Domy pasywne

Materiały budowlane, budowa domu i porady.

Domy pasywne

Postprzez nawaratko » Pn 18 lis 2013 9:48

Hej, zbieram informacje do pracy inżynierskiej o domach pasywnych i analizie wykorzystywania w nich energii cieplnej. Czy może ktoś ma jakieś materiały, zna tytuły wartych uwagi książek lub publikacji naukowych na ten temat?

Będę bardzo wdzięczny za pomoc.

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Re: Domy pasywne

Postprzez lolena » Pn 18 lis 2013 14:41

[url=http://www.wypozyczalnia-zalas.pl/] wypożyczalnia samochodów katowice[/url]
lolena

Postprzez soluba » Śr 20 lis 2013 23:40

ciekawe po ilu latach się zwraca ta inwestycja?
soluba

Postprzez victooriak » Śr 18 gru 2013 13:03

Po wielu....juz nie dlugo tylko takie bedzie mozna budowac..
victooriak

Postprzez skweres » Pt 27 gru 2013 15:25

Podobno tak ma być.
skweres

Postprzez bulka » Pt 03 sty 2014 11:20

Kiedy ?
bulka

Postprzez Architekt » So 25 sty 2014 13:24

Od 01.01.2014 po raz kolejny od 2009r. zaostrzono m.in. wymogi ciepłochronności przegród budowlanych, a do stycznia 2021 stanie się to jeszcze dwukrotnie.
Architekt
Ekspert

Obrazy: 353
Podziękował : 213 razy
Otrzymał podziękowań: 532 razy

Postprzez Qwert » Pt 21 mar 2014 9:26

Na tej stronie możesz znaleźć wiele praktycznych informacji o domach pasywnych [zaloguj się aby zobaczyć linki] . Poza tym, są tam również świetne materiały dotyczące przykładowych realizacji itp.
Qwert

Postprzez MariuszKo » Pn 25 lip 2016 9:20

Do domu pasywnego polecam okna od Eurocolor. Fachowcy robią świetną robotę, ja mam synego, znajomy ma geneno i obaj jesteśmy zadowoleni. Mieliśmy to na zasadzie rabatu 'dla sąsiada', ale nie wiem czy ta promocja jest jeszcze aktualna. Natomiast w Poznaniu EC ma nowy salon i konkurs na 1000 zł, więc polecam tam się wybrać, jak się komuś marzy dom pasywny i ma w miarę blisko.
MariuszKo

Postprzez szpachla » Pn 17 lip 2017 12:15

Dobrze wiedzieć, jaka firma je robi. Dobre okna to podstawa.
szpachla

Postprzez pawel_ek » So 29 lip 2017 22:22

Czytałem trochę na ten temat i zgłębiałem u projektantów i wykonawców. Koszty takiego domu są straszliwe i w praktyce trudno, żeby się zwróciły w mniej niż 10-15 lat. Kłopot nie w samych materiałach budowlanych, bo w sumie wymaganą izolacyjność termiczną ścian można zrobić nawet klasycznym Porothermem, ale koszty drzwi i okien pasywnych to jakieś nieporozumienie... Dodatkowo dużo droższe systemy ogrzewania. Ja w to nie wchodzę w każdym razie i każdemu polecam, żeby sobie może przeliczył czy w jego przypadku będzie to opłacalne na przestrzeni mniej niż 10-ciu lat.
pawel_ek

Postprzez dzordz » Pt 25 sie 2017 15:31

Witam ja mam dom pasywny wykonany właśnie z pustaków Porotherm 30. Moim zdaniem największe koszty to okna - muszą być trójwarstwowe, a to już naprawdę kosztowny temat :/
dzordz

Postprzez katareii » Pn 28 sie 2017 14:50

Też szczególną uwagę należy zwrócić na izolację, wszelką. To ona odpowiada za to, że nie zbankrutujemy podczas zimy. Polecałbym dobrej klasy styropian (na ewelwację grafity). Dobra ekipa sprawnie ogarnie temat. Nie inwestować w ogrzewanie, a izolowanie.
katareii

