby. Tak więc, z u śmiechem "odbierałem" kasiorę, którą muszę spłacać przez następne naście lat. :roll:

pniowek

Postprzez cegielka » So 05 paź 2013 0:13

My właśnie czekamy na decyzję w sprawie kredytu i muszę powiedzieć, że to oczekiwanie jest jak wyrok :(
    cegielka

Postprzez zoddiakk » Pn 14 paź 2013 12:38

Wiadomo teraz z kredytem można szybciej się wybudować, więc dużo osób z tego korzysta, nie mniej jednak lepiej porównać oferty w kilku bankach i wybrać tą, która dla nas będzie najbardziej opłacalna. Osobiście nie jestem zwolennikiem kredytów i mam nadzieję, że nie będę musiał korzystać z tej opcji w przyszłości.
    zoddiakk

Postprzez ZuzkaRaj » N 20 paź 2013 12:31

A jaki macie pomysł dla ludzi takich jak ja:

Jestem przez głupote w mlodosci w BIK. Oczywscie wszystko splacone lecz z tego co sie orientuje do celow mieszkaniowych wpisy beda przez 12 lat wiec jeszcze z 10 mi zostało.

Nie stac mnie by odkladac co miesiac bo wynajmuje mieszkanie.

Jak uzyskac wtedy kredyt?

__________________________________________________________________________________________________
    [zaloguj się aby zobaczyć linki] , [zaloguj się aby zobaczyć linki] , [zaloguj się aby zobaczyć linki] , [zaloguj się aby zobaczyć linki]
    Ostatnio edytowano Śr 19 mar 2014 16:07 przez ZuzkaRaj, łącznie edytowano 2 razy
    ZuzkaRaj

Postprzez pniowek » N 20 paź 2013 12:55

Ja bym chodził oa "anasza do kajfasza" i pytał może komuś to nie bedzie przeszkadzało. Warto poszukać znajomości na stołkach bankowych czy skokowych, bo cos co jest niemozliwe dla obcej pani u znajomego da radę, choćby przy dobrej woli czy dodatkowym poręczeniu.
    Miałbym taką nadzieję, przynajmniej. :)

pniowek

Postprzez kopytka306 » N 27 paź 2013 18:53

Przyznam, że sam z czasem zamierzam ubiegać się o tego rodzaju dopłatę -tak więc dziękuję za wszelkie wskazówki i podpowiedzi - na prawdę bardzo mi pomogły :) :)
    Ostatnio edytowano Wt 18 lut 2014 10:52 przez kopytka306, łącznie edytowano 1 raz
    kopytka306

Postprzez konkub23 » N 24 lis 2013 17:40

Dużo dopłat jest teraz do pasywniaków, czyli domów energooszczędnych, uważam to za głupie bo dopłaty powinny być w drogie ogrzewania żeby ludziom pomóc a nie tam gdzie tanio i tak będzie :D
    konkub23

Postprzez piotr_wawa » Śr 11 gru 2013 23:29

Od 1 stycznia wchodzi program Mdm więc chyba warto się wstrzymac na razie z kredytem.
    pozdrawiam
    piotr_wawa

Postprzez Andrzej Jedynak » Pn 20 sty 2014 14:10

piotr_wawa napisał(a):Od 1 stycznia wchodzi program Mdm więc chyba warto się wstrzymac na razie z kredytem.

Zgadza się, już powoli do programu dołączają kolejne banki i można w tym programie liczyć na stosunkowo istotną dopłatę. Zobaczcie sobie na tej stronce jakie banki dołączają do programu [zaloguj się aby zobaczyć linki]
    Andrzej Jedynak

Postprzez Architekt » Pn 20 sty 2014 14:24

piotr_wawa napisał(a):Od 1 stycznia wchodzi program Mdm więc chyba warto się wstrzymac na razie z kredytem.

O programie MdM piszemy na stronie głównej Archetonu :arrow: http://www.archeton.pl/mieszkanie-dla-mlodych.
    Mamy dla Państwa specjalnie przygotowany zestaw projektów spełniających wymogi otrzymanai wsparcia w budowie piewrwszego własnego, małego domu.
    Architekt
    Ekspert

Postprzez Pawelek » So 08 mar 2014 21:10

Złożyłem wniosek w banku (PKO BP) o kredyt hipoteczny. Dowiedziałem się, że mój dom powiększył się, z 138m na 187m powerzchni użytkowej:-), super:-), chyba zrobię sobie pokój z garażu, klatki schodowej itp....po przeczytaniu wszystkich postów, w poniedziałek idę na dalsze rozmowy, na jakiej podstawie to obliczyli itp....również jestem zdania, że architekt określa powierzchnie użytkową, a nie bank....lub wyznaczona przez niego osoba....czy komuś udało się przeforsować tę tezę w tym banku...nie zamierzam brać kredytu większego o 40tys, aczkolwiek dają bardzo korzystne warunki kredytowe....najwyżej pozostanie poszukanie innego banku.....nie mogłem również poszukać odpowiedzi z Ministerstwa Budownictwa, gdzie tego szukać....
    Pozdrawiam wszystkich budujących razem z Archetonem:-)
    Pawelek

Postprzez Architekt » Pn 10 mar 2014 9:38

Dowolność definiowania powierzchni użytkowej jest powszechna i zgodna z prawem. Wszystko zależy od tego kto i po co ją tworzy. W zakończonym przed rokiem programie Rodzina na swoim ustawodawca nie określił tej definicji, stąd w negocjacjach z bankami zwyciężał często argument, że w tej sprawie opierać się należy na decyzji architekta.
    W programie MdM (od stycznia 2014) ustawodawca był już przezorny i chcąc zapobiec problemom, szczegółowo wymienił pomieszczenia, które uważa za wchodzące w skład powierzchni użytkowej. Jego prawo, bo to państwo dopłaca do budowy.
    Nie wiem jakiego rodzaju jest Twój kredyt, ale jeśli jest to zwykły kredyt hipoteczny to być może, że bank także poczynił swoje ustalenia. Ma prawo decydować komu i na co pożycza swoje pieniądze.
    Architekt
    Ekspert

Następna strona

Powrót do Finansowanie budowy