Postprzez gnomal » Pt 22 wrz 2017 12:37

Właściwie zbudowany dom pasywny - wedle wszelkich standardów - nie wymaga ogrzewania, bo ogrzewa się sam. To oczywiście jest koszmarnie drogie, ale zwraca się. Po 10-15 latach - co z tego? Masz zamiar mieszkać w domu krócej? Taki dom buduje się do końca życia, a jak dobrze pójdzie to jeszcze dzieci będą w nim żyć całe lata.
gnomal

Postprzez b3stia » N 24 wrz 2017 15:03

dodałbym jeszcze do tego, że nie istnieją okna pasywne tylko okna do domów pasywnych. To tez jest droga sprawa, ale konieczna w domu pasywnym. Dobrym przykładem pasywnego okna jest Winergetic Premium Passive. Bardzo dobre parametry izolacyjne. Oczywiście cena też wysoka, ale jak już ustaliliśmy budowa domu pasywnego to koszta, koszta i jeszcze raz koszta.
b3stia

Postprzez pawel_ek » Pn 25 wrz 2017 14:42

dzordz napisał(a):Witam ja mam dom pasywny wykonany właśnie z pustaków Porotherm 30. Moim zdaniem największe koszty to okna - muszą być trójwarstwowe, a to już naprawdę kosztowny temat :/

Ja też mam dom zbudowany z tego materiału. Ściany nośne mają parametry ścian pasywnych, ale na okna się nie zdecydowałem ze względu na koszty. Musiałbym mieć inny projekt, z mniejszymi przeszkleniami. Ale nie chciałem, bo dom jest od tego, żeby było wygodnie i milo, a nie żeby robić oszczędności :P
pawel_ek

Postprzez petra » Cz 28 wrz 2017 12:08

Ja szukam ciekawych rozwiązań odnośnie pasywności. Będę inwestować z rodzeństwem w domek rekreacyjny całoroczny w Bieszczadach i jesteśmy właśnie w fazie wielkiej kłótni o efektowne metody. Był u nas doradca ale zrezygnował ze współpracy jak zobaczył co się u nas dzieje.
petra

Podziękował : 1 raz

Postprzez pawel_ek » Cz 26 paź 2017 14:59

Przy domku, który nie będzie wykorzystywany cały rok technologia pasywna nie ma sensu. Albo szkielet albo ceramika Porotherm + docieplenie. Będzie i dobrze i tanio. Pasywny opłaca się przy założeniu, że się w nim cały czas mieszka. Inaczej oszczędności są za małe, żeby się to opłacało :)
pawel_ek

Postprzez gos_ek » Pt 24 lis 2017 15:37

Chyba że to ma być dom całoroczny na przykład pod wynajem dla turystów. Wtedy moim zdaniem warto. Wpływy z turystów pewnie spore, w Bieszczadach sezon jest zawsze.
gos_ek

Otrzymał podziękowań: 1 raz

Postprzez pawel_ek » Pn 27 lis 2017 23:12

Dom pod wynajem nigdy nie ma 100% obłożenia, więc i technologia pasywna może się nie zwrócić. Ja tak jak pisałem uważam, że technologia pasywna (czyli przede wszystkim odzyski ciepła + bardzo drogie drzwi i okna - o świetnych parametrach termicznych) ma sens tylko w określonych sytuacjach. Przy sytuacjach pozostałych wystarczy zrobić standardowy Porotherm z dociepleniem (z U zgodnym z aktualną normą), do tego okna i drzwi energooszczędne. I wystarczy :-)
pawel_ek

Postprzez majkomak » Wt 28 lis 2017 16:50

Ludzie którzy budują domy pasywne nie zawsze skupiają się tylko na potencjalnych osczędnościach. Czasem (pewnie rzadko, ale jednak) to świadoma decyzja, nieco proekologiczna. Biorąc pod uwagę to, że w tej okolicy mieszkać będą pewnie dzieci i wnuki (a przynajmniej część) z nich to dalekosiężna decyzja i przez to bardzo sensowna.
majkomak

Postprzez Lenka2a » Pt 08 gru 2017 23:51

Pierwszy raz o czymś takim słyszę. Ciekawa sprawa, warta przemyślenia.
Lenka2a

Postprzez bohdan » Wt 12 gru 2017 18:38

pawel_ek napisał(a):Dom pod wynajem nigdy nie ma 100% obłożenia, więc i technologia pasywna może się nie zwrócić.

Niestety to dalej racja, chociaż ja uważam, że z roku na rok zyski z wynajmu są coraz większe.
Izolacja pir - termpir.eu
bohdan

Postprzez Abrakadabra » Cz 21 gru 2017 5:06

Ostatnio podobno buduje się coraz więcej takich domów. Podobno jest to naprawdę dobre rozwiązanie. Wiadomo, że na początku trzeba zainwestować i to dla niektórych jest problem. Są bowiem ludzie, którzy nie mają środków na tego typu inwestycje. Niektórzy zaś nie do końca wierzą, że to wszystko może się udać. Ale z tego co wiem, to prędzej czy później takie domy pasywne zwracają się a koszty eksploatowania są nieporównywalnie mniejsze, niż w porównaniu ze standardowymi mieszkaniami. Także na pewno nie jest to łatwa decyzja, ale ci którzy ją podejmą mogą liczyć chyba na efekty w przyszłości
Abrakadabra

Postprzez b3stia » Śr 24 sty 2018 17:16

Co do tego się zgadzamy, że domy pasywne to przyszłość i świetny pomysł. Może nie zawsze okoliczności temu sprzyjają (głównie finansowe, nie ma się co oszukiwać), ale warto.
b3stia

Postprzez gos_ek » Cz 25 sty 2018 10:18

Tyle, że trzeba wziać pod uwagę ogromną liczbę czynników, które muszą być brane pod uwagę przy planowaniu takiej inwestycji. Będziemy musieli chociażby zainwestować w okna i drzwi pasywne, odpowiednią izolację... zresztą planowanie domu pasywnego zaczyna się już od odpowiedniej działki. Bez konkretnego planu ani rusz.
gos_ek

Postprzez diplaue » Pt 26 sty 2018 16:59

Stolarka pasywna pewnie jest bardzo droga, co? Wiem, że generalnie za dom pasywny zapłacimy więcej niż w przypadku zwykłego domu. Ale jak duże to są różnice?
diplaue

Postprzez gos_ek » Wt 30 sty 2018 14:52

Większość opracowań, które na ten temat czytałem, mówiły o różnicy rzędu 15-20 % wartości domu. Wiadomo, materiały droższe, ocieplenie droższe, same nawet projekty, jako że nietypowe, więcej kosztują. A o samej stolarce mogę powiedzieć tyle, że na przykład okna Winergetic Premium Passive są często polecane do domów pasywnych jako kompletne rozwiązanie.
gos_ek

Postprzez diplaue » Wt 20 lut 2018 13:30

Oj, to "dosyć" drogo. Biorąc pod uwagę, że na dom ciułam kilkanaście lat, kolejne 15% to o wiele za wiele. Tym bardziej, że oprócz stolarki jest jeszcze masa spraw do ogarnięcia w tej materii.
diplaue

Postprzez Major » Wt 03 kwi 2018 12:07

Nie jestem za bardzo w temacie ale czy takie domy są innymi materiałami ocieplane? Wydaje mi się że wełna czy styropian nie są złe ale piana PUR ma bardzo dobre właściwości izolacyjne. Rozmawiałem z właścicielem http://hermetiksystem.pl i mówił że ludzie przekonują się do natryskowej izolacji poliuretanowej.
Major

Postprzez gos_ek » Cz 26 kwi 2018 11:15

Jasne że to o wiele wyższe koszt, ale też oszczędność w dłuższej perspektywie czasowej. Mimo to jeśli na tym etapie nie wiesz za wiele o budownictwie pasywnym, to uważam że nie ma większego sensu się w to pakować
gos_ek

Powrót do Budowa domu